HTC Wildfire S: levný Android s HTC Sense (recenze)

Reklama

HTC Wildfire S rozhodně nepatří mezi nové telefony. Ale v předvánočních nákupech se stal jedním z nejoblíbenějších mobilů. Vyplatí se o jednom z nejlevnějších telefonů od tohoto výrobce uvažovat i nyní, nebo je lepší dát přednost konkurenci? A na jaká omezení se budete muset připravit?

HTC rozhodně nepatří mezí výrobce, kteří by se primárně zaměřovali na segment levných telefonů. Jejich prioritou jsou smartphony a nejlépe s nějakou prémiovou funkcí jako 3D, dvě jádra nebo obří displeje. Levných HTC opravdu tolik nenajdete. V současnosti se dá uvažovat snad jen o modelech Explorer, původním Wildfire a HTC Chacha. Je v něčem Wildfire S lepší?

Design, displej

HTC rozhodně nezíská originalitu za vzhled svých telefonů, když ale ty levnější kopírují dražší přístroje, není to zas taková škoda. V případě Wildfire S je zde jasná podoba s HTC Desire S. Pozor ale na konstrukci, která je převážně plastová, pouze lem kolem displeje je hliníkový. Záda mobilu jsou ovšem celá z plastu, a co hůř, není zas tak obtížné je poškrábat. Pevnost konstrukce je ale na dobré úrovni.

Nejdůležitějším prvkem každého smartphonu (nebo alespoň tím nejviditelnějším), je displej. Rozmýšlíte-li se mezi Wildfire a Wildfire S, rozhodně berte ten novější přístroj!. Rozlišení displeje se totiž dostalo na použitelných 320 × 480 bodů při úhlopříčce 3,2“.

Rozměry přístroje patří k těm menším, 101 × 59 × 12 mm jsou velmi sympatické hodnoty, stejně jako 105 g.

Rozložení bočních ovládacích prvků je podobné jako u ostatních smartphonů, tedy zapínací tlačítko a audiokonektor na horní hraně, ovládání hlasitosti (tvořené jedním podlouhlým tlačítkem) a microUSB na straně levé. Škoda, že jej HTC neumístilo dolů, na boku mi občas zavazelo. Na pravém boku už nenajdete nic, bohužel ani spoušť fotoaparátu.

V tmavém pruhu na zádech telefonu najdete objektiv kamery, hlasitý reproduktor a přisvětlovací diodu.

Baterie pod zadním krytem má kapacitu 1230 mAh. Při šetrnějším provozu vám telefon vydrží funkční i dva dny, při přehrávání videa nebo navigaci ale počítejte klidně i s několikerým dobíjením během jednoho dne.

Hardware, ovládání

HTC Wildfire S už skutečně není nejnovějším telefonem, svědčí o tom procesor s taktem 600 MHz. Naopak, 512 MB operační paměti bývá běžné i u nejnovějších telefonů. Pro pořádek připomínám, že původní Wildfire měl jen 384 MB RAM. Hlavní ale je, že telefon funguje velmi plynule, při práci se systémem nijak výrazně nepoznáte, že vám slouží pouze slabší procesor. Pouze u internetového prohlížeče občas nezaškodí vypnout Flash.

Jako obvykle upozorním, že uživatelé nemají k dispozici celou operační paměť, ale velkou část si zabere chod systému.

Stejné je to i s uživatelskou pamětí, která má taktéž hodnotu 512 MB. Kapacita se ale dá nafouknout paměťovými kartami microSDHC, v balení rovnou dostanete 2 GB.

I když telefon není nejnovější a dnes už nestojí mnoho, nabídne všechny typy datových přenosů. HTC Wildfire S poslouží také jako Wi-Fi hotspot, zvládne vás i navigovat na cestách.

Parametry displeje už jsem zmiňoval výše, doplním ještě informaci o průměrné čitelnosti na slunci, na kterou ale technologie TFT LCD trpí velmi často. Kladně se dá naopak hodnotit ochrana displeje pomocí Gorilla Glass.

