Gyro 13: nejlepší hra pro iOS? (recenze hry)

Reklama

Označit Gyro 13 za nejlepší hru pro systém iOS je možná trochu troufalé, vážně ale nevím o jiné, která by tak skvěle namíchala hratelnost, ovládání, obtížnost, fyzikální model, grafiku a ještě jednou hratelnost. To vše se navíc povedlo českým vývojářům!

Plný název této hry je Gyro 13 – Steam Copter Arcade HD a už v názvu se nás autoři snaží nalákat na výraznou výhodu v podobě HD grafiky. Ta ale vlastně tak důležitá není, důležitá je v tomto případě pouze fantastická hratelnost a vyvážená obtížnost, která vás přinutí se ke hře neustále vracet.

Příběh není vůbec důležitý, to hlavní je, že musíte ovládat vznášedlo, kterým prolétáváte obřími doly a zachraňujete horníky. Tenhle jednoduchý úkol je ztížen jednak časovým limitem, po kterém horníci v zamořeném dolu zemřou, i když jste je třeba už stihli naložit na svou loď. Druhým velkým problémem je samotný důl. Je to totiž jedna velká past. Stačí trochu neobratně manévrovat, otřít se o stěnu a vybouchnete. Kromě brilantního ovládání se ale budete muset vypořádat i s minami rozmístěnými na vaší cestě, vzdušnými proudy, které smýkají vaší lodí, vyhnout se obřím strojům, které vás snadno rozmáčknou, otvírat obří dveře zpřístupňující další cestu a mnoho dalšího.

Ne, Gyro 13 opravdu nepatří mezi nejsnadnější hry. Díky perfektnímu ovládání to ale budete zkoušet stále znovu, navíc po cestě se nachází několik checkpointů, takže po ztroskotání nemusíte absolvovat celou cestu znovu. Ovládání je jednoduché. Jedním tlačítkem ovládáte pohyb dopředu a dozadu, druhým donutí vznášedlo plout vzhůru. Hra naprosto skvěle využívá dostředivou sílu, musíte tak počítat se včasným přibrzděním.

Když dokážete celou cestu proletět v určeném limitu a ještě zachránit horníky (není vůbec podmínkou, abyste všem zastavili), můžete do dalšího levelu. Ale pozor, úrovně se otevírají na základě počtu zachráněných osob. Spěchat tedy musíte, ale moc spěchu zase uškodí.

Největší slabinou hry je, dle mého názoru, paradoxně vychvalovaná grafika. Ta je možná až moc tmavá, když vám na mobil zasvítí sluníčko, moc toho neuvidíte. Doly, kterými prolétáte, jsou přitom fascinující a zpracované úžasně. Nikdy jsem u hry nezažil pocit, že bych byl jako ztracen v obrovském prostoru, který je na mne nezávislý. Mnohdy zamrzí, že člověk musí stále myslet na časový limit, občas bych raději prozkoumával všechny prostory a let si více užil.

Nelze také zastírat, že Gyro 13 je oproti jiným docela drahá hra. Investovat 6 dolarů se možná nebude každému chtít. Pokud vás ale hra podle předchozího textu zaujala, budete velmi pravděpodobně nadšeni. A pokud si stále nejste jistí, vyzkoušet můžete Gyro 13 – Freeride HD. Menší, snadnější a freewarovou variantu této naprosto skvělé hry.

Cena: 5,99 dolarů

Freewarová varianta: ano

Operační systém: iOS 3.1 a vyšší

Odkaz na stažení

Reklama