HTC One S: jeden krok kupředu, jeden zpátky (recenze)

Reklama

Kapitoly recenze

 1. Design, konstrukce, hardware, displej
 2. Ovládání, operační systém, funkce, multimedia, závěr

Ovládání, operační systém

HTC One S přichází s operačním systémem Android ve verzi 4 (v této chvíli konkrétně 4.0.3). Nemusíte si tak lámat hlavu s žádnými aktualizacemi na očekávanou čtyřku, v telefonu ji máte rovnou. I když by se měl celý systém ovládat jen za pomocí dotykového displeje, HTC se rozhodlo pro tlačítka pod displejem. Jsou jimi klávesa zpět, domů a seznam spuštěných aplikací. Musím přiznat, že mi hodně chybělo tlačítko s nastavením. K tomu se dá dostat pouze přes ikony na displeji a nikdy to není tak rychlé jako samostatné tlačítko. Multitasking přitom šel vyřešit např. delším podržením domečku a levá klávesa by tak zůstala volná. Takhle máte někdy nastavení vpravo nahoře, jak je to správně podle Androidu 4, jindy zase v dolní části displeje. Ale dost marných nářků, HTC se prostě rozhodlo pro toto řešení a pochvalu si zaslouží alespoň za dostatečně syté podsvícení všech tří kláves.

I když je operačním systémem čtyřkový Android, který má sjednocovat ovládání chytrých telefonů a tabletů, HTC se rozhodlo neopustit svoje grafické prostředí Sense, které už je nyní ve verzi 4.0. Pozitivum vidím v tom, že si uživatelé této značky nemusejí zvykat na nic nového, proč ale HTC neumožňuje přepnout na standardní vzhled Androidu, to opravdu nechápu. Možnost volby by určitě přinesla více spokojených uživatelů.

I když je prostředí Sense graficky určitě bohatší než standardní Android, na rychlosti ovládání telefonu to nijak vidět není. HTC One S má systém dobře optimalizovaný, takže vás určitě zdržovat nebude.

HTC Sense 4

Android 4 představuje na telefonech HTC One pouze základ, o skutečný vzhled se stará HTC Sense 4. A jeho podobu musím považovat za vydařenou. Některé změny jsou jen kosmetické, například bílá podoba menu Nastavení. Podstatně užitečnější je ale podoba hlavní nabídky, kde si můžete přepínat mezi nabídkou všech aplikací, těch které často používáte, nebo těch instalovaných z Google Play.

HTC Sense má určitě propracovanější podobu pohotovostních displejů. Vybrat si můžete z několika specificky zaměřených motivů nebo si vzhled poskládat úplně podle svého. Hodně se mi také líbí, že si mohu upravit podobu zamčené obrazovky a telefonu přesně říct, co má v tomto stavu ukazovat. Můžete sledovat počasí, hodiny, zmeškané události, fotografie či zprávy ze sociálních sítí. Ze zamčeného displeje se také ihned dostanete k horní výsuvné liště s událostmi.

Najdou se ale i chyby. Výsuvná lišta postrádá přepínač bezdrátových modulů, trochu složitěji se dostáváte do nastavení systému a také cesta pro změnu tapety na displeji je možná zbytečně složitá. Delší podržení prstu na pohotovostním displeji pouze spustí náhled s widgety. Těch nabízí HTC skutečně hodně, jsou graficky povedené a mezi widgety se dá také filtrovat. Jejich umístění mi připadá logičtější než jako součást hlavní nabídky, jak je u Androidu 4 zvykem.

Samozřejmostí je možnost ubírání nebo přidávání pohotovostních panelů. Více jak sedm jich ale mít nemůžete. Lze aspoň vybrat, který bude ten výchozí.

Funkce

Určitých změn oproti starším telefonům HTC doznala také nabídka funkcí. Nebo si možná neuvědomuji, že by dříve bylo součástí těchto přístrojů úkolovník i hodně propracované poznámky. Úkoly se dají synchronizovat s Google Tasks nebo si prostě v telefonu vytváříte svoje vlastní. Nabízí termíny, připomenutí, priority, přidávat můžete další osoby nebo umístění. V přehledu pak nechybí filtrování.

Poznámky mohou být obrazové nebo zvukové, můžete je také nakreslit či vyfotit. Opět se dají filtrovat a synchronizace funguje s Evernote. Když už jsme u organizačních funkcí, doplním, že telefon nepostrádá plnou verzi kancelářské aplikace Polaris Office, dokumenty se dají velmi snadno synchronizovat na webová úložiště Dropbox či Skydrive. To stejné platí u aplikace PDF Viewer. Kalendář, kalkulačka či budík v klasické podobě už jsou samozřejmou součástí výbavy.

Do organizačních funkcí by se snad dalo zařadit i propracované počítadlo přenesených dat a SMS. Ukazuje nejen datový objem, ale vidíte i celkovou dobu připojení, nebo si můžete nastavit limit pro používání. Služba hlídá i datově náročné aplikace, kterým můžete zakázat provoz.

Nic moc nového se nedá říct o kontaktech. Telefon vám dá na výběr, jestli chcete mít součástí seznamu i přátele na sociálních sítích, kontakty umí propojovat, procházet jejich fotky na sociálních sítích a pochopitelně přidávat spoustu podrobnějších informací.

Stále chybí detailnější profily, alespoň se dá upravit zvlášť hlasitost pro hudbu, vyzvánění a buzení. Pokud telefon přes noc nevypínáte, je to určitě užitečná volba. Telefon umí také ztišit vyzvánění, jakmile s ním pohnete, nebo zvonit hlasitěji, když je mobil v kapse. K samotné kvalitě hovoru nemám žádné zvláštní připomínky.

Zprávy mají díky velkému displeji prostornou klávesnici, na její podobu od HTC si ale stále nemůžu zvyknout a tak většinou instaluji nějakou alternativu. Sympatickou možností je změna velikosti písma, ani extra velké ale nebude hůře vidícím stačit. A místa na zvětšování by přitom bylo více než dost.

Internetový prohlížeč je díky velikosti displeje skutečně komfortní, solidní čitelnost poskytuje mobilní i plnohodnotné zobrazení. Oceňuji, že výrobce dává uživateli na výběr, jestli touží mít zobrazený flash, zajímavou položkou je nová volba Číst, která ze stránky odstraní všechny prvky kromě textu. Ten se dá dále zvětšovat, šířka sloupce se automaticky zalamuje podle okrajů displeje.

Fotoaparát a hudba

Kvalitám 8Mpx snímače jsme se věnovali podrobněji v tomto článku. Zde pouze znovu vyzdvihnu velkou rychlost snímání a ukládání fotek. S tím souvisí i vlastnost fotoaparátu, že při pořízení velkého množství fotek rychle po sobě umí posléze vybrat ty nejzdařilejší a ostatní hromadně smaže. Do recenze jsme si ponechali ještě jedno video, na kterém se rychle mění okolní prostředí.

Hudební přehrávač se už dávno nespoléhá jen na nakopírované soubory, nabízí i rychlý přístup do 7digital, součástí je i aplikace pro rozpoznávání hudby SoundHound nebo rádiový program TuneIn Radio. Hudební kvalitě bohužel hodně škodí umístění reproduktoru na zádech mobilu, čímž si zvuk automaticky ztišujete.

Skladby se pochopitelně dělí podle informací z ID3 tagů, nastavíte si je jako vyzvánění, dohledáte obaly, vytvoříte vlastní seznamy stop atd.

Hodnocení

Subjektivně mohu říct, že se mi HTC One S líbí. Výrobce zlepšil fotoaparát, upravil design, přidal něco málo zajímavých funkcí…to vše v hardwarově špičkově vybaveném přístroji. Objektivní kritika je ale neoddiskutovatelná. Proč se nedá přepnout ze Sense na standardní Android? Co budu dělat, když se pokazí baterie? Proč si musí uživatelé nechat ořezávat SIM kartu? Kdyby byla přitom microSIM novým standardem neřeknu půl slova. Trochu rozpačitý jsem také z nepříliš pevné zadní krytky a umístění microUSB mohlo být také lepší.

HTC One S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Jsem docela zvědavý, jak se bude novému HTC dařit. Oproti starším přístrojům má co nabídnout, ale takhle charakteristika rozhodně platí i obráceně.

Technické parametry a funkce HTC One S

 • Rozměry a hmotnost: 131 × 65 × 8 mm, 120 g
 • Operační systém: Android 4, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
 • Displej: 4,3 palce (95 × 54 mm), kapacitní, Super AMOLED, 960 × 540 bodů, 16 milionů barev
 • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
 • Procesor a paměť: 2× 1,5 GHz, 1 GB RAM, 16 GB ROM
 • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, vytváření dokumentů Office
 • Multimédia: 8 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, HD video, přehrávání DivX
 • Baterie: 1 650 mAh
 • GPS: ano, A-GPS

Reklama