HTC Sensation XL: obří porce Androidu (recenze)

Reklama

Sháníte telefon s operačním systémem Android a co největším displejem? HTC Sensation XL by měl být jedním z vašich kandidátů. Kromě velkého displeje by mezi největší lákadla měl patřit originálnější design a kvalitnější zvukový projev díky podpoře Beats Audio. Vše se ale úplně dokonale nepovedlo.

Růst velikosti displejů na mobilních telefonech stále není u konce. Nejaktivnějším výrobcem v tomto ohledu je HTC. Uživatelům nejprve nabídl obří mobil HTC Titan, který ovšem funguje se systémem Windows Phone. Příznivci Androidu ale nemusí být smutní, nyní si mohou pořídit neméně velký HTC Sensation XL, který z modelu Titan konstrukčně vychází.

Design a konstrukce

Musím přiznat, že se mi vzhled telefonů HTC dlouhodobě nezamlouvá. Je vlastně stále úplně stejný, rozeznat od sebe novinku a několik let starý přístroj není vůbec snadné. Na modelu Sensation XL je přitom krásně vidět, že stačí málo a telefon se dokáže jednoznačně odlišit. I když se HTC neodhodlalo k nějaké radikálnější změně konstrukce, stačilo přebarvit mobil na mléčně bílou barvu a hned je zde vidět podstatný rozdíl. HTC vypadá rázem podstatně stylověji a zase se dokáže líbit (i tomu, kdo tyto telefony používal už mnohokrát). Výrobce byl dokonce tak důsledný, že do bílé přebarvil i nabíječku a propojovací kabel.

Telefon ale není kompletně bílý. Část zadního krytu je stříbrná, pod ní je ještě červené písmeno b, které značí spolupráci s Beats by dr. Dre, což je společnost, která se snaží prosadit s hudebním příslušenstvím. Produkty jsou ale špičkové hlavně po designové stránce.

Ale zpět k telefonu. Ovládacích prvků na něm mnoho nenajdete. Vpravo podlouhlé tlačítko s regulací hlasitosti, vlevo systémový microUSB konektor. Horní hranu okupuje zapínací tlačítko a audiokonektor.

Samozřejmě počítejte s tím, že máte před sebou skutečně velký mobil. Jen výška je 133 mm, hmotnost pak úctyhodných 162 g.

Takto velký mobil už rozhodně není pro každého, po kapsách se ale nosí docela pohodlně, tloušťka je totiž pouze 10 mm.

Tuto hodnotu jen mírně naruší lehce vystupující objektiv fotoaparátu na zadní straně.

Pokud budete chtít sundat zadní kryt, musíte zmáčknout mělkou prohlubeň na spodní straně telefonu. Zjistíte, že kryt tvoří jakousi vaničku, ze které se tělo vysouvá a také, že telefon je bílý i pod krytem. Slot na SIM kartu sice vidíte, ale stejně musíte baterii vyjmout. Celkem dlouho jsem pátral po slotu na paměťové karty, až jsem ze specifikací vyčetl, že je telefon vůbec nemá! Podoba s modelem Titan je evidentně větší, než by se mnoha uživatelům zamlouvalo.

Zmínit musím ještě kapacitu baterie 1600 mAh. Počítejte s obvyklou jednodenní výdrží.

Displej, ovládání a hardware

Jednoznačně největším lákadlem telefonu je displej s úhlopříčkou 4,7“. Jedná se už o skutečně velkou plochu, proto moc nechápu, proč HTC nezvolilo vyšší rozlišení než jen 480 × 800 bodů. Samozřejmě, žádný výrazný rastr na displeji vidět není, ale vyšší rozlišení by jistě přitáhlo pozornost více uživatelů a některé aplikace by jej ocenily.

Displej je kromě velikosti vlastně docela obyčejný. Super LCD technologie vás podáním barev nijak zvlášť neohromí, displej rozhodně nezáří tak výrazně jako AMOLED. Pozorovací úhly jsou ale dobré a také čitelnost na slunci považuji za uspokojivou. Displej není špatný, v tomto případě bych ale očekával, že mě ohromí.

Kromě displeje mají ovládání na starosti čtyři senzorová tlačítka. Zleva to jsou postupně Home, Menu, Zpět a Vyhledávání. Při dotyku tlačítka jemně vibrují, jinak jsou – stejně jako celý displej – schována za odolným Gorilla Glass.

Novinka má kupodivu pouze jednojádrový procesor Qualcomm, ovšem na úctyhodné frekvenci 1,5 Ghz.

Grafickou část má na starosti čip Adreno 205. I přes bezesporu kvalitní konfiguraci mě zaskočilo, že se telefon občas nepříjemně zasekával a nebyl moc plynulý. Po startu systému, nebo při běhu více aplikací bych to ještě pochopil, ale občasné záseky se objevovaly zcela náhodně. Co je způsobovalo, opravdu netuším.

Telefon si rozumí se všemi typy přenosů dat až do rychlosti HSPA+, má Wi-Fi, GPS i bluetooth. Interní paměť se tentokrát nemůže spoléhat na podporu paměťových karet a tak musíme vystačit s 16 GB dat. Ty jsou rozdělené na interní a externí úložiště, dohromady vám to ale nedá stejně více než 13 GB (zbytek si pro sebe ukradne systém) a to je zatraceně málo na kompletní hudební sbírku, fotky, videa a aplikace.

