Už máte dost zaoblených placatých mobilů, které se odlišují pouze logem výrobce? Vzpomeňte s námi na hranaté krasavce s trčícími anténami, černobílými displeji a výměnnými barenými kryty. Mobilní missáci od Ericssonu jsou tady!
O ošklivosti nebo kráse mobilů jsme s vámi polemizovali již v našem dřívějším článku, pro jistotu připomínáme zde, nebo taky tady. Současné telefony se předhánějí ve verzích Androidu, množství vylepšení fotoaparátu a dalších zajímavostí, přičemž na osobitý design jako by se zapomnělo. Před lety bylo již na dálku zřejmé, co držíte v ruce. Mobily se od sebe opravdu lišily, i když uměly plus mínus to samé.
Proč jsme je chtěli?
- Krásná hranatá konstrukce
- Informační dioda
- Jasně čitelné displeje, velký font
- Výměnné barevné kryty
- Jednoduché menu, základní funkce
Ericsson GA 628
130 × 59 × 28, 215 g, NiMH baterie, 1 řádek na 12 znaků, 50 kontaktů, 7 500 Kč v roce 1998
Ericsson A1018s
126 × 47 × 26 mm, 163 g, NiMH baterie, 3 řádky, každý na 16 znaků, cena asi 7 000 Kč v roce 1999
Nahlédnutí do roku 1999 nám může způsobit šok, když si připomínáme, že jsme telefonovali s cihlami, které měly kolem 200 g. Ano řeč je třeba o prvních Ericssonech GA 628 a novější A1018s. Ericssony s tradičně silnou fanouškovskou základnou procházely postupným vývojem, společné znaky však zůstávaly.
Model GA628 byl opravdovým mobilním obrem, přitom jeho displej byl pouze jednořádkový. Díky tomu se ale dobře četl. Jasným znakem výrobce byla informační dioda a výrazná anténa. Hranaté tvary tehdy nijak nevadil, spíše naopak. Zajímavým prvkem byl výměnný barevný kryt kolem tlačítek klávesnice, toto řešení jsme viděli také u A1018s. Gumovější tlačítka klávesnice byla veliká a dobře odlišená. Oproti jiným mobilům nabídl GA 628 nějakou paměť na kontakty, základem bylo jednoduché menu, žádné zmatečnosti. Pokud mne paměť neklame, měl tento mobil kovový rám konstrukce a odolal tak nějakému pádu.
Nástupce A1018s patřil mezi levnější telefony a přišel s jasně čitelným hranatým designem. Opět jsme byli rádi za informační diodu, naopak výrobce opustil kovový rám konstrukce. Nicméně i tak konstrukce byla plastově bytelná a A1018s vydržela opravdu hodně. Stejně jako u GA 628 se daly přikoupit barevné výměnné kryty, tlačítka dost trčela nad povrch a poněkud se viklala. Čísla se ukládala pouze na SIM, nechyběly vyzváněcí profily, pár melodií (nepřeslechnutelých). Snad mě paměť neklame, pro A1018s se dokupovaly baterie s větší kapacitou a tak se výdrž pohybovala v řádech dní bez potíží. Pro zajímavost, také jste používali minutové pípání pro počítání délky hovoru?
Další odkazy na články s retromobily najdete pod článkem!