HTC Desire X: bude to hit? [recenze]

Reklama

HTC Desire X se od počátku prezentuje jako Android střední třídy. Nabízí solidní porci funkcí i výbavy a přitom není zbytečně drahý. Zalíbí se uživatelům více než prominentní řada One?

HTC Desire X máme k dispozici už docela dlouhou dobu a tak jsme si řekli, že místo klasické recenze pro vás připravíme text, který bude mnohem lépe odrážet naše zkušenosti s používáním tohoto mobilního telefonu. HTC Desire X jsme se poprvé věnovali v preview, kde také najdete ukázkové fotky a videa tohoto smartphonu. Zde se budeme snažit mobil zhodnotit především z hlediska běžného užívání.

Design a konstrukce

  • Je vidět, že bílá barva je poslední dobou u mobilů opravdu populární. Zatím neomrzela ani nás. Jinak obyčejně vypadající plastový telefon díky ní působí podstatně elegantněji. HTC to navíc doplňuje příslušenstvím ve stejné barvě. Bílá jsou nejenom sluchátka, ale třeba také nabíječka.
  • U mobilu se vám nestává příliš často, aby vám jeho zadní strana připadala povedenější než ta přední. Ta totiž nenabízí nic neobvyklého. Dotykový displej a tlačítka nejsou ničím zvláštní. Ovšem záda z bílého plastu s výrazným orámováním objektivu fotoaparátu a přisvětlovací diody působí opravdu líbivě. Materiál kolem čočky fotoaparátu má navíc lehce odlišnou strukturu, stejně tak i stříbrné logo výrobce a červená značka beatsaudio. Trvám na svém, záda tohoto mobilu skutečně působí velmi elegantním dojem. Ale abych pouze nechválil, zadní kryt se velmi špatně sundává, vlastně nejde vůbec poznat, kde a jak zatlačit, abyste ho sejmuli.

  • I když je konstrukce celkově velmi dobrá a pevná, dobrý dojem hodně kazí mizerně provedené boční tlačítko, kterým upravujete hlasitost. Při menším tlaku se pouze prohýbá, aniž byste jím něco ovlivnili. Pro změnu hlasitosti musíte zatlačit nepřirozeně silně, při úchopu mobilu jednou rukou je skoro nemožné hlasitost změnit. Tohle se opravdu nepovedlo.

 Hardware a displej, ovládání

  • I když se mluví o telefonu střední třídy, HTC Desire X nabízí dvoujádrový procesor nebo nadprůměrnou kapacitu paměti RAM a to plných 768 MB. Pro naprostou většinu uživatelů se jedná o naprosto dostatečný výkon. Na mobilu vám budou bez potíží fungovat i nejnovější hry a aplikace, pokud nutně nepotřebujete mobil, u kterého se musíte chlubit výsledky testů benchmark, Desire X vám jistě bude vyhovovat.

  • Stejného hodnocení se dostane i displeji. Úhlopříčka 4“ je rozumným kompromisem mezi velikostí a snadnou ovladatelností. S čitelností jsem u Desire X neměl problém, barvy jsou možná jen trochu tlumenější než byste si představovali. Velmi dobré jsou ale pozorovací úhly, displej se dá docela dobře přečíst i na slunci, ale s dražší konkurencí se srovnávat nemůže.

  • Bohužel ani v tomto případě nefunguje ideálně automatická regulace jasu, takže jako vždy jsem se nakonec i zde rozhodl pro manuální nastavení.

  • Telefon je samozřejmě vybaven kompletní nabídkou datových přenosů včetně Wi-Fi. Detekce je velice rychlá. Mnohem horší je to s GPS. S podporou datových přenosů je vše otázkou několika sekund, ale bez dat se mi několikrát stalo, že jsem v rámci města dojel do cíle dříve, než se GPS za sklem auta dokázalo chytit.
  • Baterie má papírově nadprůměrnou kapacitu 1650 mAh a jako vždy je výdrž závislá na konkrétním používání. Při mém běžném využívání mobilu (několik hovorů a SMS denně, zapnutá Wi-Fi, cca. hodina poslechu hudebního přehrávače a stejná doba hraní her) jsem se dostával k dvoudenní výdrži.

  • U mobilu jsem se tentokrát odhodlal používat pouze přibalená sluchátka a byl jsem spíše příjemně překvapen. Pokud nejste náročný audiofil (ten by stejně poslechem hudby z mobilu opovrhoval), asi nebudete muset shánět náhradní sluchátka. Ty přibalená hrají v rámci možností dostatečně čistě, bez nějakého výraznější zdůrazňovaní výšek nebo basů. Potíže jsou spíše s jejich provedením. Pecky mi úplně dobře nedržely v uších, také kabel by bylo lepší nějak více fixovat na oblečení, aby se tolik nehoupal a nepřenášel ruchy do sluchátek.

