Tablet se 7″ displejem se vešel do hliníkové konstrukce s tloušťkou pod 10 mm. Consul je vybaven „telefonním“ Androidem 2.3.1 a přitom si z něj nezavoláte. Funkční výbava bude vyhovovat méně náročným uživatelům, Consul však není nějaký starý psací stroj!
Pokud patříte mezi uživatele, kteří by si rádi k telefonu a počítači ještě chtěli pořídit tablet na surfování, sledování seriálů a třeba ukazování fotek po příbuzných, měli byste Consul One zahrnout do svého výběru. Tablet svým jménem oživuje československou značku psacích strojů Consul, přitom s takovými stroji nemá nic společného. Neohromuje sice hardwarovými parametry a nemá tak třeba na Acer Iconia Tab A100 a 101 nebo Samsung Galaxy Tab 7 Plus s GSM modulem. Největším rozdílem je absence už tradičního tabletového Androidu 3.2 Honeycomb, v Consulu máme tu čest s „telefonním“ Androidem 2.3.1. Consul One má co nabídnout i tak, v kostce se to dá shrnout asi tak, že kamarád je se sociálními sítěmi, internetem, e-maily.
Další fotografie tabletu Emgeton Consul One najdete v našem preview.
Konstrukce
Na konstrukci tabletů snad nejde najít a udělat něco překvapivého nebo hodně originálního. Consul se drží plakoidní vizáže a tloušťka poblíž hran ukazuje pod 6 mm. Jelikož jsou záda vyboulená, tam měřidlo ukazuje 10 mm. Záda a boky tabletu jsou z jednoho kusu hliníku s matným povrchem, čelní strana s displejem a kamerou je tak do něj vsazena. Tablet se nedá nijak zkroutit a určitě přežije i nějaký pád z minimální výšky nebo klepnutí o stůl.
Krabice s tabletem kromě přístroje nabízí špuntová sluchátka, USB kabel se specifickým konektorem pro připojení k počítači, další kabel k připojení USB flash disku nebo jiné periferie. Nabíječka se dovnitř už nevešla, dostanete ji zabalenou extra. Příjemným dárkem je koženkové pouzdro, které se dá polohovat a k tomu jsou přístupné veškeré ovládací prvky. A není jich moc, pouze na horní straně najdete dvojtlačítko hlasitosti, „vracečku“ a zámek displeje. Pouzdro v používání nijak moc nepřekáží, navíc se tablet z něj dá snadno vyjmout. Levý bok obsahuje mřížky reproduktoru, jeho výkon není nijak oslnivý, v hlučném prostředí doporučuji sluchátka. Vlevo je taktéž mikrofon třeba pro Skype.
Vnitřní baterii nabijete asi za 2 hodiny, k rychlému vybití slouží hlavně hraní her, i tak hodiny udávané výdrže celkem sedí. Na tabletu jsem synchronizoval e-maily a sociální sítě, občas surfoval, instaloval aplikace. Když k tomu připočtu přenášení v mrazivém počasí a naplno nastavený jas displeje, k výdrži asi nemám připomínek.
Displej reaguje hbitě, tablet obsahuje akcelerometr a obraz se přetáčí na všechny strany, to chválím. Povrchová úprava displeje moc otisky neodpuzuje, stačí očistit o oděv. Za řadu dní testování jsem displej nijak nepoškrábal.
Systém, prostředí
Hned po zapnutí trochu zarazí hláška „Není signál“, nicméně toto je znamení, že verze Androidu 2.3.1 byla primárně pro telefony a tady GSM modul chybí. Zamykací obrazovka obsahuje dva posuvníky zámku a ztišení zvuků, to se uplatní třeba pro eliminaci upozornění na nový e-mail. Pro všechny widgety nebo složky je nachystána pětice pohotovostních displejů, nechybí notifikační výsuvná lišta u horní okraje displeje. Díky její šířce se na ni vejde řada informačních ikon. Levý horní roh obsahuje symbol pro návrat na domovskou obrazovku, pak následuje prostor pro ikony aplikací, upozornění na e-mail, aktualizace v Ošatce aplikací Vodafone apod. Vpravo se vejdou ukazatele aktivace bluetooth, Wi-Fi sítí, symbol pokrytí telefonním signálem doplňuje křížek. Ukazatel baterie doporučuji doplnit třeba aplikací Gauge Battery z Marketu s číselným ukazatelem stavu nabití. Následují digitální hodiny a čtveřice symbolů jako vysvětlivky k hardwarovým tlačítkům na horní straně tabletu. Tyto tlačítka fungují i jako virtuální. Zcela v pravém rohu se tísní funkční tlačítko k zobrazení nastavení displeje, aplikace atp.
