Kapitoly recenze
Displej
Velikost displeje je možná ještě větším lákadlem než čtyřjádrový procesor. Vždyť zobrazovací plocha má 4,7“ a především výborné rozlišení 1280 × 720 bodů. Displej je tedy HD. Vyšší rozlišení se jednoznačně vyplácí, displej díky němu zůstává krásně jemný. Velikost úhlopříčky se hodí hlavně pro prohlížení webu, velký dojem na vás udělají i hry. Jak už jsem ale psal výše, tahle velikost už skutečně není pro každého a osobně bych si vybral mobil s trochu menším displeje,
Pochvalu si ale HTC určitě zaslouží, a to jsem se ještě nezmínil o velmi dobré čitelnosti displeje na slunci. V tomto případě je ale nutné nespoléhat se na automatickou regulaci jasu a jeho hodnotu zvýšit manuálně. Výborná čitelnost vám ale bude sladkou odměnou.
Dlužím vám ještě technologii displeje, kterou se stalo IPS LCD. Nedočkáte se sice zářivých barev, spolehnout se ale můžete na jejich větší realističnost.
Ovládání, systém
Ovládání je vlastně stejné jako u HTC One S. Pod displejem najdete tři softwarová tlačítka. I když má telefon Android 4, klávesy nejsou součástí displeje, ale umístěny jsou o kousek níže. Levá šipka vás vrací o obrazovku zpět, domeček vrátí na pohotovostní displej a pravý piktogram ukáže aplikace na pozadí.
Zatím se stále nedokážu rozhodnout, nakolik se mi toto řešení líbí (v kontextu Androidu ICS), jednoznačně mi ale vadí, že mezi klávesami chybí tlačítko s nastavením. To je v systémových aplikacích integrované do pravého horního rohu, mnohdy ho ale také najdete na spodu displeje, kde trochu nešťastně zabírá místo. Nejednotnost ovládání je zatím problémem posledního Androidu, stále nedokážu pochopit, že si Google nevynutil možnost přepnutí do standardního prostředí.
Místo něj budete i na tomto HTC využívat prostředí Sense, které je sice určitě zajímavé, ale přeci jenom se nemusí líbit každému.
HTC ale určitě zaslouží pochvalu za možnosti personalizace pohotovostních obrazovek i zamčeného displeje, který už také může obsahovat spoustu doplňkových informací (počasí, události atd). Inteligentní je i způsob odemykání. Když do půlkruhu přetáhnete některou z ikonek, funkce se rovnou spustí, vůbec nemusíte procházet přes pohotovostní obrazovky. Jejich počet je závislý na vás, maximální povolené množství je ale sedm. Jediné, co na nich nezměníte, je ikonka se vstupem do hlavní nabídky. Jinak můžete displeje vylepšit živými tapetami, widgety, složkami nebo si nastavit speciální podobu obrazovek podle zaměření na konkrétní funkce. U výběru widgetů vidíte v poslední verzi Androidu i jejich náhled, zvolení toho správného je tak zas o něco jednodušší. HTC Sense nabízí už v základu několik desítek widgetů, další se pochopitelně objeví po doinstalování různých aplikací.
Horní výsuvná lišta už neobsahuje zástupce bezdrátových modulů, nabízí ale rychlý přístup do nastavení.
Hlavní nabídka má podobu matice ikon, které se dají filtrovat podle četnosti používání a doinstalovaných programů. Vlastní složku si bohužel nevytvoříte, vyzkoušet už můžete jen řazení podle data. Při větším množství aplikací se hodí integrovaná funkce vyhledávání, z lišty nad hlavní nabídkou se ještě dostanete do Google obchodu a velmi rychle i do správce aplikací. V něm si zjistíte, množství paměti RAM i ROM, stažené aplikace odtud můžete odinstalovat, nebo jen ukončovat běžící procesy, kdybyste potřebovali více volné paměti.
