Honor 9X Pro: spojení designu a výkonu [recenze]

Reklama

Atraktivní letní novinka Honoru láká na odlesky zadního krytu, který je ve fialovém provedení. Pod povrchem dříme slušný hardware s vysokým výkonem, který ve spojení s promyšleným chlazením ocení třeba mobilní pařani.

Honor 9X Pro je členem střední třídy telefonů, kde budí pozornost designem, velikostí displeje i vysouvací popu-up selfie kamerou. Nový Honor se u nás prodává v jediné barevné variantě za 6 990 Kč, atraktivní fialové s gradienty a odlesky ve tvaru písmene X. Na světle se tak na zadním krytu dočkáte poutavé show, i když počítejte s otisky prstů. V krabičce s telefonem najdete praktické silikonové pouzdro, sluchátka, kabel USB-C a nabíječku 10 W. Vše v bílé barvě.

Telefon úspěšně kombinuje sklo a kov v konstrukci, je velice pevný, nijak se neprohýbá. Díky své velikosti 163,5 x 77,3 x 8,8 mm a hmotnosti těsně nad 200 g o něm víte i v kapse. V ruce pak máte pocit, že držíte „pořádný“ telefon, žádnou hračku. Komfortně velký displej 6,59 palců IPS LCD se roztáhl k okrajům, bez narušení výřezem na fotoaparát. To u 9X Pro řeší vysouvací modul na horní straně.

Na displeji je z výroby ochranná folie, kterou sundávat nemusíte, nějakou dobu vám určitě vydrží. Pouze při blízkém zkoumání odhalíte nepatrné škvíry pro sluchátko a mikrofon nad a pod displejem, velikost jim nebrání odvádět dobrou práci. S telefonem se dobře komunikuje i na rušných místech, jako je MHD a centrum města. Místo už nezbylo na notifikační LED, displej samozřejmě nepodporuje Always on funkci k zobrazení nových událostí nebo hodin.

Levý bok je zcela prázdný, pravý má ovladač hlasitosti a zámek mobilu, který je spojený se čtečkou prstů. Ta funguje bezvadně rychle a spolehlivě, to je u Honoru obvyklé. Umístění na boku mi přijde praktičtější než na zádech, lépe se mi čtečka tam prsty hledá. Spodní část dostala hlasitý reproduktor, USB-C konektor a 3,5mm jack. Výstup je kvalitní, ale určitě připojte lepší sluchátka, ta přibalená se hodí maximálně na hovory. Nabíjení 4 000mAh baterie je docela pomalé, počítejte z nuly na plný stav klidně přes hodinu a půl. Výdrž je pak tradiční v rámci jednoho dne a noci, pokud s mobilem nebudete hrát a surfovat, vydrží i více jak dva dny (přes víkend).

Horní strana dostala šuplíček nanoSIM karty a microSD paměťovky, maximum kapacity se zastavilo na 512 GB. Vysouvací mechanismus selfie kamery funguje spolehlivě, v menu fotoaparátu stačí klepnout na selfie a hned do asi sekundy můžete fotit. Vysouvání doprovází tiché vrčení motorku. Pokud by vám mobil upadl, pop-up kamera se automaticky zasouvá na pokyn gyroskopu v telefonu. Abyste si ji totiž třeba neulomili.

Systém, aplikace, foto

Telefon využívá systém Android 9 s nadstavbou EMUI 9.1.1, který pohání výkonný procesor Kirin 810 a 6 GB RAM. Místa je také dost, 256 GB s možností doplnění kartou microSD. Pro mobilní gamery je připraveno speciální chlazení komponent, takže se mobil ani při desítkách minut hraní příliš nezahřívá. Systém je opět bez podpory služeb Googlu, v App Gallery obchodě nenajdete Facebook, Whatsapp, Messsenger a jiné populární aplikace. Spokojit se můžete s nabídkou aplikací Seznamu.cz, s nímž právě Honor rozjel spolupráci. V App Gallery tak najdete Mapy.cz pro navigování pěšky i v autě, nechybí zprávy Seznamu, jeho prohlížeč.  Zabydlení v mobilu trochu usnadní aplikace Phone Clone, z jiného Honoru jsem tak přenesl kontakty, SMS a aplikace.

Ovšem i ty, které mobil neumí spustit, ty musíte zase ručně odinstalovat. V nástrojích nechybí předpověď počasí Accuweather, FM rádio, záznamník, kompas. Sportovci ocení aplikaci Zdraví ke spárování třeba s fitness náramky a hodinkami. Reakce systému jsou bleskové, odezva bez zadrhávání a to můžete s telefonem provádět cokoliv.

Běžný záběr, 2x zoom, širokoúhlý

Mix fotografií

Pro focení slouží 48Mpx snímač s přepínáním normálního záběru a širokoúhlého a zoomu, další snímač je 8 Mpx na zoom, 2 Mpx na hloubku ostrosti Fotky jsou povedené, dobře čitelné jsou detaily v dálce atd. U videa je maximem 1080p 30 sn./s na celý displej, pro 60 sn./s je nutné přepnout na 16:9 jako u našeho videa níže, to ale zase přijdete o stabilizaci.

Honor 9X Pro – 1080p 30sn./s – stabilizace

Honor 9X Pro – 1080p 60sn./s

Závěr

Honor 9X Pro je po designové stránce velice povedený, nezklame výkonem a hodí se i pro focení. Chybět někomu může třeba bezdrátové nabíjení, jakákoliv odolnost proti vodě a prachu. Hlavním mínusem je absence Google služeb a aplikací, jednoduše se kvůli tomuto bodu nedomluvíte pohodlně se zbytkem rodiny a přáteli (není Whatsapp, Messenger atd.). Takto se Honor hodí na základní volání a SMS, posílání e-mailů, prohlížení TikToku, surfování v prohlížeči a hraní her.

Reklama