Hlavní trendy CESu, aneb co nás čeká

Reklama

Minulý týden proběhl v Las Vegas veletrh spotřební elektroniky CES a kromě představení řady zajímavých produktů přinesl na světlo světa také jisté obecné trendy, které by nás měly v příštích několika měsících enormně zajímat.

Trend první: začátek hardwarové nezávislosti. Mobilní svět se dělí na příznivce různých operačních systémů, kteří jsou, zejména v Česku, ochotni pohádat se do krve v diskuzi pod článkem nebo kdekoliv na Facebooku. Ti nejmilitantnější volají po tom, aby se ve světě mobilů a tabletů uchytila podobná praxe jako ve světě počítačů. Kdo chce, koupí si zařízení s předinstalovaným operačním systémem, kdo nechce, nainstaluje si do čistého zařízení systém podle své volby. Inu, vypadá to, že ta doba se blíží.

Začínají se totiž objevovat přístroje se dvěma operačními systémy, například Asus Transformer Book Duet, o kterém jsme vás informovali v tomto článku. Podle vaší volby na něm běží Windows nebo Android, mezi nimi pak lze přepnout stiskem jednoho tlačítka během několika sekund. Své k tomu řekl i výrobce procesorů Intel (i když ve světě mobilů a tabletů má zatím relativně slabou roli), který ujistil zákazníky, že hodlá dělat univerzální procesory schopné spustit libovolný operační systém. Tak uvidíme.

Trend druhý: Windows vstupuje na scénu. Microsoftu se dlouho nedařilo prosadit svůj operační systém ve světě tabletů a mobilů. Inu, zdá se, že minimálně u tabletů mu konečně pšenka pokvete. Objevila se řada zařízení, které běží na operačním systému Windows 8.1, jen tak dál.

Trend třetí: bez klávesnice nejsou koláče. Výrobci tabletů si uvědomili, že potenciál tabletů jako zábavního zařízení je již pomalu vyčerpán a nyní je na čase vzít šturmem kancelářské stoly. Na výstavních stáncích se tak objevilo nebývalé množství klávesnic, od výsuvných, které jsou součástí tabletu, přes dockovací stanice (třeba s externím pevným diskem), až po různá speciální pouzdra s klávesnicí.

Trend čtvrtý: wearable, kam se přes Google Glass podíváš. Mezi klávesnicemi se ale objevila i další skupina zajímavého příslušenství, tzv. wearable, tedy věci, které můžete nosit na sobě. Vše začalo brýlemi Google Glass a pokračovalo hodinkami Samsung Galaxy Gear. Letos už měl hodinky v podstatě každý z významných výrobců, objevovaly se také nejrůznější fitness náramky či čelenky měřící tepovou frekvenci, teplotu, počet ušlých kroků atd. Analytici se shodují, že wearable příslušenství k mobilům je příští velká věc.

Připomeňte si nejzajímavější články z CESu:

Dva systémy na jednom tabletu: další vlaštovka

Dva systémy na jednom tabletu: další vlaštovka

Před pár dny jsme vás informovali o tabletu Asusu, který umí za běhu přepínat mezi Windows a Android. Vypadá to, že duálních tabletů bude stále více, do hry systémově nezávislého hardwaru chce totiž vstoupit výrobce procesorů Intel.

CES 2014: Tablet s Androidem pro auta Audi

CES 2014: Tablet s Androidem pro auta Audi

Mobile Audi Smart Display je název nového tabletu, který se bude připojovat k autu Audi přes Wi-Fi. Přinese podrobné informace o vozidle, dokáže spustit hudbu a nabídne další funkce.

Když prsty nestačí: Asus VivoTab Note 8 [preview]

Když prsty nestačí: Asus VivoTab Note 8 [preview]

Asus představil na veletrhu CES osmipalcový tablet VivoTab Note 8 s výkonným čtyřjádrovým procesorem a operačním systémem Windows 8.1, který je navíc vybaven perem Wacom pro přesnější psaní a kreslení přímo na displej.

ASUS má dvouduální tablet: bootuje do Windows nebo Androidu

ASUS má dvouduální tablet: bootuje do Windows nebo Androidu

Nový tablet Asusu je hned dvakrát duální. Podle vašeho přání se totiž může stát tabletem nebo notebookem, dále si můžete zvolit, jestli bude aktuálně používat operační systém Windows nebo raději Android. Že by konečně přišla doba nezávislého hardwaru?

CES 2014: Panasonic ukázal nejtenčí a nejlehčí odolný tablet

CES 2014: Panasonic ukázal nejtenčí a nejlehčí odolný tablet

Panasonic se pochlubil obrněným tabletem, který je prý na světě nejtenčí a nejlehčí. Tablet obsahuje Windows 8, nabízí 10palcový IPS displej a 3G a 4G konektivitu.

CES: Samsung představil nové tablety NotePro a TabPro

CES: Samsung představil nové tablety NotePro a TabPro

Samsung představil na veletrhu CES phablet NotePro (12,2″, pero pro přesné psaní S Pen) a trojici tabletů TabPro s různými velikostmi displejů (12,2″, 10,1″ nebo 8,4″). Na náš trh se dostanou během několika týdnů a dokonce s exkluzivním obsahem.

Reklama