Duel: paušál nebo předplacenka? Co vybrat

Reklama

I přesto, že se tomu operátoři brání zuby nehty, mají předplacené karty své příznivce. Proč dnes sáhnout po paušálním programu a proč je pro vás lepší předplacená karta?

Paušál je bezpochyby výhodnější pro operátora. Zákazník je (přinejmenším mentálně, často ale i smluvně) uvázán na delší dobu. Tím, že nevidí svou útratu okamžitě, ale až na konci měsíce, má sklon utrácet o něco víc než s kreditem. To ostatně potvrzuje několikrát vyšší měsíční průměrná útrata ARPU. Proto také operátoři ve svých zprávách často podíl paušálních zákazníků zmiňují. Podívejme se na pár nejčastějších důvodů, proč volit to či ono.

1. Předplacenka je dražší: mýtus

S příchodem virtuálních operátorů už to rozhodně není pravda. Bez problémů najdete předplacenou kartu, která mí nižší sazby za volání i zprávy, než většina paušálních programů.

2. Pokud chcete služby, aktivujte tarif: částečně pravda

Operátoři sice nabízejí k některým předplacenkám nejrůznější balíčky, paušální tarif si ale většinou můžete nastavit podstatně podrobněji. Vždy ale záleží na konkrétní nabídce.

3. S předplacenkou o vás operátor nic neví: pravda

Při pořízení paušálního tarifu musíte s operátorem uzavřít smlouvu, většinou v písemné podobě. Při této příležitosti musíte předložit občanský průkaz a sdělit celou řadu informací, rodným čísle počínaje, adresou bydliště konče. Operátor díky tomu dokáže k vašemu telefonnímu číslu přiřadit spoustu osobních údajů, což nejrůznějším svobodomyslným příznivcům konspiračních teorií nemusí úplně vyhovovat.

U předplacenky nemusíte sdělovat žádné informace, zvláště pokud ji koupíte např. v trafice, nebude o vás operátor vědět nic.

4. Paušál není tak přehledný: pravda

Jak již bylo řečeno v bodě 2, předplacené karty jsou (až na výjimky) jednoduché. Jedna sazba za volání, jedna za zprávy, jedna za data. Občas operátoři přihodí nějaký ten balíček. U paušálních programů vás ale může někdy čekat skutečné peklo. Nejrůznější počty volných jednotek, spousty balíčků, jiné ceny při smlouvě na dobu určitou, smlouvě na dobu neurčitou, při nákupu mobilu nebo prodloužení tarifu. Zmatek, zmatek, zmatek. Nakonec skončíte tak, že máte aktivovaný paušál se spoustou volných jednotek, které nejspíš ani nevyužijete.

5. U předplacenky se vám hromadí kredit: pravda

Značnou nevýhodou předplacené karty je podmínka pravidelného dobíjení. I většiny předplacených karet je to spojeno s exspirací kreditu; např. jednou za půl roku musíte dobít, jinak vám operátor kartu deaktivuje. U jiných je zase pravidelné dobíjení spojeno s různými službami zdarma, typicky s daty zdarma.

Jenže co dělat, když povinně dobíjenou částku neprovoláte celou? Na kartě se vám bude hromadit nevyužitý kredit, a vy budete postaveni před problém, jak s ním naložit. To se vám u paušálního tarifu stávat nebude.

Reklama