Duel: Sony Xperia S nebo HTC One S?

Reklama

Srovnali jsme dva skvěle vybavené smartphony, které sice nepatří mezi absolutní špičku, ale bez problémů dokážou splnit naprostou většinu požadavků, které by na ně uživatelé mohli mít. Oba dva telefony nabízejí stejně výkonný procesor a neliší se ani úhlopříčkou displeje.

Hodnocení hardwarových parametrů se tentokrát pokusíme vzít stručněji a podívat se na více subjektivní vlastnosti, kvůli kterým byste se mohli rozhodnout pro jeden z telefonů. Ale začněme přeci jenom od začátku. A tím jsou rozměry obou telefonů. Xperia S je o něco menší, One S zase lehčí a štíhlejší. A na tyto vlastnosti slyší zákazníci přeci jenom o trochu víc.

Sony Xperia S

Rozměry: 128 × 64 × 11 mm, 144 g
Displej: 4,3″, 1280 × 720 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1500 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 32000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack HDMI
Fotoaparát: 12 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia S v českých e-shopech: 8 300 Kč – 22 208 Kč (Zdroj: Heureka.cz, 18.7.2012)

HTC One S

Rozměry: 131 × 65 × 8 mm, 120 g
Displej: 4,3″, 960 × 540 bodů, 16 mil barev, Super AMOLED
Procesor, systém: 2 jádra, 1500 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 16000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HTC One S v českých e-shopech: 10 290 Kč – 16 427 Kč(Zdroj: Heureka.cz, 18.7.2012)

Oba telefony se prodávají ve více barevných kombinacích, o něco stylovější nám ale přeci jenom připadá Sony. Hodně pěkně vypadá i průhledný proužek pod displejem, kvůli němu se vám ale budou hodně plést ovládací prvky, které se nacházejí o kousek výše. HTC to řeší klasičtěji a rozhodně o poznání lépe.

Sony si také úplně dokonale neporadilo se zadním krytem. Trochu se prohýbá, a i když se dá celý sundat, k vyjmutí baterie se nedostanete. HTC nabízí odstranění pouze velmi malé plochy ze zadní části. Oba telefony používají microSIM. V souvislosti s konstrukcí se ještě sluší zmínit, že Sony nabízí krytkou chráněný microUSB konektor.

Displej je konečně vlastnost, ve které Sony jasně převyšuje svého konkurenta. Oba telefony nabízejí skvělou čitelnost, Xperia má ale o mnoho lepší rozlišení. I když HTC One S používá technologii SuperAMOLED, podání barev není nikterak agresivní a přibližuje se k Sony.

Zajímavě dopadne srovnání výdrže. I když nabízí HTC baterii s menší kapacitou, reálně vydrží telefon v provozu déle. Velmi slabým místem tohoto telefonu je naopak kapacita interní paměti. Ani jeden z mobilů nemá paměťové karty, Sony ale má solidních 32 GB (stejně jako u HTC si část ukousne systém pro svoje potřeby).

Oba telefony nabízejí Android, HTC má ovšem mnohem aktuálnější Ice Cream Sandwich. Sony se zaseklo u zastaralé verze 2.3. Telefony mají vlastní grafické nástavby, o něco propracovanější mi připadá HTC Sense. Na druhou stranu ale paradoxně raději používám Sony. Záleží na vašich osobních preferencích. Ze zajímavých funkcí stojí u Sony za pozornost Šetřič energie, který pomůže trochu uspořit rychle se vyčerpávající baterii. HTC přichází s vlastním úkolovníkem či poznámkami, plnou verzí Polaris Office nebo třeba spoustu úložného prostoru na Dropboxu.

U fotoaparátu stojí počet megapixelů na straně Sony, kvalitu fotek ale posuďte sami.

Závěr

HTC je ve většině „netabulkových“ parametrů o kousek lepší a dá se snad říci, že může obhájit svoji vyšší cenu. Pak jsou tu ale ještě objektivnější kritéria, jako horší rozlišení displeje nebo velmi malá interní paměť. A tam na svého konkurenta zase ztrácí. V rozhodování budou nemalou roli hrát i preference a oblíbenost konkrétní značky.

HTC One S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Sony Xperia S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama