Duel virtuálů: Blesk mobil vs. Mobil.cz

Reklama

Je výhodnější Blesk mobil nebo Mobil.cz? Jaké výhody jednotliví virtuální operátoři nabízejí? Podívejte se na naše podrobné srovnání.

Vydavatelé stále hledají nové zdroje příjmů, jimiž by nahradili pokles tržeb z inzerce i klesající zájem čtenářů o placené informace. Jednou z cest, kterými se alespoň v Česku vydali, je provozování mobilních operátorů. Tedy těch virtuálních. Po listopadovém startu Blesk mobilu se v květnu objevuje také Mobil.cz, za nímž stojí vydavatelský dům Mafra (MF Dnes, iDnes, Lidové noviny).

Web Mobil.cz vznikl před mnoha lety jako jeden z prvních internetových magazínů o mobilech. Později ho od zakladatelů koupila Mafra a začlenila do svého portálu iDnes. Nyní se tedy rozhodla využít skvělou značku k provozování virtuálního mobilního operátora, magazín se přesunul na poněkud méně hezkou adresu mobil.idnes.cz.

Rychlé srovnání

Nejprve se podívejte na rychlé srovnání cenových podmínek, pak se podíváme na jednotlivé položky obou ceníků podrobněji. Srovnání s libovolným dalším tarifem si můžete sami prohlédnou v našem Katalogu operátorů.

Mobil.cz

Blesk mobil

Tarif v prodeji ano ano
Úvazek [měsíců] 0 0
Paušál [Kč] 0 0
Volné jednotky 200 MB
Do vlastní sítě [Kč/min] 2,50 / 2,50 2,50 / 2,50
Do pevné sítě [Kč/min] 2,50 / 2,50 2,50 / 2,50
Do cizí sítě [Kč/min] 2,50 / 2,50 2,50 / 2,50
SMS [Kč] 1,50 1,50
MMS [Kč] 5 5
1 MB dat [Kč]
Další informace Za každé dobití částkou min 200 Kč získáte 200 MB dat s platností jeden měsíc. Datové balíčky: 20 Kč/50 MB/den nebo 100 Kč/100 MB/měsíc

Každý v jiné síti

Virtuální operátor se vyznačuje zejména tím, že nemá vlastní mobilní síť. Své služby sice prodává, může poskytovat nejrůznější technickou podporu, účtování apod., o vlastní přenos telefonního signálu se ale stará hostitelská síť. V případě Blesk mobilu je touto sítí O2. Dokonce se zjistilo, že Blesk mobil je pouze předplacená karta O2, které vydavatel propůjčil jméno svého deníku (branded reseller). To samozřejmě není na závadu, obchodní vztahy mezi virtuálním a hostitelským operátorem nás jako zákazníky nemusí vůbec zajímat.

Mobil.cz bude ke svým službám využívat síť T-Mobile. Obchodní podmínky nejsou v době přípravy tohoto článku veřejně dostupné, na případné odhalení, že se jedná o převlečenou předplacenku T-Mobilu, si tedy musíme ještě počkat. Mimochodem, do sítě T-Mobile se tento týden chystá ještě jeden virtuál. Telekomunikační firma GTS začne poskytovat mobilní služby pro své firemní zákazníky. O2 se zase intenzivně připravuje na start Tesco Mobile.

Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet

Již letmým nahlédnutím do ceníku zjistíte, že se Mobil.cz (jelikož vstupuje na trh jako druhý) u Blesk mobilu cenově značně inspiroval. Oba operátoři mají volání do všech sítí za 2,50 Kč/min bez ohledu na to, zda je špička nebo noc. Blesk mobil, stejně jako Mobil.cz, účtuje za odeslání textové zprávy 1,50 Kč, za multimediální pak 5 Kč.

Jediný rozdíl je (alespoň zatím) v pojetí datových přenosů. U Blesk mobilu si můžete koupit denní balíček obsahující 50 MB za 20 Kč, případně si připlatit pětinásobek (100 Kč) a mít k dispozici 100 MB na měsíc. V případě vyčerpání tohoto limitu si pak můžete dokupovat dalších 100 MB po 50 Kč.

Mobil.cz pojal datové přenosy úplně jinak. Dává je zdarma každému, kdo dobije aspoň 200 Kč. Bezplatný balíček obsahuje 200 MB a má platnost jeden měsíc. Pokud data vyčerpáte nebo měsíc uplyne, stačí jednoduše znovu dobít. Dobitou částku samozřejmě můžete utratit za hovory a zprávy podle svého uvážení, to je rozdíl oproti Blesk mobilu, kde se částka za data strhne z kreditu.

Pozor, oba operátoři nepočítají do limitu FUP přístup webové stránky svého vydavatele. Pokud tedy čtete cestou do práce v mobilu Blesk, kupte si předplacenku Blesk mobil, pokud dáváte přednost iDnes nebo Lidovkám, vaše volba je taky jasná – předplacenka Mobil.cz.

Mobil.cz prezentuje jako velkou výhodu to, že u nich za data v mobilu nikdy neplatíte. Všichni zákazníci mají automaticky zdarma data s rychlostí 16 kb/s (to stačí tak na e-maily), při dobití získáte dočasně výrazně vyšší rychlost (až síť HSPA+ 42, záleží na pokrytí T-Mobilu).

Komentář Mobinfo.cz

Mobil.cz má za sebou silnou značku, pravděpodobně neexistuje člověk, který by se jen trochu zajímal o mobily, a tuto adresu neznal. K tomu připočtěme zázemí v podobě velkého vydavatelství, o propagaci je tedy více než postaráno. Ostatně, podobně to má i Blesk mobil. I on může potenciální zákazníky lovit mezi čtenáři svých médií.

Ceny jsou naprosto totožné, žádná revoluce se nekoná. Pokud jsme snad doufali, že virtuální operátoři výrazně promění český trh, s tímto přístupem se tak asi nestane. Polarizují se nám jakási dvě hnízda stejných cen. Na jednom konci je trojice klasických operátorů, porovnejte si například neomezené tarify, ty se liší jen v detailech. Na druhém konci pak oba současní virtuálové.

Mobil.cz se snaží prosadit nový způsob využívání mobilních dat. Tvrdí, že u něj jsou data zdarma, i když pomalá. Stejný přístup ale používají i další operátoři – koupíte si datový balíček a po jeho vyčerpání dojde ke snížení rychlosti. V podstatě je to tedy jen marketingová hra se slovíčky. Musíme ale uznat, že 200MB balíček sice vypadá jako malý, typickému uživateli předplacených karet ale nejspíš vystačí bohatě.

Reklama