Emporia Elegance Plus: styl nejen pro seniory

Reklama

Společnost Emporia patří mezi hlavní hráče na trhu se seniorskými mobily. Nespoléhá se na jednoduché vylepšení čínských modelů, ale vytváří vlastní, originální telefony. A rozhodně dokáže být v této oblasti inovativní. Model Elegance Plus dokazuje, že ani seniorskému mobilu nemusí chybět styl.

Kapitoly recenze:

  1. Design, ovládání
  2. Funkce, závěr

O rakouské značce Emporia už jste mohli slyšet, jen málokdo měl ale některý její telefon v ruce. Něco málo se objevilo u operátorů, ale výrobce se konečně rozhodl pro masivnější vstup na český trh. Na úvod zvolil tři mobilní telefony, kterým jsme se v krátkosti věnovali zde. Nyní se podrobněji podíváme na nejelegantnější z nich, Emporii Elegance Plus.

Design, rozměry

Že by mohl seniorský mobil také stylově vypadat, to se zatím moc neřešilo. Emporia Elegance Plus se ale zrovna na tuto otázku zaměřuje a musím přiznat, že se mi její design líbí. Telefon samozřejmě neboduje nějakými rekordy v rozměrech, použitých materiálech atd. Výrobci se ale podařilo stvořit jednoduše elegantní mobil s převládající černou barvou. I když je lesklá, otisky prstů nejsou na telefonu tak zřetelné, jak se možná obáváte.

Jednolitou čerň narušuje pouze šedý proužek pod displejem, který se ale obtáčí kolem celého telefonu a najdete jej tedy i na zádech. Proužek je z jiného materiálu než plastový zbytek mobilu, vsadil bych se, že je částečně kovový.

Konstrukce telefonu působí spolehlivým dojmem, ještě vám dlužím přesné rozměry, které jsou 109 × 50 × 14 mm a 92 g hmotnosti.

Dobrý dojem z telefonu kazí pouze několik posuvných tlačítek na bocích přístroje. Ve svém umístění totiž nedrží úplně pevně a tak stačí telefonem trochu zatřást a slyšíte, jak se hýbají. Vysokou kvalitu konstrukce to neovlivňuje, ale dojem elegance to skutečně trochu kazí.

V balení u telefonu najdete velmi pěkně provedený dobíjecí stojánek, je řešen dostatečně inteligentně, aby k němu šla ze spodu snadno připojit nabíječka telefonu. Mobil má na své spodní straně kontakty, takže stačí mobil vložit do stojánku a začne se dobíjet.

Nabíječka má mimochodem stejný konektor jaký požívají sluchátka, tj. 3,5 mm jack. Na microUSB standard Emporia nepřistoupila, vzhledem k cílové skupině zákazníků je to pochopitelné, tento typ nabíječky se do mobilu připojuje mnohem snáze.

Nepříjemně mne naopak překvapilo, že jsem u telefonu nenašel žádný návod. Pevně věřím, že se to týkalo pouze mého balení a alespoň jednoduchý manuál je jinak vždy přiložen.

Ovládání, displej

Ovládání je tentokrát více přizpůsobeno stylu, než potřebám seniorů. Emporia Elegance Plus má sice velká tlačítka, jsou ale v jedné rovině a chybí jim výraznější oddělení. To platí i pro funkční klávesy v šedém proužku. Výrobce každopádně chválím za výrazněji psané popisky na numerické klávesnici.

Abychom si správně rozuměli, telefon se ovládá přes klávesnici výborně, určitě tu už ale byly i lépe ovladatelné seniorské mobily.

S těmi má ostatně Emporia Elegance společný jiný znak – velké množství tlačítek na bocích přístroje. Výrobce určitě pochválím za to, že jsou, stejně jako celá klávesnice, velmi dobře podsvětleny. Námitka by pak mohla směřovat k jejich velikosti a tomu, že jsou všechny natěsnány velmi blízko u sebe.

Na levém boku najdete úpravu hlasitosti, posuvný zámek telefonu a v mírné prohlubni umístěné zapínací tlačítko. Pravá strana opakuje provedení kláves, funkce jsou ale samozřejmě jiné. Nejprve (bráno odshora) je to svítilna. Ta je umístěna na horní hraně mobilu. Září skutečně výrazně, tlačítko ale musíte stále držet stisknuté. Svítilnu lze používat i při vypnutém telefonu.

Dalším tlačítkem je bluetooth, jako jediné mi připadalo v boku telefonu trochu zbytečné. Zato přístup do hlavní nabídky budete využívat docela často, stejně jako posuvník pro aktivaci budíku.

Do hlavního menu se skutečně nedostanete žádným z tlačítek pod displejem. Telefonky slouží pro potvrzování a rušení voleb, šipka dolů otevře telefonní seznam, šipka nahoru otevírá vstup do vlastního nadefinovaného menu. Tuto možnost ale můžete nechat úplně vypnutou a pak šipka nemá žádnou funkci.

Displej telefonu se nemůže chlubit špičkovými parametry (1,8“ a 160 × 128 bodů), je ale OLED a tak si zachovává výbornou čitelnost na slunci. Výrobce se nebál použít barvy, ty jsou ale překvapivě docela tlumené a nezáří tolik jako z jiných OLED displejů. U displeje se dá nastavit kontrast a doba podsvícení, hodí se i rozdělené nastavení pro velikost písma v SMS a v celém telefonu zvlášť. Na výběr jsou tři velikosti, u té maximální už máte mnohdy v menu problém, aby se celé slovo na displej vměstnalo.

Reklama