HTC Rhyme: necháte se zlákat příslušenstvím? (recenze)

Reklama

V záplavě Androidích telefonů na sebe upozorňuje HTC Rhyme. A nemůže za to ani tak design, jako spíše sada příslušenství, kterou najdete v balení.

 

Konstrukce

HTC Rhyme míří do rukou uživatelům, kteří nechtějí klasické obyčejné tmavé plasty. Rhyme se totiž prodává ve dvou provedeních a to ve švestkově fialovém odstínu a nazlátlé variantě. Obarvené plasty pokryly pevnou konstrukci, která váží poctivých 130 g při rozměrech 119 × 61 × 11 mm. Ani jeden rozměr není nijak otravný, konstrukce se oprostila od ostrých hran, takže v dlani se drží příjemně. Velký podíl na tom má také povrchová úprava dílů na zadní straně mobilu, kde se rozprostřela tenká vrsta gumy. Testovaná světlá varianta se vyladila do odstínů světlé kávy, rámeček kolem displeje zůstal metalízově lesklý a plynule pokračuje na záda s logem HTC.

Ochranné sklíčko displeje obsahuje čtveřici podsvětlených tlačítek, jak jsme u HTC zvyklí. Klávesami se dostaneme do menu, upravíme nastavení, poslouží vracečka i tlačítko lupy s vyhledáváním v Googlu. Poblíž horní strany se za tenkou mřížkou schoval reproduktor a hlavně informační dioda. Ta indikuje jak události, tak nabíjení, podle toho se barví do zelena či oranžova. Senzor světla, přiblížení a přední kamera nijak nepřekvapí, dívají se na nás příslušnými výřezy v barveném sklíčku. Potemnělá plocha displeje o velikosti 3,7″ se rozzáří obrazem díky technologii S-LCD s rozlišením 480 × 800 bodů. Velikost displeje s tímto pracuje bezvadně, takže obraz je krásně jemný.

HTC Rhyme vzhledem rozhodně nenudí, koupíte jej ve švestkově fialové (Plum) nebo nazlátlé barvě (Hour Glass).

Horní strana kromě 3,5mm jacku sluchátek obsahuje zamykací a vypínací tlačítko v jednom. Napravo nahmatáme nepodsvětlené dvoutlačítko hlasitosti a tím výčet ovládacích prvků končí. Už tu nikde není spoušť nebo slot paměťovek. Vlevo dole se za houževnatou malou krytkou tísní microUSB slot. Časté používání třeba pro přesun dat možná způsobí, že si ji dobrovolně utrhnete, docela překáží a nikomu chybět nebude.

Záda telefonu kromě hlasitého reproduktoru nabídla místo čočce 5Mpx fotoaparátu s autofokusem a LED blesku. Reproduktor hraje solidně nahlas i bez maximální hlasitosti. Poblíž čočky si povšimnete trojice kovových pinů, ty slouží pro nabíjení z přibaleného doku, o něm níže. Spodní plastový kryt baterie se lehce vycvakne a vám se zpřístupní slot SIM a microSDHC karty. Jednu kartu s kapacitou 8 GB dostanete zdarma a to potěší. 1 600mAh baterie se nedá nijak vyjmout, to byste museli konstrukci rozmontovat.

Hardware, systém

Přestože mobilním světem hýbou vícejádrové procesory, u Rhyme se setkáme s 1GHz procesorem Qualcomm MSM 8255, kterému pomáhá 768 MB RAM. Data se ukládají do 1GB paměti, více místa je na přibalené 8GB kartě. Systém Android ve verzi 2.3 se dočkal firemní grafické nástavby HTC Sense ve verzi 3.2. Nová verze Sense přináší drobné vylepšení a to hned na pohotovostním displeji. Jeden ze sedmi pohotovostních displejů totiž poskytuje pět výsuvných lišt pro přiřazení zkratek. Defaultní nastavení nabízí poštu, zprávy, přehrávač, fotky a Market, vaší fantazii se meze nekladou. Drobná čísla u ikon ukazují počet nových zpráv, e-mailů atp., po vysunutí zůstávají viditelní odesilatelé, název skladby a podobně. Lišty se zasunou až na váš pokyn.

Praktický widget pochválím. Sense i na zakmnutém displeji poskytuje přístup k populárním aplikacím, stačí ikony přetáhnout na ikony zámku, jak radí průvodce, tohle se osvojí rychle. Programy se dají měnit, stejně jako vzhled obrazovky, celé prostředí Sense se dá změnit do standardních tří motivů, další se stáhnou z Marketu. Další stahování se skrývá pod přihlášení k HTC Hub, čekají vás nové widgety, tapety a další obsah do telefonu. S daty počítají další aplikace, ať už jde o o sociální sítě Facebook, Twitter, či prpojení s Gmailem. HTC Rhyme obsahuje funkci Wi-Fi hotspot, takže se podělíte o konektivitu s ostatními.

Z aplikací může zaujmout Světlo, kdy ovládáte diodu fotoaparátu jako baterku a to hned ve třech stupních intenzivy svícení. Fotoaparát pracuje velmi rychle, hned na základní obrazovce nabízí lištu s výběrem nejrůznějších efektů od deformace obrazu po barevné mazanice, jen si vybrat. Podporuje ostření na vybraném místě scény, spoušť funguje rovněž na dotek displeje. Fotky lze pohodlně sdílet do sociálních sítí.

