Google Nexus 7: zajímavá show na sedmi palcích [recenze]

Reklama

Malý a sympatický, takový je tablet od Googlu s jemným IPS displejem. Radost udělá i zajímavá cena, rozhodně nezklame hardwarový výkon a Android 4.1 s veškerými vymoženostmi.

Google Nexus 7 patří mezi menší tablety se 7palcovým displejem, takže jeho konstrukce není nijak přerostlá. Dokonce jej lze nosit v kapse a držet se dá jednou rukou. Plocha displeje ukazuje přesně 95 × 150 mm, takže na pohodlné surfování nebo čtení to stačí hlavně při bližším pohledu. Za zapůjčení děkujeme Smarty.cz.

Google Nexus 7 ve zkratce

 • Nejnovější Android 4.1.2
 • Výkonný 4jádrový procesor 1,4 GHz, 1 GB RAM
 • Nemá SIM slot, chybí tedy 3G sítě
 • Nemá informační diodu
 • Data jen přes Wi-Fi
 • Má NFC, bluetooth, GPS
 • Chybí microSDHC slot
 • Parádní IPS displej
 • Není fotoaparát, kromě přední kamery
 • Postrádá HDMI výstup
 • Podporuje USB OTG (připojení periferií)
 • Chudé příslušenství v základu
Google Nexus 7 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Konstrukce

Google Nexus 7 je tablet, takže nějaké designové úlety čekat nelze. Pevná neohebná placka se pyšní IPS displejem na čelní straně, samozřejmě se na krycím skle patlají otisky. Displej je fajn, rozlišení 1 280 × 800 bodů je hezké, barvy živé. Ochranu má na starost Corning Fit Glass, tedy levnější varianta Gorilla Glass. Viditelná je kamera na hovory ve kvalitě 1,3 Mpx, třeba na Skype, jinak vepředu nejsou žádná tlačítka. Škoda, že tablet nemá informační diodu, takže se musíte občas podívat na rozsvícený displej, co je nového.

Tablet má 340 g, což na potěžkání není mnoho. V balení je kromě tabletu síťová USB nabíječka a USB kabel. Toť vše. Za spoustu tisíc tak nedostanete ani pouzdro, ani sluchátka, ani ochrannou folii. Pokud byste snad hledali nějakou paměťovou kartu, také se nekoná. Tohle dle mého názoru může být velkým mínusem.

Obvodový rámeček ve stříbrném matném provedení je trochu ostřejší, ale při držení to nijak nevadí; většinou bude tablet stejně ležet na stole. No a právě při položení na stole zjistíte, že výrobce moc nemyslel u umístění postranních tlačítek hlasitosti a hlavně zámku. Schovala se pod hranou a ještě z boku vpravo, většinou je nahmatání dost náhodné.

Vespod se tablet dobíjí microUSB, hned vedle připojíte nějaká sluchátka. Další produkci si poslechnete z hlasitého reproduktoru na zadní straně. Při položení na podložce je hodně utlumený, další mínus pro designéry. Když tablet budete držet v ruce, tak to hraje slušně. Pochválit je můžu za provedení zadní strany, je to imitace kůže a v ruce drží skvěle. Navíc po stole ani tak dobře neklouže, takže by se na zem snad poroučet nemusel.

Zapomenout nesmím na popis baterie, uvnitř se schovala Li-Ion s kapacitou 4 325 mAh. Pokud butete tablet neustále obtěžovat hraním, surfováním, synchronizací na Wi-Fi, tak energie ubývá rychle v řádech hodin. V běžném režimu kontroly e-mailů a webu jsem se držel na 3 dnech.

Google Nexus 7 – parametry

 • Rozměry, hmotnost: 199 × 120 × 10 mm, 340 g
 • Displej: 7″ IPS LCD 1 280 × 800 bodů
 • Systém: Android 4.1.2
 • Procesor: 4jádrový NVidia Tegra 3 1,3 GHz
 • Paměť: 1 GB RAM, 16 GB ROM
 • Fotoaparát: přední 1,3Mpx
 • Konektivita: Wi-Fi, NFC, bluetooth, GPS
 • Baterie: 4 325 mAh

Hardware, systém, funkce

Tablet od Googlu má hned z výroby Android 4.1.2, který pohání 4jádrový procesor NVidia Tegra 3 1,3 GHz a 1 GB RAM. Pro data je k uložení vyhrazeno 16 GB paměti, ovšem pro uživatele zbývá „jen“ 13,43 GB. Uvažte sami, jestli se vám tam vejdou gigabajty hudby, filmových seriálů a dalších dat. Velká škoda, že nezbylo místo na slot na microSDHC. Tablet bez potíží podporuje Mass Storage.

Zatímco nedávno představený Google Nexus 7 má více paměti a datové přenosy, u této verze se musíme smířit jen s NFC, Wi-Fi a bluetooth. Žádný slot na SIM tu není, takže se zdržujte poblíž Wi-Fi hotspotů. Spojení s Wi-Fi je trvalé a nikdy mi nespadlo. Výrobce ani nepřibalil USB redukci na připojení periferií, tablet podporuje flashky, joysticky, myši. Tablet díky akcelerometru přetáčí obraz na všechny strany i vzhůru nohama. Chod systému je svižný, nezasekává se u hraní her, surfování, psaní zpráv. Na zamknutém displeji jasně vidíte digitální hodiny a symbol zámku. Nechybí údaj o datumu a nahoře u hrany symboly nových událostí ve výsuvné liště.

Ta jde stáhnout i v zamknutém stavu a rovnou se přepnout na nové události. Jsou tu i tlačítka na zámek otáčení displeje, také pro vstup do nastavení. Symbolem s čárkami se informace z lišty odstraní. Po odemknutí spatříte na spodní straně trojici tlačítek Androidu, listováním se přechází mezi pohotovostními displeji. Dole je také v řadě lišta zástupců, ty lze jednoduše podržením vyházet, prostředním se pak dostanete do hlavní nabídky.

Zde se srovnaly aplikace a widgety na oddělené listy. Efektní prolínání a animace při přechodech se nesekají, radost pohledět. Odsud snadno dostanete widget nebo aplikaci na pohotovostní displej. Velikost písma se dá nastavit ve čtyřech úrovních. Aplikace se rychle doinstalují z Google Play, zajímavou funkcí je Google Now. Aplikace na kartách nabízí předpověď počasí v místě, tipy na restaurace, kluby v okolí. Také doplní informace z kalendáře, HMD, translaturu apod. Záleží, co si vyberete.

Tablet od Googlu poslouží jako pohodlná autonavigace, vždyť má mapy v základu s hlasovou navigací. Když koupíte držák, bude jízda v autě komfortní s větším displejem než u malých autonavigací nebo těch v mobilech. Pro surfování čeká Chrome se všemi výhodami. Jelikož jej používám i v počítačích, mám v tabletu všechny záložky, které jsem kde navštívil apod. Jelikož se s tabletem nedá fotit, tak zbývá vyžití v podobě hraní her, poslechu hudby a sledování filmů. S hrami ve 3D problém není, tablet utáhne 720p filmy, hudební výstup do sluchátek je kvalitní.

Závěr

Tabletu se dá vytknout horší umístění tlačítek na boku, dost zájemců bude trápit paměť bez možnosti rozšíření. Google Nexus 7 se prodává za skvělou cenu a nepochybně jde o kvalitní výrobek. Podpora Googlu s aktualizacemi systému není k zahození, pochválit se určitě musí displej a chod Androidu 4.1.2.

Reklama