O ovládání se starají čtyři dotyková tlačítka umístěná pod displejem. Musím trochu kritizovat, že je výrobce neumístil o kousek níže, místa by na to bylo dost. Takhle občas místo klávesy ťuknete přímo do displeje.

Systém, prostředí

Při pořízení HTC Wildfire S můžete počítat přinejmenším s Androidem 2.3.3. Nedílnou součástí je také grafická nadstavba HTC Sense, kterou výrobce používá u všech svých telefonů.

Kromě široké nabídky widgetů a informačně bohaté horní lišty (vidíte posledně spuštěné programy, nebo máte přístup k bezdrátovým modulům), si můžete hrát také s podobou hlavního menu. To je uspořádané po šestnácti ikonách, nabídky se ale dají filtrovat i na nejčastěji používané aplikace, nebo programy, které jste do telefonu sami nainstalovali.

Pokud jste zvyklí na bohatý doprovodný software, Wildfire S nejspíše nebude ten pravý telefon pro vás.

Chyběl i takový základ jako možnost prohlížení kancelářských dokumentů, nebo podpora PDF. Ani widgetů nebo grafických témat není nakonec tolik, jako u dražších telefonů.

Základní výbavou se ale Wildfire S neliší. Všichni uživatelé služeb Google mají výhodu, mohou snadněji synchronizovat své kontakty, nebo údaje v kalendáři (ostatním doporučuji aplikaci HTC Sync). Pro všechny jsou tu pak třeba mapy.

Telefonní adresář i kvalita hovorů jsou na velmi dobré úrovni. U každého kontaktu máte k dispozici spoustu doplňujících údajů, nastavíte si specifické vyzvánění či obrázek. Nechybí skupiny volajících nebo inteligentní, rychlé vyhledávání v seznamu. Obvyklou potíží jsou jen slabší profily, kdy je v praxi na výběr jen mezi hlasitou a tichou variantou.

Nic neobvyklého nenajdete ani u psaní. Originální klávesnice se dá změnit čímkoliv z Android Marketu, psaní samozřejmě funguje na výšku i šířku. Nechybí ani slovník, který napovídá při dokončování slov.

Fotoaparát, závěr

Stejně jako u původního Wildfire má i novinka 5Mpx fotoaparát. Rozdíl mezi fotkami je ale opravdu velký. Wildfire S sice stále patří jen do průměru, fotkám chybí větší ostrost a hodila by se i hardwarová spoušť, v této cenové hladině už ale musí uživatel tolerovat i nějaké nedostatky.

To vlastně platí i pro celkové hodnocení telefonu. Fotoaparát by mohl být lepší, dodávaná softwarová výbava bohatší a i s cenou by se ještě, vzhledem ke konkurenci, mohlo pohnout trochu níže. Mezi levnými HTC je největším konkurentem model Explorer, který je o rok novější, má ale slabší rozlišení fotoaparátu. O původním Wildfire už nemá příliš vyznám uvažovat.

Technické parametry a funkce HTC Wildfire S

Rozměry a hmotnost: 101 × 55 × 12 mm, 105 g

Operační systém: Android 2.3.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS

Displej: 3,2 palce (68 × 45 mm), kapacitní, S-LCD, 320 × 480 bodů, 16 milionů barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: 600 MHz, 512 MB RAM, 512 MB ROM, paměťové karty microSDHC

Organizační funkce: Kalendář, diktafon

Multimédia: 5 Mpx fotoaparát, blesk, video 640 × 480, přehrávání AVI

Baterie: 1230 mAh

GPS: ano, A-GPS, digitální kompas

Ukázkové snímky

Fotka 1 v plném rozlišení
Fotka 2 v plném rozlišení
Fotka 3 v plném rozlišení
Fotka 3 v plném rozlišení

HTC Wildfire S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama