I když od představení systému Android 4 uběhla už docela dlouhá doba, ve velké většině telefonů se s ním stále nesetkáte. A u levnějších smartphonů se s ním ani nepočítá. Výjimku představuje právě toto HTC. Nabízí výhody nové verze Androidu a navíc i přijatelnou cenu.
HTC Desire C tak trochu klame svým názvem. Podle jména byste očekávali, že se bude jednat přinejmenším o smartphone střední třídy. Desire C ale cílí na méně náročné uživatele. Jeho pravými předchůdci jsou stále velmi oblíbené a velmi dobře prodávané modely Wildfire a Wildfire S. S těmi ho spojují sympatické rozměry a v kontextu společnosti HTC i nízká cena.
Hlavní výhodou tohoto telefonu je operační systém Android ve verzi 4. Dá se ale bez potíží používat i na mobilním telefonu se slabšími hardwarovými parametry?
Za zapůjčení děkujeme Smarty.cz
Design, rozměry
I svým vzhledem připomíná Desire C starší modely Wildfire. V rukou budete držet malý zakulacený telefon s plastovou konstrukcí. Na nějaké designové experimenty tentokrát zapomeňte. Nejzajímavěji vypadá snad jen prohlubeň pro microUSB na levém boku, která je v červené barvě. Stejné, jako je orámování kolem objektivu fotoaparátu na zadní straně. Tenhle trik odhalíte, jakmile sejmete celý zadní kryt. Vnitřek telefonu je totiž kompletně červený.
Zadní kryt mimochodem drží hodně pevně, pokud často měníte SIM karty, Desire C asi nebude tím pravým telefonem pro vás. Pod zadní kryt se umisťuje i microSDHC karta, pro umístění SIM pak musíte vyjmout i baterii.
Telefon si můžete koupit v konzervativnější černé barvě, nebo zvolit bílou či červenou variantu, která rozhodně působí o dost živěji. S ovládání mobilu nebudou mít problémy ani menší ženské ruce, výška 107 mm je u chytrých mobilů spíše podprůměrná. Vyzdvihnout musím i hmotnost, která se nedostala ani na 100 g.
S ovládacími prvky HTC nijak neexperimentovalo. Nahoře je audiokonektor a zapínací tlačítko, vpravo ovládání hlasitosti. O microUSB jsem se už zmiňoval, stejně jako o objektivu fotoaparátu. Ten z těla mobilu mírně vystupuje. Vedle něj objevíte ještě hlasitý reproduktor. Nápis beatsaudio ve spodní části by měl upozorňovat na vyšší zvukovou kvalitu, jedná se ovšem spíše o marketingový tah.
Hardware, displej
HTC od počátku přiznalo, že Desire C bude mít podstatně slabší hardwarovou výbavu než propagovaná řada One. Stejně mě ale dost zklamalo, že novinka se hardwarově takřka vůbec neodlišila od starších telefonů. Specifikace hovoří jasně, jedná se o smartphone s 600MHz procesorem a 512 MB operační paměti.
Telefon má samozřejmě standardní datové připojení, GPS, do systému by měla přibýt také podpora NFC. Baterie má kapacitu 1230 mAh, v provozu telefon udrží přibližně dva dny.
Větší výdrž ovlivňuje především menší úhlopříčka displeje, Desire C nabízí 3,5“ a rozlišení 480 × 320 bodů. Čitelnost na slunci i jemnost displeje bych zařadil lehce pod průměr. Drobný rastr je na obrazovce přeci jenom patrný.
Neohromí ani multimédia. Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx ale chybí mu přisvětlovací dioda. Video s VGA rozlišením už se v dnešní době také nedá vyzdvihnout. Naopak 4 GB interního úložiště je u podobného telefonu určitě velkou výhodou.
Operační systém, ovládání, prostředí
HTC Desire C nabízí stejný operační systém i grafické prostředí Sense jako mnohem silnější modely One. Jak je to tedy se samotnou rychlostí telefonu? Upřímně řečeno, budete příjemně překvapeni. Na telefonu je určitě poznat, že není tak rychlý jako dvoujádroví rychlíci, mobil je ale rozhodně použitelný. Reakce nejsou bleskové, ale celkový chod telefonu je plynulý, bez nějakého výraznějšího zasekávání. To je celkem příjemné zjištění a jen to ukazuje, že výrobcům se prostě jen nechce přenášet nejnovější Android na starší telefony.
O ovládání celého systému se starají tři dotyková tlačítka pod displejem. Jako obvykle si postěžuji, že mezi nimi chybí přístup do nastavení, k tomu se nejrychleji dostanete přes horní výsuvnou lištu.
Jinak samozřejmě platí, že máte k dispozici více pohotovostních displejů, přidávat se dají widgety, hlavní nabídku můžete filtrovat na často používané a stažené aplikace. Přesto je ale prostředí trochu chudší než u lepších modelů HTC One. Chybělo mi třeba podrobnější nastavení uzamčené obrazovky, k dispozici je pouze jedna HTC Scéna (další musíte stahovat) a opět ve výsuvné liště chybí nastavení bezdrátových modulů. Většina připomínek se ovšem dá u levnějšího telefonu akceptovat.
Funkce
Některými funkcemi HTC Desire C hodně příjemně překvapí. Rozhodně bych třeba neočekával plnohodnotný kancelářský balík Office, tj. i s možností vytvářet dokumenty. Nechybí také podrobné zpracování přehledu datových přenosů. O tom jsme více mluvili u telefonů HTC One. Velmi dobře je také zpracován standardní správce úloh, Desire C nabízí i dobrý přehled o stažených aplikacích.
U telefonu si musíte dát pozor především na menší klávesnici, která je omezena úhlopříčkou displeje. Pro někoho tak nemusí být úplně pohodlné psaní zpráv a e-mailů, menší displej se určitě projevuje i na kvalitě internetového prohlížeče. Na něm je ostatně slabší hardwarová specifikace hodně znát.
Standardem jsou v telefonu funkce spojené s Googlem, jako obchod, Google+, Mapy, YouTube, vyhledávání apod. Napevno se v telefonech HTC už nejspíše ustálil klient pro Dropbox, aby také ne, když k němu uživatel dostane 25 GB volného prostoru.
Zajímají-li vás kvality fotoaparátu, podívejte se do tohoto článku. Hudební nabídka obsahuje kromě standardního přehrávače i přístup do obchodu s hudbou, internetová rádia a aplikaci pro rozpoznávání hudby SoundHound. Hudební přehrávač umí především dělení skladeb a možnost náhodného přehrávání. Kvalita zvuku se nijak nevymyká průměru.
Závěr
HTC Desire C je prezentován jako jednodušší mobil a tak je třeba k němu i přistupovat. Závěrečný dojem ale hodně kazí prozatím nadsazená cena. U ověřeného prodejce za telefon zaplatíte přes 5 000 Kč a to je vzhledem ke konkurenci trochu mnoho. A HTC nemá mnoho zbraní, které by mohlo vytáhnout. Android 4 je běžnému uživateli ukradený a ti, kterým na něm záleží, si pořídí něco vybavenějšího, s větším displejem. K Desire C tak mohou zákazníky přitáhnout hlavně důvěra ke značce a ověřený koncept. Kdo si ale počká, určitě ušetří.