Evropská unie má odvážné internetové plány

Reklama

Evropská unie se rozhodla podpořit digitální konkurenceschopnost Evropy. Přišla proto s odvážnými plány do roku 2025. Český telekomunikační úřad je z pozice českého regulátora vítá.

Evropská unie chce do roku 2025 ve všech členských zemích zajistit vysokokapacitní přístup k internetu (s rychlostí 1 Gb/s pro každého uživatele) na univerzitách, ve školách, výzkumných centrech, u všech poskytovatelů veřejných služeb. Všechny evropské domácnosti, ať již ve městech či na venkově, mají mít k dispozici konektivitu alespoň 100 Mb/s pro download. Všechna zastavěná území, včetně hlavních silnic a železnic, budou pokryty systémy bezdrátové komunikace 5. generace; v každém členském státě EU má být technologie 5G dostupná na komerčním základě alespoň v jedné aglomeraci.

To bude stát samozřejmě spoustu peněz. Sama Evropská komise odhaduje, že v příštích 10 letech investice do superrychlého internetu přesáhnou 500 miliard eur. Hodlá proto zjednodušit a ujasnit regulační pravidla, aby se operátorům takové investice vyplatily. Nová pravidla mimo jiné slibují zvýšení konkurenceschopnosti a ochrany investic, efektivnější nakládání s rádiovým spektrem, silnější ochranu spotřebitelů, bezpečnější sítě a férová pravidla pro všechny uživatele.

Reklama