Evropská komise nemá problém se sdílením sítí

Reklama

Evropská komise po šesti letech rozhodla o stížnosti Vodafonu, který poukazoval na spolupráci mezi T-Mobilem, O2 a CETINem při společném budování 5G sítí.

O2 a T-Mobile se před lety spojili, aby urychlili budování sítí 5G. Kromě rychlosti byla hlavním argumentem taky cena – když se na stavbě podílejí dva investoři, o náklady se podělí. Společné budování má samozřejmě také ekologický aspekt. Prostaví se polovina materiálu, spotřebuje se polovina energie atd.

Spolupráce konkurentů se nelíbila Vodafonu, kterého do party nepřibrali, a tak podal stížnost Evropské komisi. Ta po šesti letech rozhodla. Zamítla stížnost na porušování pravidel hospodářské soutěže a zároveň akceptovala plán dobrovolných závazků obou společností, který zajistí další investice a inovace do sítě ve prospěch českých zákazníků.

Na základě stížnosti prověřovala Komise soulad sdílení sítí s pravidly hospodářské soutěže. Řízení trvající téměř 6 let obsahovalo velké množství důkazů a hluboké analýzy problematiky sdílení sítě. Na jejich základě se Komise neřídila původními návrhy stěžovatele a rozhodla, že k odstranění veškerých obav postačí přijetí dobrovolných závazků ze strany sdílejících společností.

„V rámci řízení jsme se dostali do hlubokého technického detailu. Komisi jsme ujistili o tom, že i při sdílení aktivních zařízení umíme zajistit to, aby dotčení operátoři měli svobodu i motivaci stále inovovat a modernizovat své sítě nezávisle na sobě,“ říká Martin Orgoník, ředitel pro vnější vztahy a udržitelnost společnosti T-Mobile, který vedl obhajobu společnosti před Evropskou komisí.

Reklama