Historie společnosti Apple: Být první v abecedě

Reklama

Další firmou do našeho historického přehledu musí být bezpochyby Apple. Není sice tradičním výrobcem mobilů, několik přístrojů, které uvedl, ale doslova změnily svět. Jak tato firma před čtyřiceti lety začínala?

Že byl Apple založen Stevem Jobsem a Stevem Wozniakem v garáži Jobsových rodičů, to je poměrně známá věc. Méně se už ví, že oba kamarádi navrhovali první počítače jen na papíře, protože si nemohli dovolit koupi drahého procesoru. Teprve v okamžiku, kdy cena této klíčové součástky klesla na přijatelnou mez, Wozniak vyrobil Apple I a Jobs šel a prodal 50 kusů tohoto přístroje do místního obchodu.

Garáž, ve které vznikl Apple (Zdroj: Wikipedia, Mathieu Thouvenin)

Tehdy to byli jen dva kamarádi bez jakékoliv právní subjektivity. Založení Apple Computers došlo 1. dubna 1977. Název byl zvolen podle hezkých vzpomínek Steva Jobse na práci na jablečné farmě a také proto, aby byl Apple Computers v abecedě (a tudíž v telefonním seznamu) umístěn před firmou Atari.

Druhý počítač, první úspěch

Jako svůj první produkt pod hlavičkou Apple vyrobil Wozniak Apple II, kterého se v osmdesátých letech prodaly v osmdesátých letech. Moc toho sice neuměl, musíme si ale uvědomit, jak tehdy vypadal trh s domácími počítači – takřka nijak. Počítač byl drahé zařízení určené pro univerzity a armádu. Doba velkých sálových monster už sice skončila (alespoň na západě, nikoliv u nás), že by si někdo pořídil počítač jen tak domů, to se stále moc často nevidělo.

V roce 1980 se Apple pokusil zacílit na obchodní sféru, kde v té době panovaly PC podle vzoru IBM. Už při návrhu modelu Apple III se ukázala Jobsova posedlost nesmysly za každou cenu. Trval na tom, že počítač nebude mít ventilátor. To vedlo k přehřívání do takové míry, že se počítačové čipy odpájely od základní desky. Zákazníci stěžující si na help lince dostali radu bouchnout počítačem o stůl, aby čipy zapadly zpět.

I přes tento neúspěch vstoupil Apple koncem roku 1980 na burzu a prvotním prodejem akcií získal víc peněz než kdokoliv do té doby. Opojen novými penězi se Jobs rozhodl poprvé změnit svět počítačů. Nechal jednu divizi, ať se vybruslit z problémů s přehřívajícím se Apple III a sám se s jinou divizí vrhnul na vývoj počítače s grafickým uživatelským prostředím a myší. Světlo světa spatřila Apple Lisa.

Apple III, pokus o business počítač (Foto: Wikipedia, Alexander Schaelss)

Jobs se soustředil na marketing. Koncem roku 1983 uvedl na trh počítač Apple Macintosh, historicky první komerčně úspěšný počítač s ikonami a myší. K jeho propagaci zakoupil reklamní čas na finále SuperBowlu, což je v USA to nejdražší, co můžete sehnat. V novinách informujících o výsledcích voleb vykoupil veškeré inzertní plochy. A tak dále.

Sbohem, Steve – poprvé

Vstup na burzu se Jobsovi příliš nevyplatil, aspoň po osobní stránce ne. Akcionáři ho postupně zbavili všech rozhodovacích pravomocí, takže se Jobs naštval a brány Applu opustil. Ostentativně také prodal veškeré své akcie (s výjimkou jedné). Na jeho místo nastoupil John Scully, zatímco Jobs investoval své peníze do animátorského studia Pixar a počítačové firmy Next.

Mimochodem, Steve Wozniak opustil Apple už v roce 1985. Založil si malou firmu, která přinesla na trh první univerzální dálkové ovládání, jinak se věnoval (a věnuje dodnes) učitelství a různým filantropickým projektům.

Applu se pod Scullyho vedením příliš nedařilo. Stále si sice zachoval svůj inovační drajv, například uvedl historicky první PDA Newton, na vítězství nad stále více se rozmáhajícími levnými PC to ale ani zdaleka nestačilo. V půlce devadesátých let Apple usoudil, že svým operačním systémem už v době Windows nikoho neuchvátí, a koupil proto společnost Next s jejich NextStep.

