Evropský roaming za rok skončí, zdražení se nemusíme bát

Reklama

Platnost současného roamingového eurotarifu skončí v červnu příštího roku. Evropská unie ale připravuje prodloužení regulačních opatření na dalších deset let.

V současné době si při cestování po Evropské unii užíváme tzv. Eurotarif, neboli službu RLAH (roam like at home). Operátoři nesmí za volání v rámci EU účtovat žádné dodatečné poplatky. Z vídeňské kavárny tak voláte za stejnou cenu jako z pražské nebo brněnské. Uplatňují se i veškeré volné jednotky, ale má to několik háčků.

Předně se musíte pohybovat na území Evropské unie (operátoři zatím většinou tolerují Británii, i když je k tomu nic nenutí). Dále pak musíte volat z telefonního čísla přiděleného v zemi Evropské unie, s čímž tedy Češi nemají problém. Do třetice, musíte volat na jiná čísla v rámci Evropské unie, tedy například v rámci navštívené země nebo z dovolené domů. No a nakonec, nesmíte službu zneužívat, tedy využívat více v zahraničí než domovské zemi.

Původní regulační balíček bude platit do června 2022. Evropská unie ale připravuje jeho prodloužení o dalších deset let, protože se osvědčil. Operátoři nezvýšili domácí ceny, nedošlo k sérii krachů, ani ke zdražování volání mimo EU. Na druhou stranu ale panuje obava, že po zrušení regulace by operátoři ceny zase zvýšili.

„Proto EK rozhodla, že pro zachování principu „v roamingu jako doma“ je třeba nadále pokračovat v regulaci velkoobchodního trhu a nařízení o roamingu prodloužit a vhodně upravit. To znamená, že se pravděpodobně pro spotřebitele takřka nic v následujících letech nezmění,“ uvádí ČTÚ.

Reklama