HTC Desire X

Rozměry: 119 × 62 × 9 mm, 114 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil barev, Super LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 768 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: WVGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HTC Desire X v českých e-shopech: 6 699 Kč – 8 755 Kč (Zdroj: Heureka.cz, 27.10.2012)
  • Jednoznačně kladně ale hodnotím, že kabel sluchátek je o něco tlustší, než bývá obvyklé. Netrávíte tak zbytečně moc času jejich věčným rozmotáváním.
  • Jestli si na něco u Androidu 4 stále nedokážu zvyknout, je to chybějící tlačítka nastavení mezi klávesami pod displejem. Celé je to ještě horší díky tomu, že pravou klávesu pro přepínání mezi aplikacemi využívám podstatně méně. Ikonku Nastavení mám sice na pohotovostním displeji, je mezi oblíbenými položkami i ve vysouvací roletce, nic z toho ale není tak dobré jako samostatné tlačítko.

Systém, funkce

  • Telefon funguje na Androidu 4, v době testování šlo konkrétně o Android 4.0.4 s HTC Sense ve verzi 4.1. Především operační systém mohl být ještě aktuálnější, v kontextu ostatních výrobců je ale nutné HTC pochválit, že uvádí telefony s docela aktuálním softwarem.

  • Ostřílenému znalci telefonů HTC to možná ani nepřijde, ale prostředí Sense postupně narostlo do obřích rozměrů a méně znalému člověku může už připadat dost nepřehledné. Tady je pár příkladů. Řada lidí určitě bude řešit, jak upravit počet displejů, změna jejich počtu rozhodně není řešena jakkoliv user-friendly. Stejně tak se asi nedopátráte, jak nastavit určitý obrázek jen na jeden displej. Většinou nezbude než si vytvořit vlastní speciálně předchystaný obrázek.

  • Naprostá většina uživatelů si bude upravovat zvuky telefonu, spoustu z nich ale zmate, že se nacházejí jak pod menu Přizpůsobit, tak i v nabídce Zvuk. Nezbývá než pátrat, co má větší prioritu a jak to celé funguje. Navíc, i po výběru vlastního zvuku se tento neobjeví v přehledu vyzváněcích tónů.
  • Hodně také vadí absence nastavování bezdrátových modulů v horní liště.

  • Po spuštění hudebního přehrávače na vás vyskočí tři další aplikace související se zvukem. Zvolit ale třeba takovou hloupost jako je náhodné přehrávání, se vám podaří až po spuštění samotné skladby. Telefon také odmítal převzít nastavené obaly alb. A takto bych mohl pokračovat dlouho. Zkráceně řečeno, HTC Sense má si řadu možností, ale občas vám dá pořádnou práci najít i úplně nejzákladnější věci. Jasně, zvyknete si (nebo už jste zvyklí), ale celé by to šlo řešit lépe.

  • Už to tak vypadá, že u každého telefonu je dnes nutné zkoušet, jestli vás vzbudí i vypnutý. HTC Desire X vás v tomto ohledu zklame, což je u smartphonu z roku 2012 hodně smutné. Pokud nechcete ztrácet energii baterie přes noc, doporučuji přepnutí do leteckého režimu.
  • U mobilního telefonu v této cenové skupině a pro průměrné uživatele také možná trochu překvapí přítomnost hned dvou internetových prohlížečů. Chrome funguje skvěle, ale někoho by mohl mást, proč vlastně v telefonu není jen jeden prohlížeč.

  • Jinak ale softwarová nabídka spíše potěší. V telefonu najdete plnou verzi Polaris Office, plnohodnotný úkolovník, možnost přesunutí dat z jiného mobilu nebo třeba správce úloh.
  • Chválit musím i rychlost fotoaparátu. Dokáže pořizovat snímky opravdu bleskovou rychlostí. Některé fotky ale mívají trochu narůžovělý nádech.

Závěr

HTC Desire X mohu přes většinu předchozích výtek spíše doporučit. Opravdovým problémem jsou jen boční tlačítka, na trochu složitější systém si brzo zvyknete. Výkon mobilu je naprosto dostatečný, a když budete pár měsíců trpěliví a koupi zatím odložíte, stane se z Desire X cenově velmi výhodná nabídka.

HTC Desire X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama