HTC One: Hliník se odstěhoval na Tchaj-wan [preview]

Reklama

Jakoby se nemohli dočkat, představili manažeři HTC jen pár dní před zahájením mobilního kongresu v Barceloně nový špičkový model, s kterým chtějí dobýt svět. Jmenuje se prostě HTC One (bez jakýchkoliv přídomků), má Android a hliníkové unibody.

Po všemožných modelech řady One se tchajwanský výrobce rozhodl, že je na čase udělat telefon bez přívlastků. Představil proto model, který se jmenuje HTC One. Žádné HTC One X nebo HTC One S, prostě jen HTC One. Po několika přístrojích s Windows Phone se navíc vrací k Androidu, opět s prostředím HTC Sense, tentokrát vylepšeným o několik nových funkcí.

HTC_One_skupina

Hliníkové unibody

Nejprve se pokusím shrnout obvyklé parametry. HTC One je přístroj s rozměry 137 × 68 × 9 mm a hmotností 143 g, přičemž tloušťka se pohybuje od 4 do 9 mm. Asi hlavní zajímavostí je hliníkové tělo (stříbrné či černé) vyrobené z jediného kusu materiálu, tzv. unibody. Něco podobného jsme až dosud viděli jen z plastu. Nespornou výhodou takového řešení je skvělá pevnost konstrukce, vzhledem k absenci odnímatelného zadního krytu zkrátka nikde nic nevrže, ani kdybyste si prsty umačkali.

HTC_One_unibody

 

Dnešní módou je poměřování velikostí displejů. V tomto směru je na tom HTC One dobře, i když jsou i mobily s o pár chlupů větším displejem. Na úhlopříčce 4,7″ nabízí fullHD rozlišení, tzn. že má v jednom směru 1 080 bodů. Samozřejmostí je odolné krycí sklo, které snad odolá škrábancům i nechtěným pádům.

HTC_One_cerna1

Pohon si vzal na starost čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 600 s rychlostí 1,7 GHz, pro běh systému a aplikací poslouží 2GB paměť. Obě tyto hodnoty jsou v současné době nadprůměrné, HTC One svým výkonem rozhodně patří ke špičce. Pro uložení uživatelských dat bude k dispozici paměť s kapacitou 32 nebo 64 GB, uvidíme, jaká verze se nakonec dostane na český trh.

HTC_One_stribrna1

Ke spojení s okolním světem slouží bluetooth a NFC, z datových sítí pak HTC One podporuje 3G a LTE, samozřejmě i bezdrátovou síť Wi-Fi. K poněkud jednosměrné komunikaci se bude hodit přijímač GPS signálu, opačným směrem pak lze přenášet zvuk přes 3,5mm jack. Ke spojení s počítačem pak dobře poslouží microUSB konektor.

HTC_One_skupina2

Konec honby za megapixely

Kromě skvělé hardwarové výbavy zapracovali inženýři z HTC také na kvalitě fotoaparátu. Rozhodli se ale jít proti proudu a ukázat, že počet megapixelů není všechno (jistě při tom mysleli na 41Mpx PureView od Nokie). Osadili proto svůj přístroj „pouze“ 4Mpx snímačem, který ale údajně pojme o 300 % více světla než jiné snímače, a přidali dobrý objektiv se světelností f/2.0.

Navíc dostal fotoaparát řadu softwarových funkcí. Umí stabilizovat obraz, což se může vzhledem k tomu, že natáčí 1080p fullHD video docela hodit. Během filmování můžete kdykoliv udělat snímek v plném rozlišení, zvládá tedy současně natáčet i fotit. Pokud nebudete s fotkou spokojeni, přímo v telefonu ji můžete snadno retušovat, případně odstranit postavu, která vám omylem vběhla do záběru.

HTC_One_cerna2

Poněkud rozpačitý jsem z nové funkce HTC Zoe, která kromě klasických fotek snímá jakési třísekundové úryvky. Ty pak nějakým způsobem zobrazuje, čímž podle slov výrobce oživí celou fotogalerii a přemění tradiční úložiště nehybných obrázků v pohyblivou galerii vzpomínek.“ Raději si počkáme, jak to bude působit naživo.

Všechno v jedné hromadě

Další inovací prostředí HTC Sense je funkce HTC BlinkFeed. Samo HTC přiznává, že jde o „odvážnou novinku“, a i v tomto případě se nemohu ubránit rozpakům. Telefon má na úvodní obrazovce v jednom nekonečném proudu zobrazovat všechny zprávy a informace, které by mě mohly zajímat. To znamená, pravděpodobně, že se na jednom místě budou míchat nové e-maily, statusy na sociálních sítích, informace ze zpravodajských webů, příchozí SMS.

Nezbývá než zopakovat: počkáme, jak to bude působit naživo. I když, my Češi máme na rozdíl od Tchajwanců jisté poučení skryto v klasické pohádce o dvou zvířátkách, která společně pekla dort. Vzpomínáte?

HTC_One_stribrna2

Třetí inovace, které naopak dobře rozumím, nese název HTC BoomSound. Ta se snaží vylepšit pocity ze zvukového projevu telefonu, například tím, že do něj instaluje dva reproduktory, takže zvuk zní prostorově. Podobně jsou v přístroji připraveny dva mikrofony pro co nejkvalitnější nahrávání zvuků bez rušivých šumů. K tomu připočtěte osvědčený systém Beats Audio známý již ze starších modelů HTC, a máte zvukově skvělý přístroj.

HTC One je bezpochyby skvělý telefon, který bode pro tchajwanského výrobce na nějakou dobu vlajkovou lodí. Přesný termín uvedení v České republice není zatím známý, stejně tak se výrobce nepochlubil s cenovkou. Ze zkušeností ale víme, že HTC nemá s rychlým uváděním přístrojů na trh žádné problémy.

Reklama