HTC 8S: Menší bráška s WP8 [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Hardware a výkon

HTC 8S je ale mírně ořezáno také v hardwarové výbavě. Procesor je sice také dvoujádrový, jako u 8X, má ale nižší frekvenci – 1 GHz namísto 1,5 GHz. Pro běžný chod systému to samozřejmě naprosto dostačuje, vše je dokonale svižné a plynulé, možná vám ale pojedou pomaleji některé graficky náročnější hry nebo webové stránky. O poznání nepříjemnější je zmenšení operační paměti na 512 MB a hlavně zmenšení místa pro uživatelská data na 4 GB (HTC 8X má 16 GB). To naštěstí zachraňuje podpora paměťových karet a do Windows Phone skvěle integrovaný cloud Sky Drive.

HTC8S_4HTC8S_5

 

Kromě mobilních datových přenosů (snad vše kromě LTE) můžete samozřejmě využívat Wi-Fi. HTC 8S bohužel nepodporuje NFC, pro tuto technologii si musíte připlatit za model 8X. Na druhou stranu se ale i s menším HTC můžete bez problémů navigovat prostřednictvím navigačního systému GPS. Baterii s kapacitou 1 700 mAh budete nabíjet jednou za tři dny, záleží na tom, jak moc budete svůj mobil trápit. Kdo hraje ve škole pod lavicí 8 hodin denně hry nebo je neustále připojen na Facebooku, ten samozřejmě vyhledá zásuvku každý den, kdo spíš telefonuje a občas přečte maily, vydrží třeba i delší dobu. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=y48C0QH9g5g Jak již bylo řečeno, v HTC 8S najdete operační systém Windows Phone 8. Ten obsahuje celou řadu změn, které jsme podrobně probrali zde. Na první pohled vás zaujme možnost volit mezi třemi velikostmi dlaždic, což pomáhá ve vměstnání více informací na domovskou obrazovku.

HTC_8S_displej_1HTC_8S_displej_2HTC_8S_displej_3

Zatímco při přechodu z jiných systémů (Android, iOS, Symbian) na Windows Phone 7.5 jsem si musel nějakou dobu zvykat, u změny z Windows Phone 7.5 na verzi 8 (a zpět) už vše proběhlo takřka nepozorovaně. Nový systém má stejný způsob ovládání, všechny kosmetické změny jsou posunem k lepšímu.

HTC_8S_foto_01

Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx (opět změna oproti 8X, který má megapixelů 8), diodový blesk a autofokus. Fotit můžete v klasickém nebo širokoúhlém režimu, na výběr je celá řada efektů a možnosti nastavení (kontrast, saturace atd.). Podívejte se do speciálního podrobného článku, jak fotí HTC 8S.

HTC_8S_foto_04

Závěrem

HTC 8S je záměrně odlehčenou verzí vlajkové lodi, modelu 8X. Liší se od ní především rozměry, nepatrně menším displejem, o trochu horším výkonem a především rozlišením fotoaparátu. Proberme postupně jednotlivé rozdíly.

WindowsPhone8X_Multi

Změna velikost nevadí, naopak, na přílišnou rozměrnost špičkového HTC 8X řada lidí poukazovala jako na největší negativum. Menší displej jde ruku v ruce s menšími rozměry, rozdíl mezi 4,3″ a 4″ ale asi není tak vysoký, aby to běžné uživatele trápilo. Kdyby mělo HTC 8X pětipalcový a HTC 8S čtyřpalcový displej, vnímali bychom to jako problém. WindowsPhone8S_3v_RedWindowsPhone8S_3v_Blue

Výkon při běžném používání telefonu nevadí, kdo chce provozovat náročnější aplikace, musí si zkrátka připlatit. To se ale, podle mého názoru, týká jen velmi omezeného počtu uživatelů. Menší uživatelská paměť je vyvážena podporou paměťových karet, takže to není problém vůbec. Nejhorší je tedy snížení rozlišení fotoaparátu. Všichni sice víme, že rozlišení není všechno, záleží také na optice a řadě dalších parametrů. Přesto asi nikoho nepotěší, když místo osmimegapixelových fotek bude nucen vytvářet jen pětimegapixelové. Na nějaké momentky z výletů, dovolených a bujarých hospodských oslav to ale v každém případě stačí.

WindowsPhone8S_3v_Black

Pokud vám výše popsané rozdíly přijdou zásadní, možná změníte názor, když zjistíte rozdíl cenový. Zatímco skvěle vybavené HTC 8X se prodává přinejmenším za 11 000 Kč, jen mírně odlehčené HTC 8S seženete už za 6 000 Kč. Opravdu vám stojí rozdíl 3 Mpx v rozlišení fotoaparátu za 5 000 Kč?

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama