Duel odolných: Samsung Galaxy Xcover vs. Sony Xperia Go

Reklama

Outdoorové telefony toho hodně vydrží a mají co nabídnout. Operační systém Android obslouží rychlá data, Sony má dokonce dvoujádrový procesor. Ceny telefonů se liší asi o 1 000 Kč, vyplatí se tedy ušetřit nebo připlatit?

Související články:

Oba srovnávané telefony mají normu krytí IP67, takže odolají 30minutové koupeli, konstrukce brání vniknutí prachových částeček. V žádném případě se s telefony nedá házet o zem a provádět podobné pokusy, plastové konstrukce na to nejsou přizpůsobeny. V praxi se tak můžete spolehnout na to, že špinavý mobil jednoduše opláchnete v umyvadle apod.

Zatímco model od Samsungu už pár měsíců není žádnou novinkou, u Sony jde o zánovní stroj. Samsung si s designem moc hlavu nelámal, u Xperie vydíme ostré hrany a určitě stylovější vzhled. V přímém srovnání rozhodně Xperia budí lepší emoce, u Samsungu mám pocit, že jde o levný „plasťák“. Na Samsungu se může líbit barva plastové konstrukce, přece jen Sony černou trochu nudí. Sony však na povrchu nabízí neklouzavou úpravu připomínající semiš, zatímco Samsung klouže. Krytky Samsungu na konektorech drží rozhodně lépe než u Xperie, kde zejména drobná krytka 3,5mm jacku může odstávat.

Oba telefony jsme zapůjčili od Smarty.cz.

Samsung je o něco málo těžší, na oplátku však poskytuje větší displej, ale jen o 4 mm na úhlopříčce. Oba telefony mají stejné rozlišení displejů, stejně tak jako technologii TFT LCD. U Sony se používá senzorové ovládání, Samsung nabízí klasická tlačítka. Toto řešení může být výhodnější při použití rukavic, tlačítka fungují i pod vodou. Samsungu chybí informační dioda a senzor podsvícení displeje, tohle je u Xperie v základu.

Dvoujádrový procesor najdeme pouze u Xperia Go a telefon je tak krásně rychlý. To u Samsungu je to nepatrně pomalejší, ale 800MHz procesor stíhá i nějaké animace. Xperia poráží Samsung v kapacitě vnitřní paměti, protože 8 GB je více než 150 MB. V každém případě jdou do obou telefonů zasunout microSDHC karty. Srovnání datových přenosů vychází nerozhodně, oba telefony mají Wi-Fi, 3G sítě s HSDPA, HSUPA postrádají. Telefony se prodávají s Androidem 2.3 s grafickými nadstavbami, u Samsungu jde o Touchwiz, Sony má Timescape. Ani jeden z nich nenabízí NFC čip, nechybí samozřejmě GPS a Google navigace.

Samsung Galaxy Xcover

Rozměry: 122 × 66 × 12 mm, 135 g
Displej: 3,65″, 480 × 320 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 800 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 150 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 3 Mpx, video: VGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena SAMSUNG S5690 Galaxy Xcover v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Sony Xperia Go

Rozměry: 111 × 60 × 9 mm, 110 g
Displej: 3,5″, 480 × 320 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia Go v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

U fotoaparátů zarazí u Samsungu pouze 3 Mpx, Sony pracuje s 5 Mpx a ještě přidává HD video. U Samsungu VGA video ani nestojí za řeč. Kvalita fotek je u Samsungu docela slušná, u Sony vidíme syté snímky. S přepaly na přímém světle bojují oba. Podle papírových předpokladů déle vydrží na nabití Samsung, Sony dostalo menší baterii. V praxi je lepší dobíjet každý druhý den u obou, nebo střízlivě nakládat s datovými přenosy a synchronizacemi. Když jsme se dostali až na konec, zbývá pohled na cenu. Xperia má cenu vyšší, jelikož jde o zánovní přístroj a třeba díky designu umí oslovit. Samsung vypadá až moc plastově a nižší cena mu sedí více. I tak je cena u Samsungu dost vysoko. Výrobce asi počítá s tím, že odolných telefonů jednoduše není mnoho.

Samsung Galaxy Xcover – vodní koupel

Sony Xperia Go – vodní koupel

Reklama