Operační paměť má hodnotu 768 MB RAM, ale opět si spoustu místa sebere samotný systém. Telefon mi dokonce ihned po zapnutí ukázal, že mám k dispozici jen 154 MB paměti. S tím většinou bez potíží vystačíte, ale rozdíl oproti udávaným parametrům je propastný.

Operační systém, funkce

Telefon se začíná prodávat s Androidem 2.3.5 a grafickým prostředím HTC Sense ve verzi 3.5. Změny jsou spíše kosmetické, u operačního systému se týkají hlavně komplexnější podpory pro NFC nebo mírné zkvalitnění příjmu Wi-Fi signálu.

Zamykací obrazovka už má zavedenou podobu s časovými informacemi a několika ikonkami, které se dají přetáhnout do spodního půlkruhu a rychle tak spustit vybranou funkci.

Pohotovostních obrazovek je celkem sedm, rychle se mezi nimi můžete pohybovat buď přitažením prstů k sobě, kdy vidíte náhled všech ploch. Velmi efektní je i rychlé rotování, které vám ukáže, jak se jednotlivé obrazovky otáčejí jakoby přilepené k válci.

Bohatou nabídkou widgetů jsou telefony HTC dobře známé, ani Sensation XL není výjimkou.

Na výběr máte čtyřicet základních, spousta z nich má ještě další verze a hromadu dalších možností najdete na Android Marketu.

Horní výsuvnou lištu má HTC zpracovanou velmi dobře. Na jedné záložce vidíte běžící aplikace, na druhé můžete rychle zapínat Wi-Fi nebo ukončovat aplikace na pozadí.

Hlavní nabídka se také dělí, tentokrát na tři složky. Najdete v nich abecední seznam všech aplikací, dále nejčastěji používané programy a nakonec seznam toho, co jste si do telefonu nainstalovali.

Nabídka funkcí obsahuje obvyklé položky typu kalendář, e-mail, zprávy, adresář, nebo aplikace od Googlu jako mapy, gmail či googletalk.

Na některé položky si ale budete muset teprve zvykat, v telefonech HTC zase tak dlouho nejsou. Mluvím teď například o datovém úložišti Dropbox, chatování na Facebooku, propracovanou aplikaci pro tvorbu poznámek nebo třeba úkolovník. Ano, toto všechno si můžete stáhnout i z Marketu, je ale sympatické, že se vám HTC snaží alespoň trochu ušetřit práci.

V čem je telefon skutečně jedinečný, je jeho použití při prohlížení internetu.

S dobrým zrakem jsou stránky čitelné i bez jakéhokoliv zvětšování (ale třeba na HTC Titan se mi četlo lépe), pokud poklepete na příslušný sloupec, text se zvětší, zalomí a čtení už je úplně bezproblémové.

Bezproblémové je i psaní. Klávesnice od HTC mi sice příliš nevyhovuje, ale na takto velkém displeji se píše dobře vždycky.

Multimédia

I když Sensation XL spolupracuje s Beats Audio, nějakou speciální funkci v nabídce byste hledali marně. Hudební knihovna pouze nabízí propojení se službou MusicStation. Propojení a poslech hudby zdarma se mi ale zprovoznit nepodařilo, takže budete nejspíše odkázáni na vlastní zdroje. Zvuk linoucí se z přístroje zní velmi dobře, i když je hlasitý reproduktor umístěný na zádech telefonu. Zvuk se dá dobře poslouchat i na maximální hlasitost, nejsou zde nijak výrazná zkreslení. Škoda, že se něco podobného nedá říct i o sluchátcích, která se dají označit jen za průměrná.

Fotoaparát má rozlišení 8 Mpx, na výběr jsou ale ještě čtyři menší velikosti fotek. Hodně mi vadí, že telefon nemá tlačítko spouště, vše musíte ovládat přes displej. Naopak, výborná je nabídka doplňujících nastavení, od vyvážení bílé, přes saturaci až k ISO. Jen škoda, že při nastavení těchto hodnot zakrývá menu s nabídkou takřka celý displej, takže příliš nevidíte, jaký vliv mají změny na podobu snímku.

Možnosti úpravy videa už jsou podstatně chudší, snímky mohou mít maximální rozlišení 720 p.

Závěr

Hodnocení telefonu tentokrát není tak jednoznačné.

Nemohu se ale ubránit dojmu, že se všechno nepovedlo úplně ideálně.

HTC Sensation XL má velký displej, ovšem s parametry, které rozhodně neohromí. Spolupráce s Beats Audio je spíše povedený marketingový tah, který nemá na výslednou podobu telefonu až takový vliv. Ano, mobil z reproduktoru hraje dobře, ale lepší rozhodně mohla být i sluchátka. Navíc, hudební mobil s kapacitou paměti cca. 13 GB, to není zrovna trhák. Některé uživatele by mohl oslovit alespoň design, to je ale u takto drahého mobilu trochu málo.

Technické parametry a funkce HTC Sensation XL

Rozměry a hmotnost: 133 × 71 × 10 mm, 163 g

Operační systém: Android 2.3.5, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS

Displej: 4,7 palce (102 × 61 mm), kapacitní, S-LCD, 800 × 480 bodů, 16 milionů barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: 1,5 GHz, 768 MB RAM, 16 GB ROM

Organizační funkce: Kalendář, poznámky, diktafon, úprava dokumentů Office, PDF

Multimédia: 8 Mpx fotoaparát, blesk, HD video, přehrávání AVI

Baterie: 1600 mAh

GPS: ano, A-GPS, digitální kompas

HTC Sensation XL lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama