HTC One S: jeden krok kupředu, jeden zpátky (recenze)

Reklama

HTC One S patří do nové modelové řady výrobce, která zatím čítá tři telefony. Esko je v tomto srovnání střední třídou, jinak se ovšem jedná o velmi nadprůměrně vybavený smartphone. Bohužel ale ne bez chyb.

Kapitoly recenze

  1. Design, konstrukce, hardware, displej
  2. Ovládání, operační systém, funkce, multimedia, závěr

HTC se konečně odhodlalo ke změně a s modely One přichází řada novinek. Většina jich je pozitivních, při testování jsme ale objevili i několik nepříjemných vlastností. A bohužel to ani nedalo moc práce.

Design, konstrukce

Hurá, HTC konečně vypadá trochu jinak. Už tenhle fakt v mém případě stačí k tomu, aby se mi telefon zalíbil. Neustále stejné starší modely už se mi totiž opravdu zajídaly. Změny přitom nejsou nijak radikální, konečně ale vím, že v ruce držím trochu jiný telefon. Doufám jen, že tahle podoba není standardem na příštích několik let.

Určitě bych si dokázal zvyknout na příjemné rozměry telefonu, velká placka vzbuzuje dojem vyšší hmotnosti než jen 120 g. Když ji ale vezmete do ruky, budete příjemně překvapeni. Naprosto skvělá je i tloušťka tohoto mobilu, pouhých 7,8 mm. Zbývající rozměry jsou už hodně ovlivněny velikostí displeje, smiřte se s tím, že One S rozhodně není žádný drobeček, na výšku má přes 130 mm. Telefon se ale díky zakulaceným okrajům a bokům drží velmi příjemně v ruce.

Ovládacích prvků příliš nenajdete. Vpravo je to zvuková tlačítko, na levé straně microUSB konektor. Zbývá už jen zapínací klávesa nahoře a vedle umístěný 3,5mm jack. Také pod displejem je méně tlačítek než jsme byli u telefonů HTC zvyklí, k tomu se ale ještě dostanu.

Zadní strana nabízí vystouplý objekt fotoaparátu, kterému dělá společnost přisvětlovací dioda. Pozornost určitě věnujte i místu nad displejem, kde se nachází reproduktor. Někde pod ním je ještě umístěna velmi nenápadná signalizační dioda, která se dá opravdu velmi snadno přehlédnout. Hudební produkce se pak bude linout z reproduktoru na zadní straně. Nechybí u něj nápis beatsaudio, to abyste věděli, že zvuk je lepší než dřív (ze samotného poslechu to totiž moc poznat není).

Konstrukce telefonu působí velmi dobře, i když se jedná o plast, působí HTC One S hodně pevně a stabilně. Nemalý podíl na tom jistě má fakt, že z telefonu se nesundává celý zadní kryt, ale pouze malá část v místech, kde je umístěný objektiv fotoaparátu. Právě tento prvek ale dělá potíže prakticky od prvního sundání. Na začátku ještě držel dobře, jakmile jsem jej ale sundal a pak znovu zaklapl, začal se okamžitě mírně prohýbat. Nejde o nic tragického, ovšem vzhledem k ceně telefonu to zbytečně kazí dojem.

Pod tímto minikrytem se mimochodem nachází pouze slot pro microSIM. HTC One S vás nijak nepustí k výměně baterie a ještě navíc ani nenabízí slot pro paměťové karty. Musíte vystačit jen s interní pamětí. A pochopitelně i úložištěm na SkyDrive. Tahle móda se mi ale přesto vůbec nelíbí.

Hardware, displej

HTC One S se nezařadí mezi čtyřjádrovou elitu, i bez toho se ale jedná o jeden z nejrychlejších smartphonů, které si můžete pořídit. Nevím o mnoho uživatelích, kterým by nestačil dvoujádrový procesor s taktem 1,5 GHz. Dodavatelem je Qualcomm, jedná se konkrétně o Snapdragon S4. Rychlý procesor doplňuje 1 GB operační paměti, k dispozici ale budete mít vždy maximálně kolem 300 MB. Správce úloh nabízí zastavení všech běžících aplikací, můžete také dostat upozornění, když operační paměť klesne pod hranici 10 – 50 MB.

Interní paměť ukazuje hodnotu 16 GB, i tentokrát se ale budete ještě muset rozdělit se systémem a tak počítejte zhruba se 13 GB rozdělenými do dvou částí. Ta větší má necelých 10 GB. Nahrávání dat je sice velmi rychlé, budete s ním ale hotovi dřív, než by se vám asi líbilo. Taková paměť totiž pro multimediální telefon skutečně nedostačuje. Ano, dostanete ještě k využívání SkyDrive s kapacitou 25 GB, tenhle objem bych ale raději viděl v samotném telefonu.

Velmi pozitivně naopak musím hodnotit výkon baterie. Kapacitu 1650 mAh nemohu ověřit, ale výdrž, která se dostávala k hranicím dvou dnů používání, už ano. Při trochu šetrnějším zacházení HTC One S dva dny v provozu udržíte a to je v kontextu jiných smartphonů skutečně dobrá hodnota.

Pochvalovat si určitě budete i displej. Úhlopříčka 4,3“ dostala odpovídající rozlišení 960 × 540 bodů, HTC také dokázalo, že ani Super Amoled displej nemusí mít nijak agresivní a zbytečně zářivé podání barev. Ty působí velmi přirozeně, snad jen bílá mohla být bělejší. Při vyšší úrovni jasu si displej dobře poradí i s čitelností na slunci, v příhodnějších podmínkách zase určitě oceníte velké pozorovací úhly. Displej se prostě jednoznačně povedl.

Reklama