Ericsson R310s: gumový obrněnec zůstal v paměti [retro]

Reklama

Přerostlý mobil do nepohody nebo gumový ošklivec. Nejen takto se říkalo populárnímu outdoorovému telefonu, který odolal prachu, vodě a otřesům. Telefon lákal ke koupi barevnými plasty, 12letý stroj by se určitě dobře prodával i dnes!

Ericsson R310s se světu ukázal v roce 2000 a působil jako zjevení. Baculatá konstrukce doplněná o stylovou gumovou „žraločí“ anténu a další gumové doplňky, to se jen tak nevidělo. Telefon nebyl ani tak vysoký a široký, jako hlavně tlustý, a to 25 mm. Přestože šlo o mobil se základními funkcemi, na konstrukci se opravdu nešetřilo, vážila 173 g!

Ericsson R310s v kostce

  • 131 × 53 × 25 mm, 173 g
  • Odolná konstrukce
  • Gumové doplňky a anténa
  • Barevné provedení
  • Vibrace
  • Cena v roce 2000: asi 12 000 Kč

Telefon se prodával v několika barvách, šedý odstín gumy zůstával. Osobně jsem provozoval modrý Ericsson, atraktivnější byl oranžový a žlutý. Tradiční výbavou Ericssonu byla informační LED, povedla se mohutná anténa, která odpružila i nešetrný pád. Také tu sloužila dvojice tlačítek v levém horním rohu, jak pro pohyb v menu, tak pro ukázání stavu baterie nebo profilu. Čelní strana obsahovala černobílý displej s 3 řádky, displej byl pár milimetrů zapuštěn pod úroveň zakončení rámečku, aby se nepoškrábal. Nechyběla tlačítka hovorů a mazací C. Časem se popisky tlačítek ošoupaly, ale ovládání to nepřekáželo. Drobnější tlačítka klávesnice skoro splývala s povrchem. Za pozornost stála spodní strana, kde pod gumovým kloboučkem (sloužil na odpružení pádu na tuto stranu) sloužil Fast-port pro dobití.

Záda mobilu dostala větší šroub, který držel kryt baterie na svém místě. Kryt měl samozřejmě gumové těsnění, vniknutí nečistot bránila i mřížka reproduktoru. Ericsson sloužil hlavně pro hovory, uložil stovku jmen; z dalších funkcí tu byly hry, hardwarový modem, alarm.

Co Ericsson R310s vydržel? Já jsem jej běžně omýval pod vodou v umyvadle, házel několikrát po sobě do dálky s tvrdým dopadem na beton. S ničím si Ericsson nelámal hlavu. Po několika měsících používání však přestal chytat signál GSM a oprava by stála více než mobil samotný. Podívejte se na dobovou reklamu výrobce:

Reklama