Pro zadávání textu tu pracuje QWERTY klávesnice a to jak na šířku, tak na výšku. Poskytují se prediktivní slovníky různých jazyků, Swype HTC nemá. S textem se dále pracuje, ať už jen označit a kopírovat, tak mazat celé úseky; odezva mobilu je skvěle svižná, určitě se nijak nezadrhává ani při rychlém psaní. Pro volání slouží inteligentní vytáčení, netřeba tak listovat v seznamu. Začněte psát znaky nebo čísla a seznam se filtruje dle shod. HTC umí skupiny volajících, určité kontakty snadno zablokujete, že se nedovolají. Hlasitost sluchátka i citlivost mikrofonu bez připomínek.

Příslušenství

Jak výrobce sliboval, tak udělal a Rhyme udělá radost majitelům bohatým příslušenstvím. Kompletně je vyvedeno v bílé barvě, tak je probereme popořadě. Ochrannou funkci splní kožené pouzdro ve stylu „kapsa“. V zasunutém stavu tak nelze vidět displej, pro kontrolu je třeba mobil vysunovat. Telefon v něm drží pevně, na povrchu je vytlačeno logo HTC. Rhyme dobijete drobnou síťovou nabíječkou s USB konektorem, kam zasunete příslušný microUSB kabel, stále se držící bílé barvy. Fanoušci hudby sáhnout po špuntových sluchátkách s plochými kabely proti zamotání. Jejich tloušťka asi 4 mm působí dost neohrabaně, „protizámotávací“ funkci plní bezvadně. K mobilu je připojíte rovným jackem, na kabelu se vyjímá řídící modul s mikrofonem a tlačítky posunu skladeb a úpravy hlasitosti. Od modulu vedou stejně dlouhé kabely se špunty na koncích, špunty opatříte jedním z několika nástavců. Bohužel jejich poslech není tak kvalitní, moc basů si s nimi neužijete, zařadil bych je i tak do lepšího průměru. Originálním prvkem příslušenstvím je tzv. HTC Charm, jde o malou kostičku s bílou LED uvnitř (rozměry hrany cca 10 mm).

Toto světélko (takto je to uvedeno v nastavení mobilu) se k mobilu připojí přes 3,5mm jack a asi 50cm tenký kabel a umí blikáním upozornit na zmeškané hovory a nové zprávy. Během zvonění příchozího hovoru svítí. Netradiční doplněk by mohly uvítat ženy při hledání mobilu v kabelce, trochu jsem v rozpacích z délky kabelu, aby neplechu v kabelce nedělal právě on. Taktéž se světélkem zablokuje jack pro poslech hudby a to už může vadit hodně. Rozhodně praktičtějším pomocníkem je dok (kolébka) pro mobil. Jak napovídá připojení microUSB na jeho zadní straně, bude se z něj mobil dobíjet. A je to jednoduché, telefon se naležato položí na levý bok a kontakt zajistí zbytek. Mobil je nakloněný asi na 45°, takže se na něj pohodlně dívá a dále se obsluhuje. Prostředí telefonu HTC Sense se automaticky přepíná do režimu Dock a tomu se uzpůsobilo rozmístění widgetů a obsluha. Displej můžete nechat pohasnutý nebo rozsvícený apod. Velkou zábavu si užijete po spuštění hudby, mobil se totiž automaticky s dokem páruje přes bluetooth, v doku se totiž schoval hlasitý reproduktor. Z „obyčejného“ dobíjecího doku se rázem stane výkonný hudebník, reproduktor hraje opravdu skvěle a nahlas. Plná hlasitost neškodí produkci, potíže nejsou s výškami a prokreslením hudby vůbec, i basové složky se dočkáte. Dok je příjemným překvapením, až vám může jeden chybět, jeden přece musí být doma a druhý v práci…

Koupit?

HTC Rhyme je hodně použitelným smartphonem s Androidem, zájemci ocení přijatelně veliký displej s pěkným obrazem, hodně potěší příslušenství. Ať už mluvíme o 8GB kartě, doku, sluchátkách, pouzdru či blikající kostce. Vzhled mobilu příjemně oživují barvy, atraktivněji vypadá fialová, ovšem i testovaná béžovozlatá se povedla.

Technické parametry a funkce HTC Rhyme

Rozměry a hmotnost: 119 × 61 × 11 mm, 130 g

Operační systém: Android 2.3 Gingerbread s HTC Sense, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS

Displej: 3,7 palců, kapacitní, S-LCD, 480× 800 bodů, 16 milionů barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: 1 GHz, 768 MB RAM, 1 GB ROM, paměťové karty microSDHC

Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon, úprava dokumentů Office, PDF

Multimédia: 5 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, HD video

Baterie: 1 600 mAh

GPS: ano, A-GPS

HTC Rhyme lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Ukázkové snímky

Fotka 1 v plném rozlišení
Fotka 2 v plném rozlišení

Video výrobce

Reklama