Honor 20 Lite – šikovný člen rodiny [recenze]

Reklama

Nejlevnější zástupce nedávno představených modelů Honor řady 20 přichází s plastovou konstrukcí, kvalitním trojitým fotoaparátem a dobrou výdrží. Odpustíme mu starý microUSB konektor?

Honor 20 Lite byl oficiálně představen společně s Honorem 20 a 20 Pro na londýnské akci výrobce. Už jsme se podívali zblízka v recenzi na povedený vyšší model Honor 20, jeho recenzi si přečtěte tady. Teď přichází na řadu Honor pro spořivější uživatele, má co nabídnou a čím může zklamat? Telefon můžete koupit za doporučenou cenu těsně pod 7 000 Kč, na výběr je černá barva nebo testovaná gradientní modrá s fialovou. Po barevné stránce rozhodně doporučujeme tu druhou, na záda mobilu je radost se dívat.

Honor 20 Lite

Rozměry: 155 × 74 × 8 mm, 164 g
Displej: 6.21″, 1080 × 2340 bodů, 16 mil. barev, LTPS LCD
Procesor, systém: 8 jader, 2200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 4000 MB, 128000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 24+8+2 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Honor 20 Lite v českých e-shopech: Kč - Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Honor 20 Lite umí příjemně překvapit od prvních okamžiků používání. Tenké tělo je obaleno plastem, který zbytečně nenavyšuje hmotnost. V ruce tak držím telefon s obřím 6,21palcovým displejem a jeho hmotnost 164 g je rovnoměrně rozložená do celé konstrukce. Mobil se umí nepatrně ohnout, což dokážete prsty nebo třeba v kapse, ale určitě nemám pocit, že by se snad dal zlomit.

Přední stranu ovládl nepřekvapivě velký displej IPS LCD 6,21 palců s rozlišením Full HD+. Podání barev na protáhlém displeji s poměrem stran 19,5:9 je solidní a na kvalitu obrazu i citlivost dotýkání nemám připomínek. Venku toho moc na slunci neuvidíte, doporučuji zastínit rukou. Nad displejem čeká na využití přední kamera v kapkovitém výřezu pěkně uprostřed čela. Honor postrádá jakoukoliv informační LED diodu, při nabíjení inverzně zobrazuje časový údaj na tmavém displeji.

Strany mobilu obsahují minimum tlačítek, respektivě pouze pravý bok. Tam je ovládání hlasitosti a zámku/vypínače mobilu. Nahoře je místo na druhý mikrofon a delší šuplík na nanoSIM a jednu microSD kartu, nebo dvojici SIM pro dual SIM. Tu asi není třeba hned kupovat, mobil má 128 GB vnitřní paměti, což je dostatečné i na záznam videa z fotoaparátu. Dole se připojí sluchátka do 3,5mm jacku, jeho kolegové Honor 20 a 20 Pro spoléhají na redukci do USB-C slotu. A právě použití microUSB u Honoru 20 Lite je dost zpátečnické a nemusí se líbit každému. Není tak možná podpora rychlonabíjení, v balení najdete klasickou 5V/2A nabíječku.

Záda telefonu jsou nepochybně tou nejhezčí částí konstrukce. Stylový barevný přechod s výrazným logem výrobce ukazuje na odvahu majitele se ukázat, povrch zad je zcela hladký a mobil tak může klouzat po stole nebo v ruce. Po 14 dnech používání mobilu se na krytu začaly objevovat mikroškrábance a dá se očekávat, že jich bude přibývat. Jak takový mobil dopadne třeba po roce používání, to si lze asi představit. Pod povrchem se ještě tísní 3 400mAh akumulátor, který je spolehlivým zdrojem energie klidně na dva dny v kuse. Není prooblém mobil nabíjet před víkendem a pak zase po něm.

Na zádech jinak nechybí bleskurychlá čtečka otisků prstů a samozřejmě trojitý fotoaparát s LED bleskem. Právě focení je silnou stránkou tohoto modelu, Honor vsadil na oválný modul, který jen nepatrně vyčnívá nad povrch a mobil se na zádech nehoupe. To nám vadilo třeba u dražšího Honoru 20. Levnější bratříček fotí s 24 + 8 + 2 Mpx, každý z nich má svoji roli – hlavní, širokoúhlý a pro hloubku scény (rozostření scény za objektem). Podporuje záznam 1080p videa při 60 snímcích za sekundu.

Systém Android 9 s nadstavbou EMUI 9 pohání tovární procesor s 8 jádry Kirin 710F a 4 GB RAM. Odezva systému je velice dobrá a svižná, žádné zadrhávání nebo zahřívání mobilu v ruce. Telefon podporuje všechnay datové přenosy, lze s ním platit bezkontaktně díky NFC. V prostředí systému lze měnit pořadí zástupců ve výsuvné liště, hlídat strávěný čas s aplikacemi, měnit grafický motiv. Vše to jsou známé věci, které fandové Honoru znají, nechybí ani FM rádio, elektronický kompas, záznamník či propracovaný psrávce telefonu pro zrychlení výkonu.

Pro focení se telefon vyloženě hodí, zvládá efektní portréty i noční režim, stačí přepnout v menu aplikace fotoaparátu. Je tu možnost točit zpomalená videa i panorama, stejně tak timelapse záběry. Honor 20 Lite si dobře poradí na dobrém světle, ostřejší podání pak zajistí aktivní AI. Video 1080p je bohužel roztřesené, hodila by se stabilizace nebo hodně pevná ruka.

Závěr

Honor 20 Lite je určitě kvalitním telefonem za snesitelnou cenu. Umí potěšit barevnými zády (která se asi časem trochu poškrábou), dobrou výdrží a rychlou odezvou systému. Chválit lze i výkon fotoaparátu, u videa to už tak slavné není. Absence microUSB je určitě o zvyku, snad se tohoto konektoru již výrobce vzdá natrvalo.

Honor 20 Lite – fotogalerie

Honor 20 Lite – 1080p video

 

 

Reklama