Fotosrovnání: HTC One vs. HTC 8X

Reklama

HTC se při představení modelu One nechalo slyšet, že honba za megapixely je (najednou) nesmyslná a kvalita fotoaparátů tkví v jiných věcech, např. kvalitě snímače nebo softwarových nadstavbách. Pro uživatele jsou ale důležité výsledky. Co myslíte, stojí za to?

Porovnali jsme snímky a videa dvou modelů stejného výrobce. Do boxerského ringu tak vstupuje HTC 8X, které vzniklo v době, kdy ještě výrobce počet megapixelů považoval za rozhodující. V protějším rohu stojí novinka s hliníkovým tělem, HTC One. Jaké jsou tabulkové parametry obou soupeřů?

HTC 8X má fotoaparát s rozlišením 8 Mpx, který dokáže vytvářet fullHD 1080p video. Je vybaven objektivem se světelností f/2.0, o kvalitu snímků se stará autofokus a diodový blesk. HTC One má pouze 4Mpx fotoaparát, objektiv f/2.0 zůstal zachován. Snímač je ale údajně mnohem lepší než u jiných mobilů, má pojmout o 300 % více světla.

Abychom zjistili, zda je tchajwanská úvaha a nesmyslnosti honby za megapixely správná, vzali jsme oba telefony na procházku. Vytvořili jsme s nimi naprosto stejné snímky a videa. Mohou se lišit o pár sekund vytvoření a pár milimetrů posunu fotoaparátu. V každém případě ale vznikly za stejných světelných podmínek, oba mobily byly nastaveny na automatiku.

Vždy levá (malá) fotka pochází z HTC 8X, pravá (velká) fotka z HTC One. Po rozkliknutí by se měla v obou případech objevit fotka v plné velikosti.

Proti slunci

fototest_HTC8X_1fototest_HTCOne_1

Drobná kresba

fototest_HTC8X_2fototest_HTCOne_2

Budova

fototest_HTC8X_3fototest_HTCOne_3

Socha

fototest_HTC8X_4fototest_HTCOne_4

Drobná kresba

fototest_HTC8X_5fototest_HTCOne_5

Barvy

fototest_HTC8X_6fototest_HTCOne_6

Scéna

fototest_HTC8X_7fototest_HTCOne_7

Text

fototest_HTC8X_8fototest_HTCOne_8

Focení za tmy

fototest_HTC8X_9fototest_HTCOne_9

S oběma mobily jsme také natočili ukázková videa. I v tomto případě jsme se snažili o rovné podmínky, tzn. oba telefony natáčely současně a ze stejného místa.

HTC 8X

HTC One

Musím uznat, že fotky z HTC One vypadají ve všech případech podstatně lépe. Větší vnímavost snímacího čipu na světlo nese svoje ovoce, snímky jsou ostřejší, jasnější a mají věrnější barvy. Otázkou zůstává, proč podobný čip (a dodatečné softwarové filtry) nepoužívá HTC i další výrobci i v jiných mobilech, a proč nezkombinovat citlivější čip s větším množstvím megapixelů.

Reklama