Emporia Talk Comfort: seniorů král (recenze)

Reklama

Co musí splňovat seniorský mobil? Pohodlné ovládání a čitelné písmo. Obě tyto vlastnosti dovádí tahle Emporia téměř k dokonalosti. Sháníte-li jednoduchý seniorský mobil, máte před sebou takřka dokonalého kandidáta.

Emporia Talk Comfort patří mezi trojici telefonů, které u nás začíná prodávat rakouský výrobce Emporia. Všechny tři telefony mají své kouzlo, model Elegance Plus výborně vypadá, Emporia Click je zase véčko, což je dnes velká vzácnost. Teprve o Emporii Comfort ale mohu naplno říct, že je to jednoznačně seniorský mobil. Neřeší design ani originalitu konstrukce, má pouze velká tlačítka a co nejjednodušší podobu nabídky.

Design, ovládání

Telefon má vzhledem ke své velikosti překvapivě nízkou hmotnost a to i přes fakt, že je celý plastový. Zadní strana nabízí pouze hlasitý reproduktor, ve spodní části zase naleznete systémový konektor. Má tvar 3,5mm konektoru, tentokrát tedy žádné microUSB.

Stejně jako u modelu Elegance Plus se výrobce nevyhnul většímu množství bočních tlačítek. Zde jsou ale podstatně lépe zpracovaná, i když se díky své blízkosti stále mohou plést. V nastavení telefonu lze aktivovat, aby některé klávesy a posuvníky nereagovaly na uživatelské příkazy.

Na levé straně najdete zapínací tlačítko, které je mírně zapuštěné, aby se nedalo omylem zmáčknout. Z těla přístroje naopak vystupují dvě klávesy regulující hlasitost a nejníže je posuvník sloužící jako zámek telefonu.

Na pravé straně je opět lehce zapuštěné tlačítko, tentokrát sloužící pro aktivaci svítilny. I tato Emporia dokáže posvítit, i když je telefon vypnutý. Světlo funguje jen pokud držíte tlačítko stisknuté. Pod touto klávesou je posuvník, který otvírá přístup do menu nebo k textovým zprávám. Oboje je docela důležité, protože žádný jiný přístup k těmto funkcím neexistuje. Poslední posuvná klávesa aktivuje buzení včetně nastavení konkrétního času.

Plastová konstrukce působí celkem spolehlivě, při silnějším stisku se ale mírně skřípavý zvuk ozve. Velmi dobře hodnotím dva otvory na poutko na horní straně. Mobil je s 80 g dost lehký na to, aby ho mohl kdokoliv nosit na krku.

Boční klávesy by si zasloužily trochu větší rozestupy, zbytečný je zde možná budík. Tato Emporia má být především jednoduchá, což dokazuje i absence tlačítka pro spuštění nouzových hovorů.

Klávesnice, displej

Klávesnice patří mezi to absolutně nejpohodlnější, s čím se můžete mezi mobilními telefony setkat. Tlačítka jsou nejen velká, ale také extrémně vyboulená, takže udělat chybu je skutečně obtížné. Stisk navíc nevyžaduje tak velké úsilí jako u véčkového modelu. Směrové šipky mají opět nejméně prostoru, ale díky velkým boulím je rozeznáte bez problémů. Výborně jsou udělané i popisky u tlačítek, chválím i výrazné bílé podsvícení při horším světle.

Displej telefonu je trochu menší, má jen 1,8“ a rozlišení 128 × 64 bodů. Podklad tentokrát není v oranžové barvě, opravdu můžeme mluvit o čistě černo-bílém provedení. Čitelnost na slunci je vynikající a ještě se dá upravit změnou kontrastu. Telefon také nabízí dvě různé velikosti písma, odlišná písmena mohou být v SMS a zbytku telefonu. Jediným negativem u displeje je okamžik, kdy se text nevejde na celý řádek a začne rolovat. Písmo v té chvíli začne být lehce rozostřené, až do okamžiku, kdy se pohyb textu zastaví.

Funkce

Funkční nabídka Emporie Talk Comfort je skutečně základní a tak to má u seniorského mobilu být. Jednoduchý telefonní seznam pojme 250 záznamů, pět z nich si můžete uložit jako oblíbené.

Emporia Talk Comfort lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Velmi komplexně řeší Emporia správu zvuků, jen nedokážu odhadnout, jestli to pro některé uživatele nebude až příliš komplikované. Zvlášť se dá nastavit hlasitost zvonění a celková hlasitost telefonu. Telefon se dá přepnout do zcela tichého režimu i s automatickým obnovením na vyšší hlasitost po zvolené době. S tím se bude určitě trochu plést režim schůzky/divadla, které aktivuje zvonění pouze v podobě pípnutí a vibrování. Zvolit se také dá maximální hlasitost, vzrůstající hlasitost a vybírat, jestli telefon může i vibrovat. Voleb je opravdu trochu víc, než byste od podobného telefonu čekali.

Kromě registru hovorů najdete v menu už jen kalkulačku a jednoduché připomínky narozenin.

K dalším funkcím už se dostanete jen bočními tlačítky. V nastavení se dá bohužel vybrat pouze čas, způsoby opakování se nenabízejí. Budík se ale dá aspoň odložit. Aktivní zůstane i po vypnutí, připomene se zase další den.

SMS umí potvrzení a překvapivě opět blokování vybraných odesilatelů. To nabízejí i další Emporie. Díky klávesnici se na telefonu píše skvěle, nechybí odpočet znaků. U menšího písma uvidíte na displeji celkem tři řádky textu, u většího je to o řádek méně.

Hodnocení

Emporie Talk Comfort patří opravdu mezi základní modely, a to i v nabídce výrobce, který složité telefony nevyrábí. Vybrat byste si ji měli pro snadné ovládání a dobrý displej. I tento telefon ale stále ukazuje, že je pořád co zjednodušovat. Jsem velmi zvědavý, jestli si někdo troufne na mobil čistě pro volání a psaní zpráv. Žádný budík ani větší výběr zvuků. Do té doby ale rozhodně mohu doporučit Emporii Talk Comfort.

Technické parametry a funkce Emporia Talk Comfort

  • Rozměry a hmotnost: 114 × 55 × 16 mm, 80 g
  • Operační systém: ne, 250 míst pro kantakty
  • Displej: 1,8 palce, FSTN, 128 × 64 bodů
  • Datové přenosy: ne
  • Organizační funkce: Připomínky, budík
  • Baterie: 1 000 mAh
Emporia Talk Comfort lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama