Před více jak 10 lety se našlapaný seveřan stal snem mobilních fanoušků. Skvělé funkce v malé konstrukci tvořily spolu s bluetooth, barevným displejem a joystickem dokonalý mix, který chtěl mít v kapse každý. Co přesně mobilní svět uctíval?
Ericsson T68 ve zkratce
- První Ericsson s barevným displejem
- Ericsson poprvé použil joystick
- Rozměry: 100 × 48 × 20 mm, 85 g
- Cena na podzim 2001: 20 990 Kč
Ericsson T68 se dostal do prodeje na podzim roku 2001 a způsobil pořádný rozruch stejně jako několik měsíců před tím v době světového odhalení. Drobný mobil přišel s originálním designem konstrukce, která se ladně vlnila a přitom skvěle padla do dlaně. Na použití kovových dílů jsme se spolehnout nemohli, i tak se plastové tělo povedlo.
Velkou pozornost strhl joystick v roli hlavního ovládacího prvku. Ericsson joystickem dohnal inženýry z Alcatelu, menší tlačítka alfanumerické klávesnice byla tvrdá a přesně reagující na dotyk. Už se ale nedostalo na rovnoměrné podsvícení. Kolem joysticku se vyjímala „telefonní“ tlačítka. U Ericssonu jsme poprvé našli barevný displej, sice s hrubším rozlišením 101 × 80 bodů s 256 barvami, ale i tak jsme byli rádi. Velikost 34 × 28 mm jen korespondovala s rozměry mobilu. Příjemným překvapením byla možnost volby tapety na pozadí pohotovostního displeje. Na slunci se pasivní displej dobře nečetl.
Bývalí majitelé rádi vzpomínají na poblikávající diody v horních rozích telefonu. Modrá indikovala aktivitu bluetooth (také zatím bluetooth příslušenství bylo v plenkách), zelená vlevo prozradila nové události. Pravý horní roh zboku nabídl tehdy populární infračervený port.
Záda mobilu se pogumovala a tak nesnadno klouzala, pod krytem se schovala 700mAh Li-Pol baterie. Při rozumném použití mobilu se dalo vydržet asi týden bez nabíjení. Na dnešek vskutku neskutečná hodnota. Mobilu už chyběl fotoaparát, spojení zajistil kabel s Fast-portem.
V mobilu se dalo uložit 510 telefonních čísel, nešlo ukázat seznamy SIM a mobilu najednou. Nechyběly vyzváněcí profily. Kromě SMS mobil podporoval MMS, jejich chvíle však ještě nenastala. Při zaplnění paměti mobilu čísly a zprávami se prostředí citelně zpomalilo, šnečím tempem se zadávaly i nové znaky, nic pro rychlopsavé uživatele. V SMS se psalo s českou T9 s diakritikou, samozřejmě za cenu omezení znaků na 70 místo 160. Jelikož se T68 řadil mezi manažerské mobily, tak musel nabídnout datové přenosy. Fungovaly přes GPRS, využití našel základní e-mailový klient. Surfování ve wapovém prohlížeči přes GPRS dostalo nový rozměr, konečně se platilo jen za přenesená data. K organizaci sloužil kalendář, kolovník, budíky, fungovala synchronizace.
Skvělý telefon dostal vysoko nasazenou cenovku a tak se zpočátku objevil u movitějších majitelů. Ti spořivější sáhli třeba po Ericssonu T39, Nokii 6310 či Siemensu S45. Kdo si počkal, dočkal se schopného nástupce se značkou Sony Ericsson T68i. Který telefon v minulosti zaujal vás? Napište model a my o něm napíšeme!