EU chce nařídit jednotné nabíječky od roku 2016

Reklama

Evropské komisi se podařilo neformálním tlakem přesvědčit výrobce telefonů., že je pro ně lepší používat nabíječky s microUSB konektorem. Do roku 2016 chce totéž prosadit zákonnými prostředky ve všech členských státech.

Zatím není nikde řečeno, že by měla mít budoucí jednotná euronabíječka konektor microUSB, jako je tomu nyní. Také není úplně jisté, kterých zařízení se budou nová pravidla týkat, ve hře jsou kromě mobilních telefonů také třeba dálkové ovladače na dveře od garáže nebo Wi-Fi routery.

O přesné podobě nabíječky, stejně jako o zařízeních, k nimž bude muset být povinně dodávána, se teprve rozhodne. Do roku 2016 pak všechny členské státy Evropské unie zavedou příslušná nařízení do svých zákonů, vyhlášek a norem. Předpokládá se, že další rok bude poskytnut výrobcům k tomu, aby novým předpisům vyhověli.

Problémy to bude dělat zejména výrobcům zařízení pro seniory, pro něž je problém třesoucí se rukou zasunout microUSB konektor, a raději mají klasický 3,5mm jack známý ze starých Nokií. Stejně tak se s evropskými pravidly nejspíš bude potýkat Apple, který zatím sveřepě prosazuje svůj konektor.

Reklama