Fotoreportáž: LTE Vodafonu v Karlových Varech

Reklama

Navštívili jsme jeden z dvacítky vysílačů osazených technologií LTE, které spustil Vodafone v Karlových Varech u příležitosti Mezinárodního filmového festivalu. Podívali jsme se, jak vypadá nejmodernější mobilní technologie, změřili přenosovou rychlost.

Každého asi nejvíce zajímá dosahovaná přenosová rychlost. I když technologie LTE umožňuje při použité šířce pásma stahování až 100 Mb/s, v reálu se ve Varech dosahuje rychlostí zhruba třetinových. Operátor to vysvětluje zejména citlivostí sítě LTE na vzdálenost od vysílače, plánuje dokonce, že bude muset budovat vysílače ve vzdálenosti menší než 1 km od sebe.

Vodafone_LTE_KV_09

 

Z ulice spatříte z LTE vysílače pouze antény. Na snímcích dole patří velké antény sítím GSM a 3G, malé obdélníkové antény pak využívá právě síť LTE. Některé antény mohou být naklopitelné jak fyzicky (tedy ramenem, který s anténou na přání pracovníka dohledového centra pohne), tak elektronicky (tedy změní se vyzařovací diagram antény); záleží, jaké konkrétní typy antén plánovači sítě pro jednotlivé vysílače použijí.

Vodafone_LTE_KV_03Vodafone_LTE_KV_02Vodafone_LTE_KV_01

 

Pokud se vám podaří proniknout přes mnohé zamčené dveře až na střechu budovy, najdete tam dokonale zabezpečený kontejner obsahující vlastní hardware vysílače. Pozor, nepokoušejte se ho otevírat, je samozřejmě napojen na alarm a i technici operátora musí v případě údržby nejprve zavolat na dohledové centrum a informovat o svém záměru.

Vodafone_LTE_KV_05Vodafone_LTE_KV_06

 

Vlastní technologie LTE je vskutku miniaturní. Uvnitř tohoto vysílače byla umístěna jak podpora pro sítě GSM/3G, tak pro sítě LTE. Ta je samozřejmě vybudována na zařízení čínské firmy Huawei, jak je dnes zvykem v podstatě u všech operátorů. Všimněte si kapacity baterií sloužících jako záloha pro případ výpadku elektrické sítě. Delší výpadky je samozřejmě potřeba řešit dieselovým agregátem.

Vodafone_LTE_KV_08Vodafone_LTE_KV_07

Na poslední fotce je dobře viditelné mikrovlnné pojítko (kulatá anténa), které přenáší signál z LTE vysílače do sítě operátora. Pokud tedy váš telefon či modem využije síť LTE, projde jejich signál anténami (první řada fotek), vnitřním zařízením vysílače (další fotky) a nakonec prostřednictvím mikrovlnného pojítka (fotka dole) putuje do sítě operátora.

Vodafone_LTE_KV_04

Právě s propojením jednotlivých vysílačů může být do budoucna značný problém. Páteřní sítě operátorů (tedy sítě, které slouží právě k propojení jednotlivých buněk) totiž není stavěna na stále rostoucí datové přenosy. Aktuálně tedy snad všichni mobilní operátoři na světě mohutně investují do budování optických sítí, aby se na rychlé sítě a velké množství přenášených dat co nejlépe připravili.

Reklama