Ericsson: Jak 5G sítě vylepší 8 oborů lidské činnosti

Reklama

Ericsson zveřejnil výsledky svého výzkumu Příležitosti v 5G: pohled osmi průmyslových odvětví, ve kterém zjišťoval představy vysoce postavených manažerů, jak příchod 5G síti změní jejich odvětví.

Do studie se zapojilo více než 650 vedoucích pracovníků z různých odvětví. Zkoumá, jak tato odvětví plánují 5G využít, které konkrétní způsoby využití nové technologie v daném průmyslu pravděpodobně převládnou, a jaké obchodní důvody je vedou k přechodu na 5G.

Automobilový průmysl: zatím mapy, do budoucna e-řidiči

Aktuálně nejzajímavější službou využívající sítě páté generace jsou GPS s aktualizovanými mapami a dopravními informacemi. Do budoucna se hodně počítá s komunikaci vozů mezi sebou, konceptem connected cars a automobily bez řidiče.

Technická infrastruktura: vzdálený dohled

V oblasti technické infrastruktury budou 5G sítě využity ke vzdálenému monitoringu prostřednictvím senzorů. Můžeme se těšit na odečty nejrůznějších měřidel v domácnostech i průmyslu, ale také dohled nad stroji samočinně pracujícími ve vzdálených lokalitách.

Veřejná bezpečnost: prioritní komunikace

Nápady týkající se veřejné bezpečnosti jsou zatím neurčité. Manažeři očekávají, že sítě 5G dokáží zlepšit bezpečnost obyvatel, a v případě potřeby zajistí prioritní nouzovou komunikaci.

Výrobci: zlepšit produktivitu

Výrobci high-tech výrobků si slibují rychlejší zavádění nových výrobků a lepší dohled nad samočinně pracujícími stroji.

Internet: zlepšit loajalitu zákazníků

Podle provozovatelů internetových služeb je největším přínosem zavádění 5G sítí zlepšení uživatelské zkušenosti. Pravděpodobně tím, že se jim jejich eshopy načtou o pár desetin sekundy rychleji.

Zdravotnictví: kvalita života

Manažeři v této oblasti se těší, že jim 5G umožní zavádět nové produkty a služby. To pak povede ke zlepšení zdravotního stavu pacientů.

Finančnictví: produktivita a spokojenost

Jedna z nejkonkrétnějších odpovědí pochází z finančního sektoru. Manažeři očekávají, že příchod 5G zvýší důležitost algoritmického obchodování (takové to automatické nakupování a prodávání akcií, na kterém zbohatl Karel Janeček), hodně si slibují taky od nárůstu bezpečnosti.

Média: více multimédií

Manažeři ze sektoru médií se těší, že budou moci streamovat 4K videa, 360° videa, nebo nabízet svých čtenářům přístup k virtuální realitě.

Komentář Mobinfo.cz

Výše uvedené odpovědi top manažerů jasně ukazují, že vlastně nikdo moc neví, co si pod pojmem sítě 5G představit. Nevědí to ani mobilní operátoři, zatím se příliš jasně nevyjádřili ani regulátoři. Můžeme ale říci, že sítě páté generace budou proklatě rychlé (řekněme někde na úrovni dnešního LTE 3CC a výše) a bude do nich zapojených mnohonásobně více zařízení (nejen lidé prostřednictvím svých telefonů/tabletů, ale i mnohá zařízení).

Jisté náznaky 5G tedy vidíme již dnes. Operátoři aspoň místy pokusně zrychlují, objevují se pokusy o masivní připojování zařízení (různé systémy pro sledování železničních vagonů, dálkové odečty vodoměrů nebo nedávno představené Chytré auto od T-Mobile). Není zatím jisté, jestli se všechny ty technologie Sigfox a NB-IoT a další do budoucích 5G zahrnou, rozhodně je to ale krok správným směrem.

Z neurčitých vyjádření manažerů vidíte, že si ještě nejsou jistí, co jim to všechno přinese. Jistě, rychlejší síť znamená lepší uživatelskou zkušenost a možnost cpát přes internet více a více obsahu. Samozřejmě, připojení všemožných senzorů a zařízení umožní vzdálenou kontrolu a dohled nad čímkoliv. Ale k čemu to bude, komu to prospěje? To se zatím úplně neví.

Stejně tak se to ale nevědělo například u síti 3G, kde odborníci střídavě tvrdili, že tou nejdůležitější aplikací budou videohovory nebo sledování televize na mobilu. Uchytilo se z toho něco? Spíš ne!

Reklama