HERE Maps: správné načasování nestačí [aplikace]

Reklama

Jen těžko si mohla Nokia vybrat lepší dobu pro uvedení svých map na iOS. Mapy Apple jsou pod palbou kritiky, původní Google mapy zatím k dispozici nejsou. Skvělá příležitost ukázat všem, že Nokia to s mapami opravdu umí. Bohužel, podařil se naprostý opak.

Mapy a navigaci od Nokie mám rád. Jako první přišla se spoustou užitečných věcí, které konkurence nabídla až po hodně dlouhé době. O to větší zklamání pro mne představují nové HERE Maps. Na těch se toho totiž povedlo skutečně hodně málo.

Začněme tím nejočividnějším. Vzhled aplikace vůbec nerespektuje zásady systému iOS, vše vypadá, jako byste se do svého iPhonu snažili dostat starý Symbian. Nokia si zkrátka podobu aplikace a její ovládání udělala podle svých pravidel, a kdo si nechce zvyknout, má smůlu.

Druhou věcí, které si velmi rychle všimnete, je celková rychlost aplikace. Mapy se načítají hodně pomalu, pomalé je i jejich procházení. Nejde o to, že by vysloveně zdržovaly, ale konkurence je mnohem rychlejší.

Nokia se také rozhodla pro bitmapové mapy. U nich je zásadním problémem menší ostrost a také větší datová náročnost. Při každém přiblížení a oddálení mapy se celý snímek načítá znovu a data tečou… Přitom kvalita podkladů je určitě lepší než u standardní aplikace Apple. Nenarazíte na žádné nesmysly, satelitní zobrazení by si ale zasloužilo větší detaily i mimo města.

U dalších vlastností už můžeme opravdu jen nadávat. Vše je pouze anglicky, traffic view pro naši republiku neexistuje, zobrazení veřejné dopravy je nekompletní. Výjimečným nesmyslem je možnost uložit si pouze jedinou mapu pro offline použití (a ještě nesmí přesáhnout 10 MB) a použitelnost navigace pouze pro pěší a s délkou maximálně 50 kilometrů.

Jestli se Nokia chtěla před uživateli iOS vytáhnout, hrubě se jí to nepovedlo. Tahle aplikace jí dělá hlavně ostudu.

Odkaz na stažení

Reklama