EU chce zrušit sirény, poplach vyhlásí SMS

Reklama

Evropská unie chce nahradit zastaralý a nákladný systém poplašných sirén. Místo nich by měli být občané informováni o mimořádných událostech prostřednictvím SMS zpráv. To nahrává aplikacím, jako je Mobilní rozhlas.

Mobilní telefon nosí v kapse v podstatě každý a přečíst si v klidu zprávu je mnohem snazší než snažit se odhalit informaci v záplavě chrchlání a pískání letitého pouličního reproduktoru. Toho využívá řada mobilních aplikací a služeb, v Česku například Mobilní rozhlas. Podle odhadů až pětina českých měst a obcí komunikuje s občany právě touto moderní formou.

Evropská unie v listopadu rozhodla, že by členské státy měly přijmout opatření nazvané Reverse 112. To znamená, že by občané měli být informováni pomocí operátorem odesílaných zpráv. Pokud bude centru Prahy hrozit povodeň, všichni operátoři vytipují své zákazníky, kteří se v ohrožených oblastech nacházejí, a těm pošlou varovnou SMS.

Pro česká města to nebude nic nového, asi 500 jich už využívá nějakou formu SMS rozhlasu (450 z toho přímo službu Mobilního rozhlasu). V případě krizové situace prostě starostové využijí kromě své vlastní aplikace ještě službu mobilních operátorů. V jiných zemích je zavádění nových technologií mnohem tristnější a změna bude bolet výrazně více.

Reklama