Hledáme náhradu za Nokii E72! Najdete s námi?

Reklama

Úkol je zdánlivě jednoduchý, který mobil umí sloužit stejně dobře jako legendární Nokia E72? Zapátrali jsme po kvalitním mobilu s QWERTY klávesnicí a solidní výbavou. Moc dobře jsme nepochodili.

Hardwarová QWERTY klávesnice je hodně ceněným prvkem výbavy, což potvrdila anketa Nokie (graf z Nokia Conversations) i našeho magazínu. Jelikož psaní textů na mobilech patří mezi obvyklé činnosti, zhruba polovina uživatelů touží po QWERTY mobilu.

Nokia E72 je stále vynikajícím pracovním telefonem s dlouhou výdrží, kovovou tenkou konstrukcí a kvalitním 5Mpx fotoaparátem s autofokusem. Díky příjemným rozměrům o ní v kapse téměř nevíte, pochvalu zaslouží kvalitní QWERTZ klávesnice, telefon celkově skvěle vypadá. Jelikož už se řadu měsíců nevyrábí, seženete ji pouze ze skladů obchodů, pokud vůbec. Cenově se nový kus drží kolem 5 000 Kč. Příjemná cena za telefon s plnou datovou podporou, svižným Symbianem S60 třetí edice. Její majitelé možná postrádají dotykový displej, ale telefon se ovládá spolehlivě z tlačítek. Pro pracovní nasazení tu máme Mail for Exchange i možnost přepnutí prostředí do „domácího“ a „pracovního“. Potěší viditelné blikání hlavního tlačítka jako upozornění na nové události. I ze stručného výčtu vlastností je zřejmé, že následovník nebo náhradník E72 by toho měl umět dost, obsahovat operační systém a ještě nabídnout podobně kvalitní konstrukci.

Nokia E72 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia E72 ve zkratce

  • Kovová konstrukce
  • Rozměry a hmotnost: 114 × 58 × 10 mm, 128 g
  • Displej: 2,36″ QVGA
  • Hardware: 600 MHz, 128 MB RAM
  • Systém: Symbian S60 3rd edition, FP2
  • Data: Wi-Fi, 3G s HSDPA, HSUPA, GPS
  • Výbava: 5Mpx fotoaparát s autofokusem, slot microSDHC, 1 500 mAh baterie

Kvůli těmto kritériím nám hned odpadají QWERTY modely Nokia Asha, tady bychom operační systém hledali marně. Z minulosti můžeme vzpomenout na velikou Nokii E7, tady se však o kompaktní konstrukci mluvit nemůže. Z další ESeries můžu vypíchnout modely Nokia E5 a E6, ty už vypadají slibněji.

Nokia E5

Nokia E5 připomíná light verzi modelu E72, také má Symbian S60 3rd edition. Má také 5Mpx fotoaparát, ovšem bez klasického autofokus. Nabízí kompletní datovou nabídku, GPS nebo VGA video. Mnoho uživatelů by mohl přesvědčit nedotykový displej, vše se ovládá jen přes klávesy, jedno z kontextových tlačítek slouží pro rychlý přístup k SMS. Telefon má 600MHz procesor a 256 MB RAM. Mezi výhody můžeme zmínit možnost koupě ve více barevných variacích, zajímavá je cena. Zapomenout však musíme na poctivou kovovou konstrukci jako u E72.

Nokia E5 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Nokia E6

Tenhle mobil už jde s dobou a obsahuje Nokia Belle. Na displeji s parádním rozlišením VGA leží Gorilla Glass, telefon se prodává v krásné bílé barvě. Telefon má velkou 8GB vnitřní paměť a také microSDHC slot. Z E72 si vzala kvalitní klávesnici, zapomnělo se na autofokus u 8Mpx fotoaparátu. Velmi dobré znamení výdrže je 1 500mAh baterie. Cenově se telefon pohybuje podobně jako doprodávající se E72.

Nokia E6 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


BlackBerry 9900 Bold

Nejdražším mobilem našeho výběru je BlackBerry. Skvěle vybavený stroj má 2,8palcový displej s rozlišením 480 × 640 bodů a hlavně kvalitní klávesnici. Operační systém OS 7 obslouží datové toky, nechybí microSDHC slot, který navýší 8GB vnitřní paměť. Telefonu nechybí NFC, 5Mpx fotoaparát s HD videem, chod systému je rychlý díky 1,2GHz procesoru a 768 MB RAM. Tento mobil je nepochybně hodně kvalitní náhradou za Nokii E72.

BlackBerry 9900 Bold lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Samsung Galaxy Y Pro

Docela slušným tipem ze stáje Samsungu by mohl být tento kousek. Obsahuje Android a související výbavu, ať už jde o rychlá data, docela velkou interní paměť (160 MB) včetně podpory paměťových karet a na momentky se hodí i 3Mpx fotoaparát. Klávesnici i kontextová tlačítka (pozor, nejsou podsvětlená) vyřešil výrobce dobře, zajímavým řešením je hlavní ovladač v podobě trackpadu. Trochu těsný by vám ale mohl být 2,6“ dotykový displej.

Samsung B5510 Galaxy Y Pro lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


HTC Chacha

HTC Chacha je prvním takto koncipovaným mobilem od HTC, který nabízí operační systém Android. Ten samozřejmě překrývá prostředí Sense, kvůli jinému tvaru displeje se ale trochu liší od toho, na co jsme zvyklí. Ze všech dnešních telefonů má Chacha nejlepší hardwarovou výbavu a je také nejdražší. Zmínil bych aspoň fotoaparát s autofokusem (i když fotky zůstávají průměrné), HD video a 800MHz procesor. Displej 2,6“ zůstává na dotykový smartphone malý, musel ale uvolnit prostor docela povedené klávesnici. Telefon se chlubí i speciálním Facebook tlačítkem pro rychlé sdílení informací či multimediálního obsahu na tuto sociální síť.

HTC Chacha lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Reklama