Oproti standardnímu Androidu prošla velkou změnou podoba nastavení, zde znovu upozorním na výborného správce datových přenosů, který dokáže rozlišovat i mezi jednotlivými aplikacemi. Využívat můžete datový limit, nebo si zobrazovat data přenesená přes Wi-Fi. Správce si ovšem kromě dat všímá také textových zpráv a množství protelefonovaných minut. Opravdu hodně povedená služba.
V nastavení objevíte i možnost změny velikosti písma nebo přizpůsobení informační diody, která je umístěná nad displejem a umí upozorňovat jen na vybrané události. Bohužel stále chybí nějaká pokročilejší možnost změny zvukových profilů, užitečná je naopak úprava hlasitosti otočením, nastavení hlasitějšího zvonění mobilu v kapse, nebo okamžité ztišení zvonění u změny polohy mobilu.
Funkce
Nabídka funkcí je velmi podobná sesterskému HTC One S, ze kterého bych mohl bez potíží opisovat. Kromě obvyklých Google funkcí jako Gmail, mapy, obchod (vyzkoušet se dá i alternativní HTC Hub s doporučenými aplikacemi) či YouTube, budete pravděpodobně nejvíce využívat internetový prohlížeč. Displej je k tomu ostatně přímo stvořený. Prohlížeč zvládá bez problémů flash, spousta stránek se dá používat i když nebudete přepínat na jejich mobilní verze. Samozřejmostí je více vyplněných oken současně, vytváření záložek, vyhledávání nebo sdílení. Zoomovaný text se okamžitě přizpůsobuje šířce displeje, pro delší čtení se hodí speciální mód s vypnutými obrázky, kdy text na stránce není rušen žádnými dalšími prvky.
Zatímco u zpráv a adresáře jsme se oproti dřívějšku větších změn nedočkali, novinek si určitě všimnete u organizačních funkcí. V nich přibyl úkolovník a velmi dobře zpracované poznámky. Vzhledem k datovým schopnostem telefonu a nabídce dalšího úložiště, určitě přivítáte klienta pro Dropbox. Nechybí ani možnost čtení PDF, nebo vytváření dokumentů za pomocí plné verze Polaris Office.
Bohaté jsou i multimediální funkce. V nabídce najdete dvě verze rádia, kromě klasického, které funguje jen s připojenými sluchátky, je tu ještě internetové tunein. Používat ihned můžete také rozpoznávání hudby přes SoundHound. Zkusit se dá i nákup hudby přes obchod 7digital, tomuto tématu jsme se věnovali zde. Bez nutnosti jakékoliv instalace také ihned začnete používat sociální sítě Facebook, Twitter a Google+
I přes upozornění na beats audio nečekejte od zvuku v telefonu žádné zázraky. Hlasitý reproduktor hraje obstojně i na vyšší hlasitost a umí být skutečně hodně hlasitý. Sluchátka od HTC už ale žádný extra požitek nepřinášejí a brzo je vyměníte za nějaká lepší.
Pokud jste zvědaví na kvality fotoaparátu a videa, ještě pár dnů vydržte. Tomuto tématu se budeme věnovat velmi brzo.
Závěr
Najít slabá místa HTC One X není vůbec snadné. Chcete-li si pořídit co nejsilnější smartphone, možná jste text nedočetli až sem a už procházíte obchody. Vadit by vám neměla vysoká cena, větší rozměry, microSIM a snad ještě absence HDMI. Jinak je HTC One X opravdu tím nejlepším, co si můžete momentálně pořídit a pro Samsung Galaxy S III se bude jednat o nejvážnějšího konkurenta.
Technické parametry a funkce HTC One X
- Rozměry a hmotnost: 134 × 70 × 9 mm, 130 g
- Operační systém: Android 4, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
- Displej: 4,7 palce (104 × 59 mm), kapacitní, IPS LCD, 1280× 720 bodů, 16 milionů barev
- Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
- Procesor a paměť: 4× 1,5 GHz, 1 GB RAM, 32 GB ROM
- Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, úprava dokumentů Office, PDF
- Multimédia: 8 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, full HD video, přehrávání DivX
- Baterie: 1 800 mAh
- GPS: ano, A-GPS