Google umí překládat přímo z foťáku v mobilu

Reklama

Google na prázdniny inovoval svůj automatický překladač. V rámci aplikace do mobilu umí překládat nápisy v devadesáti jazycích, část z nich i bez nutnosti datového připojení.

Překladač Google není rozhodně žádnou novinkou, před letošními letními dovolenými se ale dočkal řady zajímavých vylepšení. Dokáže překládat nápisy v cizím jazyce pouhým zamířením fotoaparátu mobilního telefonu. Navíc většinu jazyků sám rozpozná, což se může hodit v zemích, kde se používá více podobných jazyků.

Před čtyřmi lety navýšil Google počet podporovaných jazyků ze sedmi na skoro 30. Nyní rozšiřuje počet řečí, kterým okamžitý vizuální překlad rozumí, na celých 89. Patří mezi ně například arabština, hindština, malajština, thajština nebo vietnamština.

Původně bylo navíc možné překládat jen mezi angličtinou a jiným jazykem, od nynějška ale lze překládat kterékoliv dvě řeči z Překladače Google mezi sebou. Například přímo z češtiny do francouzštiny nebo třeba z thajštiny do češtiny, což dříve nešlo.

A v neposlední řadě se ode dneška významně zlepšuje i kvalita okamžitého vizuálního překladu díky využití technologie neuronového strojového překladu (NMT). Neuronové překlady jsou mnohem přesnější a blíže přirozené mluvené řeči, takže tato funkce bude nyní ještě spolehlivější a lépe použitelná.

Pro vybrané řeči je možné stáhnout do aplikace jazykový balíček, aby byly překlady na základě neuronových síti k dispozici i bez připojení k internetu.

Reklama