Gorilla Glass v akci: displej mobilu jen tak nerozbijete, nevěříte?

Reklama

Ať už se bavíme o téměř jakémkoliv smartphonu současnosti, všechny mají jedno společné. Jejich displeje chrání průhledná vrstva ochranného skla s obchodním názvem Corning Gorilla Glass. Podívejme se, odkud skleněná Gorilla přišla a co umí.

Tento produkt pochází od americké firmy Corning Incorporated, světového lídra ve výrobě speciálních skel a keramiky. Kromě divize displejů, kam spadá výroba skla pro LCD panely, monitory a spotřební elektroniku, se věnuje životnímu prostředí s keramickými filtry měřících systémů. V telekomunikacích vyrábí optické kabely a další hardware komunikačních internetových sítí.

Jen samotnému sklu se Corning věnuje 160 let ve výzkumu, drží stovky patentů na související technologie. Někde odtud vzešel vynález Gorilla Glass, který nosíme na displejích telefonů, s jehož vývojem se počalo v roce 2006. Gorilla Glass se vyrábí v Harrodsburgu v Kentucky (USA) a městě Shizuoka (Japonsko). Možná je to až neuvěřitelné, podle výrobce Gorilla Glass používá na 30 velkých značek ve spotřební elektronice, téměř 600 modelů produktů a to dělá přes 500 milionů kusů zařízení po celém světě. Co stojí za tajemstvím rozšíření průhledné Gorilly?

Corning Gorilla Glass je chemicky zesílená vrstva skla do větší hloubky, než tomu je u „běžného“ tvrzeného skla. Dle požadavků výrobců se vyrábí v tloušťkách od 0,5 mm do 2 mm, přičemž jsou odolné vlastnosti zachovány i u nejtenčí varianty. I při možných drobných vrypech by nemělo dojít k pokračování lomu do hloubky a likvidace skla. Výrobní proces dokáže produkovat Gorilla Glass dobře průhledné a hladké, bez žádných optických vad. Díky tomu je Gorilla Glass kvalitním krytem dotekových displejů, tloušťka se upravuje tak, aby se doteky dobře přenášely a displej reagoval. Ochranné sklo se dá také potisknout logy operátorů, výrobců apod. Výrobce dokáže na Gorilla Glass nanést vrstvy pro snadné čištění a odpuzování vody, záleží na požadavcích výrobce zařízení. Vrstvy prošly testy častého otírání, vlivu mastnot, škrábání brusným papírem, zkoušely se nejrůznější chemikálie a jejich 24hodinové působení tak, aby bylo sklo co nedokonalejší.

Gorilla Glass se dá rozbít, je ovšem mnohem odolnější proti nástrahám každodenního použití, které by „běžné“ sklo poškrábaly, ulomily nebo rozbily.

Vývoj Gorilla Glass jde kupředu a tak už máme tu čest s Corning Gorilla Glass 2, tedy ještě lepší průhlednou ochranou nejrůznějších displejů. Corning se ukázal i na CES v Las Vegas, už jsou známy zprávy o tom, že novinka se objeví v nejnovějších produktech tohoto roku výrobce Asus. Druhá generace Gorilly přináší možnost až 20% zeštíhlení oproti předchozí verzi, opět se výrobce zmiňuje o 0,5 mm – 2 mm. Použití bude opět různé, všechny typy a velikosti dotekových displejů.

Vybrané produkty s Gorilla Glass

Motorola MB526 Defy + lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia Lumia 800 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Samsung i9100 Galaxy S II lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Ukázkové video odolnosti Gorilla Glass

Reklama