Ericsson má připravenou 5G síť pro sklady

Reklama

Podle odhadu Ericssonu se počet robotů ve skladech do roku 2025 zdvanáctinásobí. Aby mohli roboti dobře pracovat, potřebují rychlou mobilní síť. A právě tu pro ně Ericsson připravuje.

Nejrůznější automatické stroje potřebují konektivitu, aby mohly mezi sebou důkladně komunikovat. Wi-Fi je k tomuto účelu nevhodné, protože často podléhá rušení, náhlým poklesům rychlosti a jiným nešvarům. Klasická kabeláž se dá použít nanejvýš u strojů, které se nehýbou, a příliš se ani nemění v čase. Rychlé přeskládávání balících linek před Vánoci by asi elektrikářům moc radosti neudělalo.

Oba nešvary dokáže odstranit mobilní síť. Sklad (nebo koneckonců tovární hala) se nemůže spolehnout na pokrytí z nějakého na kilometry vzdáleného stožáru. Jako významní zákazníci si vyjednají s operátorem pokrytí přímo vnitřního prostoru skladovací haly sítí malých vysílačů. Těm nejlepším pak operátoři takovou síť důkladně zabezpečí a částečně izolují od zbytku své sítě, takže citlivá firemní data nemají důvod kolovat vně skladových zdí.

Ericsson připravil privátní síť Ericsson Industry Connect, která přesně tohle splňuje. Aktuálně ji provozuje na síti 4G LTE, což by mělo pro současnou hustotu robotů v pohodě stačit, ale je připraven ji přepnout na 5G, jakmile to bude možné. Majitelé skladů si tak mohou již dnes začít pořizovat automatická vozítka AGV, automatické vysokozdvižné vozíky, autonomní mobilní roboty i další mobilní zařízení.

Reklama