Fayn má neomezený tarif za 299 Kč, bohužel jen VoIP

Reklama

Virtuální operátor Fayn přišel se zajímavou nabídkou. Za 299 Kč měsíčně si můžete telefonovat bez omezení do všech českých sítí. Má to ale hned dva háčky, ten první je spojený s faktem, že se nejedná o tarif mobilní, nýbrž VoIP. A co ten druhý?

Na první pohled vypadá nabídka úžasně. Tarif Fayn Super si můžete pořídit bez jakýchkoliv závazků (slovy tiskové zprávy finančních či časových, tedy nemusíte se uvazovat ani k nějaké době setrvání u operátora, ani k nějakým minimálním plněním). Měsíčně za něj zaplatíte 299 Kč, ale můžete ho kdykoliv vypovědět.

Až dosud tedy vše naprosto v pořádku. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že se nejedná o klasický mobilní tarif, nýbrž o tarif internetové telefonie VoIP. Můžete ho sice používat nejen z počítače, ale i z tabletů či chytrých telefonů, vždy ale půjde o přenos hlasu přes datovou síť. S tím jsou spojeny určité vlastnosti, např. může docházet k občasným zpožděním, výpadkům hlasu apod., jistě to znáte třeba ze Skypu. Na druhou stranu je výhodou extrémně nízká cena takových hovorů.

Fayn vám ovšem přidělí klasické telefonní číslo, takže se všem volaným zobrazíte na displeji. Na tomto čísle vás pak kdokoliv může zastihnout. S přístrojem se ale musíte pohybovat v oblastech pokrytých kvalitní sítí Wi-Fi, což omezuje vaše hovorové možnosti na domov, školu a kancelář.

Druhý háčkem je nenápadná zmínka v obchodních podmínkách, které praví, že „Poskytovatel má právo jednostranně okamžitě ukončit poskytování Služby označené jako „neomezená“ těm Účastníkům, kteří ve 3 po sobě jdoucích kalendářních měsících překročí úhrnem 10 hodin spojení za každý měsíc…“. Což na první pohled není nijak omezující, 600 minut měsíčně asi většině lidí vystačí. Navíc operátor v tiskové zprávě uvádí:

Náš neomezený tarif jsme koncipovali pro zákazníky z řad koncových uživatelů a menších firem. Nechceme samozřejmě nijak omezovat uživatele, kteří dokážou provolat tisíce minut měsíčně, nicméně např. call centrům nebo organizacím s potřebou využívat vlastní pobočkové ústředny vždy připravujeme individuální nabídku na míru.“

Reklama