Encyklopedie operátorů: velká trojka

Reklama

Kromě virtuálních operátorů, které jsme vám stručně představili v tomto článku, působí na českém trhu samozřejmě také trojice velkých operátorů síťových – v abecedním pořadí O2, T-Mobile a Vodafone. I když je většina lidí dobře zná, i oni mají v encyklopedii operátorů své místo.

Nejprve trocha definic a názvosloví. Operátor, který provozuje vlastní síť, tedy má na území Česka několik tisíc vysílačů (lhostejno, zda GSM, GPRS, 3G nebo LTE), bývá označován jako síťový operátor. Na provozování sítě přitom může spolupracovat s jinými operátory, čehož zářným příkladem je spolupráce O2 a T-Mobilu na budování 3G sítě v některých méně lukrativních lokalitách.

Síť vysílačů samozřejmě není to jediné, co síťový operátor ke své činnosti potřebuje. Jednotlivé vysílače musí být vzájemně propojeny (mikrovlnnými pojítky či lépe optickými kabely), celý provoz musí být řízen nějakými řídícími prvky, k tomu připočtěte nezbytnou slupku marketingu, prodejen, infolinek a vůbec péče o koncového zákazníka jako takové. Opět ale nezáleží na tom, zda tyto činnosti operátor vykonává sám nebo si na to někoho najme (módní je zejména předat budování a servis sítě čínské firmě Huawei), případně se podělí o některé činnosti se sesterskými společnostmi (čeští operátoři například nechávají dohledovat své sítě z jiných zemí).

Důležitým rozpoznávacím znamením je prostě provozování vlastní sítě. Pokud operátor fyzickou síť nemá, musí se s nějakým síťovým operátorem dohodnout na jejím pronájmu, funguje tedy jako virtuální operátor v síti nějakého síťového operátora. Kromě sítě si od něj může pronajímat různé služby, od řízení provozu až po marketing či fakturaci, to už je na domluvě (a lze podle toho rozlišovat celou řadu typů virtuálních operátorů). Pomyslná dělící čára se vede mezi dvěma stavy: má vlastní síť vs. nemá vlastní síť.

O2

o2logo

Síť O2 provozuje v Česku španělská telekomunikační skupina Telefónica, která koupila bývalý státní podnik Telecom. Aby to nebylo tak jednoduché, stát Telecom rozdělil na dvě samostatné firmy, jednu provozující pevné linky a druhou, Eurotel, určenou k provozování linek mobilních; před prodejem Telefónice musel obě části vykoupit a opět spojit. Dnešní O2 je největším provozovatelem pevných linek (včetně internetových DSL připojení), druhým největším mobilním operátorem a významným provozovatelem kabelové televize.

Předchůdci O2 provozovali první mobilní síť na území Česka, tehdy ještě analogovou NMT. Dnes nabízí O2 sítě 2G-4G (tedy GSM, GPRS, EDGE, 3G, HSDPA, HSUPA, HSPA+ a místy i LTE). O2 také jako první vpustilo do své sítě virtuálního operátora Blesk Mobil (listopad 2012) a zavedlo oproti předchozím zvyklostem výrazně levnější neomezené tarify (duben 2013).

Web: www.o2.cz

T-Mobile

T-Mobile logo

T-Mobile je sice druhý v abecedě a vstoupil na český trh jako druhý, přesto, co se týká počtu zákazníků, je na místě prvním. Vznikl v roce 1996 jako Radiomobil (firma), respektive Paegas (síť), později ho koupil Deutsche Telekom, který ho následně začlenil do své mobilní skupiny T-Mobile. Dnes tedy v Česku působí T-Mobile, který má o několik set tisíc mobilních zákazníků více než druhé O2, na rozdíl od něj ale nenabízí vlastní pevné linky (jen přeprodává) ani televizi (jen přeprodává satelitní).

V současné době provozuje všechny možné sítě od 2G do 4G (tedy GSM, GPRS, EDGE, 3G, HSDPA, HSUPA, HSPA+ a místy i LTE), ve vlastní síti si hýčká několik virtuálních operátorů. Jako první spustil virtuála virtuálů, společnost GTS, která má nabízet služby virtuálního operátora dalším malým firmičkám, aniž by s nimi musel T-Mobile nějak jednat.

Web: www.t-mobile.cz

Vodafone

Vodafone-logo

Vodafone vstoupil na český trh jako třetí v době, kdy už všichni považovali český trh za dokonale rozparcelovaný mezi Eurotel (O2) a Paegas (T-Mobile). Tehdy se ještě jmenoval Český Mobil a provozoval síť Oskar. Od začátku se snažil působit sympaticky, výrazně srazil tehdy obvyklé ceny, zjednodušil proces pořízení SIM karty (odbourání aktivačních poplatků, písemných smluv) a nasadil do hry vtipné reklamy. Díky tomu se Oskarovi povedlo oslovit úplně novou skupinu zákazníků, kteří dříve o mobilu vůbec neuvažovali, navíc samozřejmě přetáhl nějaké zákazníky od zbývajících dvou operátorů. Přesto je dodnes s cca dvoumilionovou ztrátou nejmenším síťovým operátorem v Česku. Postupem času byla společnost Český Mobil odkoupena britskou skupinou Vodafone, načež došlo k rebrandingu sítě Oskar na síť Vodafone.

V současné době provozuje všechny možné sítě od 2G do 4G (tedy GSM, GPRS, EDGE, 3G, HSDPA, HSUPA, HSPA+ a místy i LTE). Ve svých začátcích bojoval s horší kvalitou pokrytí způsobenou pozdějším zahájením budování sítě; tento nedostatek už dnes překonal. Místo toho je známý pozvolnějším nasazením moderních technologií – nejprve dlouho váhal s nákupem licence pro provozování 3G (zbylí operátoři ale licenci měli a stejně ji nijak nevyužívali, takže také tento náskok Vodafone brzy stáhl), aktuálně jako poslední zahájil testování LTE (v tomto případě je ale pokrytí u všech operátorů tak malé, že to není žádná konkurenční nevýhoda).

Web: www.vodafone.cz

Reklama