Hlavní novinky operačního systému Android 4.1, tablet Nexus 7 a náš komentář

Reklama

Google včera oficiálně představil novou verzi operačního systému Android 4.1, Jelly Bean. Změny nejsou nijak zásadní, několik užitečných novinek a vylepšení mezi nimi ale najdete. Mnohem větší bombou je ale určitě tablet Nexus 7. Válka tabletů nekončí!

Tady jsou nejdůležitější novinky nové verze Androidu:

  • Systém by měl být celkově rychlejší.
  • Vylepšená notifikační lišta. Zobrazí text zprávy/e-mailu, vyřídíte z ní hovor.
  • Widget umísťovaný na displej se přizpůsobí aktuálně volnému místu.
  • Offline diktování textu, zatím pouze v angličtině.
  • Zlepšení hlasového vyhledávání.
  • Funkce Google Now bude vyhodnocovat vaše informace v telefonu a na jejich základě nabízet různé tipy. Zatím pouze pro USA.

Aktualizace na nový Android startuje v průběhu července, jistotu mají telefony Motorola Xoom, Nexus S a Galaxy Nexus. Ostatní si musí počkat na vyjádření výrobce.

Radikální změny se v tomto případě nedaly očekávat. Hodně zvědaví jsme na rychlejší systém. Android má telefony s nejvýkonnějším hardwarem, ale v rychlosti systému většina z nich prohraje jak s iOS, tak především Windows Phone. Výborně vypadá nová notifikační lišta, práci s telefonem jistě usnadní, ale ovládání bezdrátových modulů, zdá se, opět nenabídne. Lepší práce s widgety se také hodí, už nyní ale není problém widget prostě posunout na obrazovku, kde je více místa. Přizpůsobení se volné ploše může být v některých případech spíše na škodu. Trochu nás děsí funkce Google Now, analýza obsahu telefonu si koleduje o obrovský průšvih do budoucna, až si někdo najednou uvědomí, že mu systém šmejdí po soukromých informacích a pravděpodobně je musí někam odesílat, aby k nim mohl nabízet relevantní tipy. Doufejme, že celá funkce nebude postrádat tlačítko off.

Google Nexus 7

Jedná se o tablet, na kterém od počátku poběží nový Android 4.1. Číslovka v názvu uvádí úhlopříčku displeje v palcích, displej navíc nabídne dobré rozlišení 1280 × 800 bodů a ochranu Gorilla Glass. Systém bude pohánět čtyřjádrový procesor NVidia Tegra 3 s frekvencí 1,4 GHz. K dispozici je také 1 GB RAM. Výborná je hmotnost pouhých 340 g. A teď ty horší vlastnosti. Tablet nenabízí podporu paměťových karet, ale pouze 8 nebo 16 GB ROM. Datové přenosy obstarává pouze Wi-Fi. Přístroj má sice dvě kamery, na přední i zadní straně, oboje ale pouze s rozlišením 1,3 Mpx.

Baterie s kapacitou 4325 by měla stačit na přehrávání devíti hodin HD videa.

Velkým tahákem zařízení bude nová verze Google Map s možností jejich stažení a offline používání. Skvělá je i cena 199 dolarů (ze verzi s menší kapacitou paměti). Tablet bude dostupný od července v USA, my bychom se měli dočkat na podzim.

Zatraceně, proč tablet, který nabízí devět hodin přehrávání HD videa, nemá paměťové karty?? Vejde se do paměti vůbec tak dlouhý záznam? Mimochodem, na oficiálních stránkách Nexus 7 už se hovoří jen o osmi hodinách používání. Líbí se nám naopak cena, Google ovšem mohl (klidně po vzoru Applu) přijít ještě s více variantami tabletu. Určitě by své zájemce našla i verze s rozšířenějšími datovými přenosy a samozřejmě i více paměti. Řešit všechno přes cloud, obzvláště s osekanými datovými přenosy, prostě není dobré. Velmi dobrá je naopak cena, teď se jen v Googlu musí modlit, aby Microsoft Surface byl o pořádný kus dražší, nebo aspoň stihli do jeho uvedení prodat dost kousků svého výrobku. Ale tak dramatické to jistě nebude. Čtyřjádrový tablet za cenu kolem 5 000 Kč prostě musí být úspěšný.

Reklama