Osobní asistent, PDA, Apple Newton (Foto: Wikipedia, Rama)

Pokud vám to jméno připadá povědomé, podívejte se o dva odstavce nahoru. Ano, Next byla vlastněna (přinejmenším z části) Jobsem, který navíc vykonával funkci ředitele. A tak Apple kromě operačního systému, na jehož základě vybudoval dnešní OS X, koupil zpátky i svého zakladatele.

Už v roce 1997 Jobs převzal pozici generálního ředitele s úkolem restrukturalizovat firmu a zachránit ji před krachem. Jedna z prvních věcí, které učinil, byla dohoda s Microsoftem o uvedení jeho softwaru ve verzi pro počítače Apple. Počítač neschopný pracovat s kancelářskými dokumenty Office byl totiž v roce 1997 nezajímavý.

Začíná éra I

Kromě spolupráce s Microsoftem a zrušení některých jiných dohod začal Jobs připravovat nové produkty. Základem portfolia se měl stát iMac, stolní počítač v první verzi integrovaný s monitorem. Následoval notebook iBook (dnes MacBook).

První iMac, počítač s monitorem v jednom (Foto: Wikipedia, Masashige MOTOE)

Po pár letech příprav, v roce 2001, přišel Apple konečně s novým systémem založeným na NextStepu – systémem OS X. Kromě toho také udělal něco, co za celých 25 let historie před tím neudělal. Vykročil z bezpečného (nicméně stále méně ziskového) odvětví počítačů do úplně nové nevyzkoušené branže.

Na pultech obchodů se objevil iPod (opět to I v názvu), hudební přehrávač se zcela jiným designem a způsobem ovládání, než bylo tehdy obvyklé. Začínal s 5 GB úložného prostoru a postupně se vyvinul v několik verzí – Mini, Touch, Shuffle, Classic a Nano.

Zatímco do v době uvedení iPodu uživatelům nezbylo, než si složitě převádět vlastní poctivě zakoupená cédéčka do elektronické podoby nebo hudbu sprostě krást, už o dva roky později dostali šanci si ji legálně a pohodlně koupit. Jobsovi se opět povedlo něco, co nikdo před ním nedokázal. Domluvil se s největšími hudebními vydavatelstvími a rozjel online obchod s hudbou, iTunes.

Potlesk, přichází iPhone

Tato kapitola bude asi čtenáře webu Mobinfo.cz zajímat nejvíc. V roce 2007, konkrétně 9. ledna, představil Jobs první iPhone. Dostupný byl sice až v červnu, rozhodně ale změnil svět mobilních telefonů natolik, že nejrůznější jeho prvky začali ostatní výrobci okamžitě kopírovat (například velký dotekový displej, přítomnost 3,5mm jacku, ovládací prostředí uzpůsobené prstům atd.).

O rok později, v červnu 2008, se objevil iPhone 3G, který se dal konečně oficiálně sehnat i u nás. Červen 2009 znamenal příchod iPhonu 3GS, aby v červnu 2010 dorazil na pulty obchodů iPhone 4. Podrobnou historii jednotlivých verzí telefonů iPhone najdete v tomto článku.

První tablet, iPad, se objevil v lednu 2010 a opět úplně změnil způsob, jak výrobci tento druh zařízení vnímali. A opět se objevila řada tabletů, které nejrůznější vychytávky iPadu více či méně nápadně kopírovali.

Vypadá to, že odklonem od čistě počítačového zaměření Steve Jobs svůj Apple zachránil. V roce, kdy přebíral místo ředitele, byla firma ve ztrátě přesahující jednu miliardu dolarů, po prvním roce „léčby Stevem“ už byla 300 milionů v plusu, aby se v roce 2011 vyšplhala k 26 miliardovému čistému zisku.

24. září 2011 Steve Jobs odstoupil ze své funkce generálního ředitele, aby 5. října téhož roku zemřel. Řízení společnosti převzal Tim Cook. Okamžitě se vyrojily spekulace, zda Jobsovo dítě dokáže přežít i bez přítomnosti otce zakladatele. Čerstvě představený iPhone 5 zatím nevypovídá o přílišné inovativnosti (pokud nepočítáme prodloužení displeje a změnu mapových podkladů k horšímu), na druhou stranu ale jeho prodeje trhají všechny rekordy. Tak uvidíme.

Reklama