K zobrazení hlavní nabídky stačí najít tlačítko u pravého okraje, je přesně mezi ikonou prohlížeče a symbolem hodin. Podržením tlačítka se ukáží náhledy pohotovostních displejů. Tablet zvládá animované přechody, takže menu prolne s aktuálním pohotovostním displejem, totéž uvidíte i hlouběji v menu. Ikona s hodinami tablet přepne do režimu zobrazení velkých hodin s tím, že zůstanou aktivní ikony ve spodním řádku. Ty jsou rozcestníkem pro prezentaci fotek a zapnutí hudebního přehrávače. Tapeta pohotovostního displeje se mění u všech najednou, přidávání widgetů probíhá podržením prstu a vybráním z nabídky. Ikony zástupců z hlavní nabídky dostanete na displej také přidržením, pro smazání přetáhnete na symbol koše.
Internet, zábava
Připojení k Wi-Fi pracuje bezchybně, takže hlavní cesta k internetu je snadná. Přestože se v nabídce Consulu vyjímá odkaz na Gmail, dá se napojit i na jiné schránky, ať už přes POP3, IMAP či Exchange. Klávesnice se roztáhla na šířku displeje a píše se na ní bez výhrad. Setkáte se s ní také třeba v prohlížeči. Kromě doinstalované Opery Mini se dá využít ten vestavěný. Podporuje veškeré animace a flashe na stránkách, přidávat se dají záložky, surfuje se ve více oknech, zoomuje tahy prstů.
Signál z družic používá GPS modul, s tabletem Consul se dá i navigovat v mapách Googlu, jen sehnat pořádně velký držák do auta, i když to asi nikdo dělat nebude. Hudební přehrávač obsahuje knihovnu a hraje na pozadí, strohý design žádnou parádu nedělá. Poslech z reproduktoru není kvalitní (třaskavé výšky), stejně nepotěší přibalená sluchátka, ta rezonují už od poloviční hlasitosti. Tady bude potřeba investovat do nových. Fotogalerie se známým vzhledem nepřekvapí tříděním do složek, možností prezentace a zoomu gesty. Do galerie se ukládají i fotky z 2Mpx fotoaparátu, který je tu tak k smíchu. Jelikož se nachází na přední straně, kde je i virtuální spoušť, není takřka možné s ním kvalitně něco odfotit. Navíc výsledné fotky zrcadlově převrací. Kamera natočí i video v 3GP, použitelné je ve Skype. Tady však narazíte na hodně omezené schopnosti mikrofonu, kdy téměř není rozumět. Přehrávač videa sdružuje i uložené záběry, takže přehraje oblíbené seriály. Titulky neumí, na to potřebujete aplikaci, zkušebně jsem sledoval DivX v AVI, umí přehrát v 4:3, 16:9, na celý displej a na velikost asi 95 × 52 mm. Další zábavu zajistí hromady aplikací a her z Marketu, hrál jsem Fruit Ninju, Angry Birds a další, vše v plynulé grafice.
Koupit?
Emgeton Consul One představuje zajímavý tablet, který může fungovat jako vstupenka do světa těch dražších a lépe vybavených. Jeho rozměry skvěle podporují snadné přenášení, oceníme přibalené pouzdro s magnetickým uzavíráním a polohováním. Nemám připomínek k odezvě displeje, tablet se ani jednou neseknul a nepožadoval restart. Vadit by mohl zvukový výstup z reproduktoru, ten pouze pro případ nouze, také rovnou vyhodíte laciné špunty. S Consulem v pohodě obsloužíte sociální sítě, spokojeni budete s prohlížečem, e-maily a obstojí i virtuální klávesnice.
Emgeton Consul One – technické parametry
- Rozměry: 172 × 134 × 10 mm, 314 g
- Displej: 7″ TFT LCD kapacitní, velikost 154 × 90 mm, 16:9, rozlišení 1 024 × 600 bodů
- Procesor: Cortex A8 1,2 GHz jednojádrový
- Paměť: 512 MB DDR3
- Vnitřní paměť: 8 GB nebo 16 GB
- Karty: microSDHC do 32 GB
- Operační systém: Android 2.3.1
- Konektivita: bluetooth 2.1 + EDR, Wi-Fi, GPS
- Baterie, výdrž: 3 100 mAh, poslech hudby až 15 hod, video až 5 hod, web až 7 hod
- Podporované formáty: hudba MP3, WMA; video 3GP, AVI, DAT, MKV, MOV, MP4, WMV; foto BMP, JPG, PNG; text EPUB, RTF, PDB, PDF, TXT