Evropská unie chce zrušit roaming na Vánoce 2015

Reklama

Evropský parlament včera odhlasoval plán na zrušení roamingových příplatků do konce roku 2015. Je to jistě velký krok na dlouhé cestě započaté Viviane Redingovou, ke skutečnému zrušení roamingu ale ještě přeci jen pár kroků zbývá.

Snahy Evropské unie snížit nesmyslně přestřelené ceny za roaming se datují od roku 2005. Tehdy proti operátorům brojila eurokomisařka Viviane Redingová, která jim nejdřív dala možnost snížit ceny dobrovolně, a když se k tomu neměli, prosadila v evropských institucích příslušné regulační kroky. Podrobněji si o historii evropské regulace můžete počíst v tomto článku.

3. dubna 2014 schválil Evropský parlament záměr, který by měl zcela zrušit roaming do konce roku 2015. V praxi by to znamenalo, že budeme ve všech zemích Evropské unie platit stejné částky za volání, zprávy i data, jako bychom platili v Česku. Operátorům se to samozřejmě nejspíš nelíbí, proti legislativě ale nic nezmůžou.

Dalším krokem bude přezkoumávání tohoto nařízení jednotlivými národními státy. Předkladatelé návrhu předpokládají, že tento přípravný krok se stihne ještě v roce 2014, takže koncem roku bychom měli mít jasno. Do konce roku 2015 by pak měl roaming definitivně přestat existovat.

„Toto hlasování je konkrétním přínosem EU pro občany. Týká se samotné podstaty EU – odstraňování překážek s cílem usnadňovat život a snižovat náklady,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová.

 

Reklama