HTC Radar: velmi dobře těsnící okna (recenze)

Reklama

Pokud hledáte telefon s Windows Phone a netoužíte po Nokii, zkuste tohle HTC. Odmění se vám tenkou konstrukcí, kvalitním displejem a výkonným hardwarem. Smířit se musíte s nudnějším designem, negativa hravě převáží nabitý systém Windows Phone 7.5 Mango.

HTC Radar není v českých obchodech novinkou. Objevil se tam už před Vánocemi jako první zástupce telefonů s poslední verzí Windows Phone na palubě, představen byl s kolegou HTC Titanem. Tehdy posloužil jako jediný telefon na seznámení se systémem, který se představil kompletně v češtině. Cena telefonu od uvedení do prodeje klesla jen o pár stokorun, přístroj si ji drží po právu, má co nabídnout.

Podrobný test HTC Titan najdete v našem článku.

HTC Radar lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


 

Konstrukce

Na první pohled mi telefon do oka rozhodně nepadnul. Díval jsem se na další placatý telefon bez nějakého viditelného designového prvku. Testovaná tmavá varianta moc krásy nepobrala, lepší to je s bílými kryty. Tuhle barvu jsem v českých obchodech nenašel, třeba budete mít štěstí. Prodejní balení kromě mobilu obsahuje tradiční drobnou síťovou USB nabíječku s logem výrobce, také microUSB kabel a špuntová sluchátka (handsfree).

Po uchopení zjistíte, že tloušťka 11 mm je hodně příjemná, s velikostí konstrukce 121 × 62 × 11 mm souvisí rozměry displeje, ten má na úhlopříčce napsáno 3,8″, viditelná plocha 83 × 50 mm. Displej dostal technologii S-LCD s rozlišením 480 × 800 bodů a 16 miliony barev, obraz je krásně čitelný a jemný, potíže nedělá jasno ve venkovních podmínkách. Displej kryje odolné sklíčko Gorilla Glass, o něm jsme již psali. Kapacitní technologie pracuje spolehlivě, mobil ovládám i v rukavicích. Konstrukce mobilu je hodně pevná, už má za sebou nějaký pád na koberec, přežil bez následků.

Decentní vzhled přední strany podtrhuje absence tlačítek, ovládání se řeší přes senzorové dotýkání pod displejem. Bíle podsvícená tlačítka reagují pohotově. Horní tenká mřížka nad displejem ukrývá reproduktor a informační diodu, tu spatříte třeba při nabíjení. V černém plastu pod ním se ještě nabízí přední kamera pro fotky nebo video, také nechybí senzory přiblížení a osvětlení. Osvětlení displeje si upravíte v nastavení, nebo to svěříte právě čidlu.

Testovaný mobil je polepen ochrannou folií ScreenShield, její crashtest jsme prováděli v minulém článku.

Telefon není stejně barevný po celé konstrukci, toho si všimnete po otočení na záda. Boky se mírně zaoblily a dva odstíny plastu se přelévají z čelní strany dozadu. Nechybí výrazné logo operačního systému a výrobce. Levý bok obsahuje microUSB konektor k nabíjení a přenos dat do počítače, je netradičně otočen o 180°. Napravo s tenkým tělem ladí možná až příliš tenké dvojtlačítko hlasitosti. Spoušť fotoaparátu viditelně trčí nad povrchem, snadno ji nahmatáte. Líbí se mi, že je od rohu telefonu vzdálena asi 30 mm, takže nemusíte ukazováček nějak moc křivit ani natahovat. Spoušť je dvoupolohová, 5Mpx snímač obsahuje autofokus, podporuje HD 720p video. Jeho čočka se vyjímá v modulu s LED diodou a reproduktorem. Čočka fotoaparátu je za sklíčkem, je dobré ji očistit před použitím. Monoreproduktor je hodně hlučný, při maximální hlasitosti začíná chrčet. Pokud si povšimnete drobných teček (otvorů) na zádech mobilu, to jsou mikrofony pro eliminaci hluku z okolí a vylepšení hovoru.

Horní část mobilu se věnuje 3,5mm jacku pro sluchátka a samozřejmě tu máme zamykací tlačítko displeje a tlačítek. K SIM kartě se dostanete sejmutím spodní části zad, malý kus plastu na svém místě jinak drží spolehlivě. SIM se dá měnit za chodu mobilu, vždy se mezitím restartuje. Bohužel už tu nenajdeme microSDHC slot na karty, musí tak stačit 8GB vnitřní paměť. Nijak se nedostanete k baterii s kapacitou 1 520 mAh. Praktické zkušenosti ukazují, že telefon vydrží maximálně dva dny, na jistotu dobíjím každý den. Telefon je zatížen neustálým připojení na Wi-Fi nebo 3G, posílají se e-maily, aktualizují sociální sítě, k tomu hudba, hraní her, volání, SMS apod.

Hardware, systém, oblíbené funkce

Možná se může zdát, že v době dvoujádrových procesorů je zabudované jednojádro Snapdragon s taktem 1 GHz málo, ale opak je pravdou. Ve spolupráci s 512 MB RAM stačí bohatě. Před používáním Radaru doporučuji na počítač nainstalovat synchronizační software Microsoft Zune. Bez něj totiž nesladíte obsah v mobilu a hlavně, postará se o veškeré aktualizace telefonu. Po připojení testovaného mobilu se aktualizace stahovaly a instalovaly několik hodin, vše úspěšně.

