Historie ZTE: čínský drak čtvrtý v řadě

Reklama

Čtvrtým největším výrobcem mobilů je trochu překvapivě čínská firma ZTE. Založena byla v roce 1985 a od samé=zho začátku se věnovala telekomunikacím. První mobily uvedla na trh v devadesátých letech, v Česku ji známe hlavně jako výrobce různých USB modemů.

Dnešní ZTE bylo založeno čínskou vládou v roce 1985, tehdy ještě pod názvem Zhong Xing Telecommunication Equipment Company Limited. I když je od roku 1997 standardní veřejně obchodovanou společností (akcie si můžete pořídit na Šenčenské burze) a od roku 2005 je přítomna i na burze Hongkongské, silné vazby na čínskou vládu, konkrétně ministerstvo letectví, jí mnozí kritici vyčítají dodnes.

Od samého začátku se firma sídlící v jihočínském městě Šen-čen věnovala telekomunikacím. Nejprve tedy dodávala infrastrukturu pro telefonní a telegrafní sítě, drátové i bezdrátové. Postupně se orientovala na sítě počítačové a výrobu koncových zařízení, tedy telefonů.

Vyrábíme na zakázku

První telefon ZTE spatřil světlo světa v roce 1987, byl ovšem určen pro pevné sítě. Mobilní telefony zařadil výrobce do svého portfolia až v letech devadesátých. Tehdy ještě neměly na sobě logo ZTE, výrobce šel stejnou cestou jako např. HTC a vyráběl OEM přístroje pro nejrůznější operátory.

Také naši operátoři prodávali nejrůznější USB modemy pro sítě 3G nebo CDMA (ať už CDMA od O2 nebo Internet 4G od T-Mobilu), často pod svou vlastní značkou. U Vodafonu se dokonce objevilo několik ZTE telefonů prodávaných jako Vodafone.  K prodeji výrobků s logem ZTE se firma odhodlala až poměrně nedávno, přibližně před dvěma lety. Při této příležitosti přestala používat proprietární operační systém a nasadila masivně Android.

Jelikož je ZTE čistě čínská firma, nemusí se uchylovat k obvyklému triku evropských či amerických výrobců – outsourcingu výroby do čínských továren. Veškerý vývoj i výroba tak probíhá přímo v kancelářích, laboratořích a továrnách firmy ZTE v čínském Šen-čenu.

Také díky tomu je ZTE schopno produkovat celou řadu telefonů a UBS modemů přizpůsobených přímo na zakázku konkrétních operátorů. Obchody českých operátorů proto nabízejí již zmíněné brandované telefony z továren ZTE, přístroje s logem ZTE i celou řadu USB modemů od 3G po LTE.

Zachována zůstala i divize zabývající se síťovou infrastrukturou. Působí ostatně i v České republice, kde vybudovala a spravuje síť mobilního operátora U:fon. Z velkých zahraničních úspěchů lze jmenovat například France Telecom, britský Vodafone nebo kanadský Telus.

Není všechno zlato

Čínské firmy jsou obvykle terčem nejrůznější kritiky. Často se objevují poukazy na poněkud laxní pojetí autorských práv. V Případě ZTE k tomu můžete připočítat nějaký pokus o uplácení za účelem získání zakázky (internetové zdroje se zmiňují o Norsku a Filipínách). Iránské vládě prodalo ZTE systém pro odposlechy, v jednom mobilu prodávaných ve Spojených státech byla údajně bezpečnostní díra umožňující vzdálené sledování.

Až na to poslední se s největší pravděpodobností nejedná o nic, co by v jisté době nebylo běžné i u jiných nadnárodních korporací. ZTE se navíc v tomto směru poučilo a kromě vstupu na burzu si zařídilo pravidelný audit renomovanou společností Ernst & Young.

Nepříjemnější je aktuální (říjen 2012) zpráva Kongresu Spojených států, který varoval americké firmy a stítní instituce před obchodováním se ZTE. I přesto, že se firma okamžitě ohradila, jí to na dobrém jméně nepřidá. Omezení obchodů se ZTE zvažuje už i Kanada. Uvidíme, jestli se ještě někdo přidá.

Pomalý rozjezd, velké naděje

Celosvětově má ZTE 107 poboček, zaměstnává více než 70 000 lidí. Obchoduje s více než pěti sty operátory ve 140 zemích po celém světě, včetně zvučných jmen jako AT&T, Vodafone, Telefonica nebo Deutsche Telekom. Každý rok přinese na trh takřka dvě stovky produktů, z nichž si mohou operátoři vybírat podle svých potřeb.

V Česku se telefony ZTE sporadicky vyskytují už více než rok. Masivní vstup na místní trh pod vlastní značkou ale jihočínský výrobce uskutečnil před pouhými několika měsíci. Aktuálně najdete v internetových obchodech jedenáct mobilů ZTE a další dva prodává Vodafone pod svým brandem. K tomu připočtěte několik USB modemů a již zmiňovanou síť U:fona. Pod operátorským brandem u nás najdete také tablety (Vodafone Smart Tab 7 a 10).

Na českém trhu má tedy ZTE krásně našlápnuto. Aby taky ne, celosvětově je čtvrtý největší výrobce mobilních telefonů podle počtu prodaných kusů a pátý největší podle výše tržeb. Během několika let se chce probojovat do první trojky, a pokud mu současné obchodní spory s americkou vládou nezpůsobí velké problémy, neexistuje nic, co by mu v tom mohlo zabránit.

Reklama