Facebook buduje sociální supersíť: po Instagramu kupuje i WhatsApp

Reklama

Facebook oznámil koupi firmy provozující službu WhatsApp, která umožňuje rychlé a bezplatné zasílání textových zpráv mezi telefony s různými systémy. Největší sociální síť tak bude ještě o něco větší. Cena za prodej činí 19 miliard dolarů.

V přepočtu tedy asi 361 miliard korun, z čehož menší část bude zaplacena v hotovosti, část formou výměny cenných papírů (neboli současný majitel WhatsApp dostane nějaké akcie Facebooku). WhatsApp je služba, pomocí které můžete bezplatně posílat textové zprávy (doplněné navíc o pěkné smajlíky) dalším uživatelům s touto aplikací v telefonu. Že se jedná o službu zajímavou potvrzuje fakt, že ji každý měsíc používá 450 milionů unikátních uživatelů.

Facebook provozuje podobnou službu pro posílání zpráv (každý jistě zná chat na Facebooku). Pro začátek slibuje, že si WhatsApp zachová do značné míry nezávislosti (podobně jako dříve zakoupený Instagram). V praxi to znamená, že zůstane název služby i její logo. Pravděpodobně zůstane zachována sociální síť uživatelů odděleně od sítě Facebooku. Je ale možné, že dojde k propojení technologií v pozadí (což nás jako uživatele nemusí zajímat) a objeví se nějaká možnost, jak posílat zprávy z Facebooku na WhatsApp či naopak.

Pro nás jako mobilní fanoušky má celá transakce ještě jeden zajímavý podtext. Facebook před časem spustil možnost bezplatného telefonování mezi svými uživateli. Potom přikoupil Instagram, službu pro bezplatné posílání a sdílení fotek. Nyní posiluje svou pozici na trhu posílání bezplatných zpráv mezi svými uživateli. Převedeno do řeči mobilních operátorů, umí hovory, MMS a nyní i SMS. Stačí mít libovolné zařízení s Wi-Fi.

Reklama