Duel: Nokia Lumia 920 vs. HTC One X+

Reklama

Postavili jsme proti sobě dvě vlajkové lodě. Ani jedna z nich zatím není na trhu, obě by ale měly dorazit ještě do konce roku. Jedna má Android, druhá Windows Phone. Od obou si výrobci mnoho slibují. Který z nich je lepší právě pro vás, to samozřejmě nevíme, srovnali jsme ale jejich funkce.

Oba telefony byly představeny na podzim, Nokia o necelý měsíc dříve než HTC. Oba jsou na vrcholu pomyslného žebříčku u svého výrobce, nic vybavenějšího v současné době výrobci nemají. Při bližším pohledu do parametrů najdete řadu podobností.

Rozměry, hmotnost, displej

Nokia i HTC mají velmi podobnou velikost. HTC je o 4 mm vyšší a 2 mm tenčí, jinak se ale v obou případech jendá o kvádr s rozměry okolo 130 × 70 × 9 mm (konkrétně: Nokia 130 × 71 × 11 mm, HTC: 134 × 70 × 9 mm). Jinak je tomu u hmotnosti, kde je Nokia podstatně těžší. Jejích 185 g pravděpodobně v kapse už ucítíte, zatímco HTC se svými 135 g drží v rozumných mezích.

Kde Nokia naopak nesporně vítězí je nabídka barev. Tím ostatně válcuje takřka všechny značky. Zatímco Lumia 920 bude dostupná v široké paletě pastelových barev, HTC bylo zatím představeno jen v černé a po zkušenostech s HTC moc jiných barev nebude (nedávno představené Windows Phone telefony jsou svou barevností zatím samostatnou kapitolou).

S displejem si oba konkurenti nemají co vyčítat. Mají velmi podobnou úhlopříčku (Nokia 4,5″, HTC 4.7″), rozlišení okolo 720 × 1280 bodů (Nokia: 768 × 1280, HTC: 720 × 1280). Vzhledem k tomu, že Nokia má displej o něco menší a zobrazuje na něm něco více bodů, bude obraz ve výsledků jemnější. Oba displeje jsou kapacitní, Nokia se navíc chlubí možností ovládat ho i v rukavicích či nějakým neživým předmětem.

Konektivita

Oba telefony samozřejmě podporují Wi-Fi, GPRS, EDGE a 3G, bez toho by dnes neuspěly ani podstatně levnější smartphony. K tomu také oba přidávají HSPA, takže umí sítě 3G využívat opravdu rychle. Nokia je v tomhle přeci jen o něco lepší, podporuje totiž HSPA+ 42, takže stahuje až rychlostmi 42 Mb/s, zatímco HTC se drží na 21 Mb/s. Nokia navíc přidává LTE.

Rozdíl nenajdeme ani u konektorů microUSB nebo 3,5mm jacku pro připojení sluchátek, stejně tak má Nokia i HTC vestavěné GPS a NFC. V Nokii můžete použít k navigaci výborné mapové podklady Nokia, v HTC jsou zase k dispozici neméně dobré Mapy Google. HTC má oproti Nokii navíc HDMI konektor pro připojení k televizi.

Procesor, paměť, systém

Rychlost procesoru sama o sobě o ničem nevypovídá, vždy záleží na tom, jak je pro něj operační systém (a ostatně i další aplikace) optimalizován. Přesto se číselné hodnoty krásně srovnávají, nevyhneme se tomu proto ani my. Nokia Lumia 920 má dvoujádrový procesor s frekvencí 1,5 GHz. HTC One X+ je o něco silnější ve frekvenci a podstatně lepší v počtu jader, má totiž čtyřjádrový procesor taktovaný na 1,7 GHz.

Důležitá je také operační paměť využívaná pro běh systému i aplikací. V obou případech je k dispozici 1 GB, což by rozhodně mělo v současné době více než dostačovat. Pro ukládání vašich dat je pak určeno 32 GB, HTC se prodává i v 64GB variantě. Nokia bohužel nepodporuje paměťové karty (a argumentuje možností využít cloud), HTC zvládne microSDHC.

Uvedené parametry slouží k běhu konkurenčních operačních systémů v nejvyšších verzích. Nokia hodlá nabídnout dosud nevídané Windows Phone 8, HTC zase sází na Android 4.1 JellyBean s vlastní nadstavbou HTC Sense.

Fotoaparát a další drobnosti

Nokia i HTC dokáží vytvářet snímky v rozlišení 8 Mpx, natáčí video ve full HD 1080p (konkrétně 1920 × 1080 bodů). Oba mají diodový blesk a nabízejí autofokus. Finové i Tchaj-wanci si na focení docela zakládají, obě firmy proto připravily celou řadu vylepšení, jako třeba stabilizace obrazu, vyfocení několika snímků v řadě a výběr toho nejlepšího, nebo focení v průběhu natáčení videa. Nokia se může pochlubit hardwarovým tlačítkem spouště.

HTC je vybaveno baterií s kapacitou 2 100mAh, Nokia má o 100 mAh méně. O konkrétní výdrži to nijak nevypovídá, budeme muset počkat, jak se projeví v reálném používání.

Nokia se chlubí dvěma hlavními inovacemi, bezdrátovým nabíjením (stačí položit telefon na nabíjecí podložku nebo patřičně vybavený reproduktor) a možností ovládat kapacitní displej dotykem rukavice, tužky, vidličy či libovolného jiného předmětu. Boduje také nabídkou barevných variant. HTC se hodně soustředí na aplikaci fotoaparátu, která nabízí celou řadu doplňkových funkcí a navíc je až pekelně rychlá. O kvalitu zvuku se u HTC stará Beats Audio.

Parametry

Nokia Lumia 920

HTC One X+

Základní informace
Rozměry 130 × 71 × 11 mm 134 × 70 × 9 mm
Hmotnost 185 g 135 g
Typ konstrukce klasická klasická
Více barev ano ne
Informační dioda ne ?
Ovládací tlačítka dotyková dotyková
QWERTY klávesnice ne ne
Recenze Klikněte sem Klikněte sem
Displej
Úhlopříčka 4,5″ / 115 mm 4,7″ / 119 mm
Rozměry ? × ? mm ? × ? mm
Rozlišení 768 × 1280 bodů 720 × 1280 bodů
Počet barev 16 mil 16 mil
Typ displeje IPS LCD IPS LCD
Další informace PureMotin HD+ ne
Systém, procesor, paměť
Operační systém Windows Phone Android
Počet jader procesoru ano 4
Frekvence procesoru 1500 MHz 1700 MHz
Operační paměť 1000 MB 1024 MB
Uživatelská paměť 32000 MB 64 MB
Paměťová karta ne ano
microSIM ano ano
dualSIM ne ne
Konektivita
GPRS / EDGE ano / ano ano / ano
HSDPA / HSUPA / HSPA+ ano / ano / ano ano / ano / ano
Wi-Fi ano ano
Bluetooth ano ano
GPS ano ano
NFC ano ano
micro USB ano ano
Multimédia
Rozlišení fotoaparátu 8,7 Mpx 8 Mpx
Rozlišení videa 1080p 1080p
FM rádio ne ano
Autofokus ano ano
Vestavěný blesk ano ano
3,5mm jack ano ano
HDMI ne ano
Další informace
Kapacita baterie 2000 mAh 2100 mAh
Výdrž: hovor 600 min ? min
Výdrž: pohotovost 400 h ? h
SAR ? W/kg ? W/kg
Malý mobil? ne ne
Odolný mobil? ne ne
Top mobil? ano ano

Reklama