Systém Windows Phone 7.5 ve verzi Mango, jeho vzhled je daný a společný s verzemi v telefonech jiných značek. Podrobně se systému věnoval kolega v recenzi na Nokii Lumia 800, podívejte se tam. Já zmíním prvky, které mne nejvíce baví.

  • Zamykací displej ukazuje události z kalendáře, ikony indikují nové události. Obsah příchozí zprávy se ukazují v horním pruhu a to je mobil stále zamknutý. Zamykací tapetu změníte v nastavení, mobil odemknete odsunutím tapety vzhůru.

  • Dlaždicové uspořádání pohotovostní obrazovky je přehledné, navíc jsou dlaždice – widgety aktivní. Takže si tu umístíte ukazatel s venkovní teplotou, propojíte se se sociálními sítěmi, necháte si na očích odkaz na oblíbený web. V dlaždici se animují avatary vašich kontaktů, dlaždice prozradí aktualizace komentářů. Možností je spousta. Dlaždice si přeskládáte, přidáte další z hlavního menu, na vše stačí podržení prstu. Barva dlaždic se dá měnit v nastavení, mohou být modré, červené, oranžové a další. Stejně tak se mění barva některých ikon v hlavním menu, kam se dostanete tažením doleva. Všechny instalované aplikace se tady řadí dle abecedy, odinstalujete v menu opět po podržení prstu. Až budete mít aplikací desítky, bude rychlejší použít vyhledávací okno a dle názvu je filtrovat.
  • Při pohybu prostředím telefonu se vám budou líbit všemožné plynulé animace. To se týká i počitadel nových e-mailů nebo SMS přímo na dlaždicích pohotovostního displeje.
  • Hodně praktické je slučování kontaktů ze sociálních sítí s těmi na Gmailu, v jiné e-mailové schránce a dalších zdrojů. Najednou tak uvidíte aktivitu lidí na sítích, můžete reagovat a kontaktovat několika cestami. Integrován je chat na Facebooku, mohou se do mobilu uložit události z Facebooku, nebo jen ty potvrzené.

  • Hodně spokojen jsem s kvalitou hovorů, Radar má citlivé mikrofony a hlasitý reproduktor. Pro změnu hlasitosti zvonění stačí kdykoliv stisknout dvojtlačítko hlasitosti. Na zobrazené liště pak klepnutím aktivujete tichý režim. Pro zapnutí offline módu musíte do nastavení, jiné vyzváněcí profily chybí a nelze nijak doinstalovat.
  • HTC Radar plynule přechází mezi připojeními ke známým Wi-Fi, nabízí připojení k nově nalezeným, telefon podporuje rychlá data v 3G. K surfování tu čeká mobilní Internet Explorer, neumí však flashová videa.
  • Aplikace z Marketplace se stahují snadno, pokud budete platit, musíte zadat číslo karty a obchod poté probíhá bez potíží. Průběh instalování programů do mobilu prozrazují drobné ukazatele a to přímo u ikony v hlavní nabídce.
  • Mám aktivovánu funkci Pozorný telefon a to „kapesní režim“, kdy se zvyšuje hlasitost zvonění při umístění v kapse nebo tašce. Když otočím telefon při zvonění, ztiší se, když to udělám během hovoru, přepne se na hlasitý reproduktor. Tišení vyzvánění může fungovat po změně polohy mobilu, třeba jej zvednete ze stolu a utíkáte ven ze zasedací místnosti telefonovat.
  • Pro psaní textů tu máme QWERTZ klávesnici, konverzace se ukládají do vláken. Při podržení prstu na displeji najedete do vybraného místa v textu a můžete psát dále. Psát se horizontálně, překlápění nefunguje na pohotovostní displej ani na menu.
  • Poslech hudby bude určitě také patřit k oblíbeným činnostem. Přibalené špunty nehrají vyloženě špatně, produkce je spíše plošší a nevýraznější. V přehrávači doporučuji zapnout ekvalizéry, nejvíce se mi osvědčilo zesílení basů. Sluchátka použijete na poslech FM rádia s RDS, ladění je automatické, ukládat budete sami. Ovládání poslechu se objevuje na zamknutém displeji.
  • Pro fotografování momentek se Radar docela hodí. Osobně mi kvalita fotek nijak nepřekáží, na moje cvakání mi to stačí. Zvládá makro a přisvítí si ve tmě, podporuje sekvenční snímání. Trochu bojuje s umělým světlem a na jasných místech bílá místa chytají fialový nádech.

Koupit?

HTC Radar si mě získal tenkou konstrukcí, kvalitním displejem a plynulým chodem. Prostředí Windows Phone je hodně přátelské a intuitivní. Tento telefon nabízí optimální výkon, přiměřenou velikost displeje. Nepochybně může mrzet absence paměťových karet a horší fotoaparát.

HTC Radar lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Ukázkové fotografie a video


Technické parametry a funkce HTC Radar

  • Rozměry a hmotnost:  121 × 62 × 11 mm, 137 g
  • Operační systém: Windows Phone 7.5 Mango, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 3,8 palce (83 × 50 mm), kapacitní, S-LCD, 408 × 800 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 1 GHz, 512 MB RAM, 8 GB ROM
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník
  • Multimédia: 5 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, HD video
  • Baterie: 1 520 mAh
  • GPS: ano, A-GPS

Reklama