HTC Nexus One se vypraví do kosmu

Reklama

NASA hodlá příští rok vyslat do vesmíru satelit obsahující telefon HTC Nexus One. Hodlá tak snížit náklady na vývoj nových družic. Po prvotních pokusech se tak můžeme dočkat mnoha dalších tabletů na oběžné dráze okolo Země.

NASA testuje Nexus One již delší dobu, podle vyjádření výrobce dokonce několik let. Vyzkoušeli, jak zvládá pracovat při extrémních vibracích, umístili ho do termální komory. Dokonce ho připevnili na horkovzdušný balón a vyzkoušeli, zda zvládá výstup do výšin nebeských. Testy vyvrcholily v roce 2010, kdy se HTC Nexus One poprvé podíval na hranici vesmíru. Svou cestu nafilmoval, takže se můžete podívat na video.

V roce 2013 by se měl na oběžnou dráhu dostat první satelit řady PhoneSat. Použití mobilního telefonu jako hlavní řídící jednotky by mělo do budoucna umožnit rychlou konstrukci levných a malých družic. Má to jistou logiku. Jak připomíná HTC, moderní smartphony mají v sobě řadu technologií, které může družice využít.

Předně je to operační systém prověřený miliony uživatelů, ten umožní psaní potřebných řídících aplikací. Telefony dále zvládají zjištění polohy prostřednictvím GPS, umí komunikovat s řídícím střediskem, mají nejrůznější gyroskopy a akcelerometry, relativně kvalitní fotoaparáty a hlavně výkonné procesory.

Reklama