Emporia Solid: odolný mobil životní pojistku nepotřebuje

Reklama

Rakouský výrobce vyrábí mobil do nehostinných podmínek a tak Emporia Solid s klidem zamíří do rukou zemědělců, stavbařů, ale také sportovců, turistů a všem, kterým telefony padají z rukou a vystačí si s voláním a posíláním SMS.

Vyhrajte 3 seniorské mobily Emporia TALKcomfort! Soutěž probíhá zde.

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, parametry, konstrukce
 2. Prostředí, funkce, závěr

Emporia Solid se v současné době u nás neprodává, ale mohlo by se tak stát. Přinášíme recenzi zajímavého odolného mobilu a nachystáme také crashtest. Emporia tímto modelem rozšířila nabídku jednoduchých telefonů určených pro seniory, mobilní začátečníky a nenáročné uživatele. Hlavními znaky jsou jednoduché ovládání, přehledné prostředí, velká tlačítka klávesnice.

Testovali jsme telefony Emporia Elegance Plus, Click a Talk Comfort, přečtěte si naše dojmy.

Konstrukce


Emporia Solid patří mezi telefony, jejichž zacílení je zřejmé na první pohled. Testovaná žlutá varianta tak jasně dává najevo, že se obalila dostatečným množstvím plastu a gumy, aby odolala nešetrnému zacházení. Manuál výrobce se zmiňuje odolnost konstrukce dle stupně krytí IP54. IP54 udává ochranu před částečným vniknutím prachu a stříkající vodou ze všech směrů. Není tak problém s mobilem zmoknout, není dobré jej topit v půllitru piva, i když by to nejspíš přežil bez potíží.

Telefon není na výšku přehnaně velký, spíše jde o cvalíka, když se podíváte na tloušťku a šířku. Černá guma obíhá celý rám žluté konstrukce, v ní se po obou stranách nabízí k využití tlačítka s přiřazenými funkcemi (dle popisků). Vlevo tak ovládám hlasitost, jediným stiskem během hovoru aktivuju hlasité handsfree a nebo mobil podržením zámku zajistím či uvolním. Vpravo se tlačítkem rozsvítí LED na horní straně, bohužel baterku nelze zapnout trvale. Nápis SMS napodívá spuštění menu zpráv, následuje vstup do menu a zobrazení menu tří budíků.

Parametry Emporia Solid

 • Velikost: 119 × 60 × 18 mm, 142 g
 • Displej: 1,8″ barevný OLED, 160 × 128 bodů, velikost 35 × 28 mm
 • GSM: 900/1 800 MHz
 • Paměť: 200 SMS, 500 jmen
 • Baterie: 1 450 mAh, doba pohotovosti až 25 dní, doba hovoru až 240 min
 • Výbava: odolná konstrukce proti pádům, prachu a stříkání vody (stupeň krytí IP54), bluetooth, svítilna, dedikovaná tlačítka po bocích
 • Cena: nestanovena

Rohy konstrukce dostaly speciální tlumící nárazníky, při tlaku se mírně promáčknou a pohltí energii nárazu při pádu. Na tvrdé podložce se tak telefon mírně odrazí. Zcela vespod se pod krytkou s gumovým těsněním schoval 3,5mm jack nabíječky, konektor podporuje připojení sady naslouchátka pro hůře slyšící uživatele. Konstrukce drží velmi pevně, odolá pokusům o ohnutí či kroucení, pevnost dodávají šroubky na zadní straně.

Přední strana nabízí OLED displej s inverzním zobrazením. Displej kryje tvrdý plast, dá se jen mírně prohnout. Obraz displejem parádně ostrý a jasně viditelný, nastavovat se dá trojice velikosti fontu. Na jasném světle nebo slunci není ale vidět téměř nic.

Ostře řezané rysy dostala tlačítka klávesnice. Kromě těch sluchátkových tu máme směrové šipky pohybu v menu, v pohotovosti horní směr ukáže přiřazenou populární funkci, dolů se ukáže seznam jmen. Tlačítka a okolní plast jasně ozařují výkonné diody, podívejte se na fotku. Tlačítka jsou zhotovena z tvrdé gumy a prst po nich moc neklouže, stisk jistý se slyšitelným cvaknutím. Telefon se dá zamykat manuálně tlačítkem na boku, jde i automaticky.

Zadní strana připomíná brnění a nejsme daleko od pravdy. Zadní kryt na svém místě drží dva kovové šroubky s jemným závitem. Povolit se dají třeba mincí nebo plochým šroubovákem. Mezi nimi se vyjímá hlasitý monoreproduktor. Ten se schoval pod pevnou plastovou mříž a ještě kovovou síťkou. Když uvolníte zadní kryt, tak kromě 1 450mAh baterie spatříte velkou gumovou membránu, která brání vodě a prachu vstoupit dovnitř. Přes tuto překážku však zní zvuk skvěle, reproduktor přeřve okolní hluk jak zvoněním, tak při hovoru.

Pod baterií se ve slotu tísní SIM, na svém místě je zacvaknutá, takže při pádu mobilu se ve slotu nepohne. V konstrukci se někde schoval i silný vibrační motor, se zapnutými vibracemi mobil cestuje po stole.

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, parametry, konstrukce
 2. Prostředí, funkce, závěr

Reklama