Huawei Ascend W1: za okna nemusíte platit hodně [recenze]

Reklama

Čínský výrobce se snaží modelem W1 podchytit méně náročné zájemce o spolehlivý telefon, kterému nechybí nic důležitého a chlubit se může hladkým chodem systému Windows Phone 8.

Huawei Ascend W1 patří mezi nejlevnější telefony s Windows Phone 8, za chvíli se k němu přidá podobná Nokia Lumia 520. Huawei nešokuje konstrukcí, výbavou ani ovládáním. V každém případě jde o telefon, který se neseká, nabídne spoustu funkcí a ještě slušně fotí. Testovaná tmavá varianta moc nezaujme, ale Huawei má v zásobě i další barvy, stačí se podívat po obchodech.

Huawei Ascend W1

Rozměry: 125 × 64 × 11 mm, 130 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena HUAWEI Ascend W1 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce

Telefon za nějakých 5 tisíc korun má kompletně plastovou konstrukci, kterou na zadním krytu oživuje gumový potah. Konstrukce má ostřejší hrany a dámám se asi moc líbit nebude, ty si asi počkají právě na zmíněnou Lumii. Zajímavostí je zub na bradě pod displejem, právě v této hraně sídlí mikrofon na hovory.

HuaweiAscendW1_2HuaweiAscendW1_10

Čelní strana je vyhrazena 4palcovému displeji pod neurčeným ochranným sklem proti poškrábání. Okraj kolem displeje nepatrně trčí a tak mobil při otočení neleží vyloženě na ochranném skle. Displej nepřekvapí u Windows Phone mobilů známým rozlišením 480 × 800 bodů, ovšem určitě potěší technologií IPS LCD. Obraz je krásně živý a jasný, na slunci je ale třeba zastínit.

HuaweiAscendW1_1HuaweiAscendW1_3

Nad displejem najdete přední kameru, po připojení nabíječky zjistíte přítomnost dvoubarevné diody. Zeleně svítí při dobití, červeně při dobíjení. Pod displejem i bez bílého podsvícení spatříte tři senzorová tlačítka. Jejich citlivost mi nedělala problém, reakce jsou okamžité. Doba podsvícení bohužel není proměnlivá, a tak i ve tmě po chvilce zhasínají.

HuaweiAscendW1_4HuaweiAscendW1_5

Pogumování se dočkaly i boky mobilu, díky tomu se dobře drží a jen tak neklouže. Levá strana obsahuje tmavé a nenápadné dvojtlačítko hlasitosti. Nahoře se připojují levná pecková sluchátka do 3,5mm jacku, hned vedle je lesklý zámek mobilu a zapínací tlačítko v jednom. Napravo pak oceňuji spoušť fotoaparátu, opět se leskne. Telefon dobijete nabíječkou na spodní straně díky microUSB konektoru.

HuaweiAscendW1_7HuaweiAscendW1_6

Vzhledově se mi docela zamlouvá zadní kryt. Okruží kolem objektivu 5Mpx snímače vypadá zajímavě, v ose s ním jsou nezbytná loga a také hlasitý reproduktor na zvonění. U snímače spolupracuje i LED blesk, to například očekávaná Nokia Lumia 520 nemá.

HuaweiAscendW1_9HuaweiAscendW1_11

Zadní kryt je z tenkého plastu, na mobilu drží pevně a nijak nevrže. Pod krytem najdete baterii s kapacitou 1 950 mAh, přitom je na ní zmínka o 2 020 mAh. S výdrží jsem byl spokojen, běžný provoz zvládla i po dva dny, po aktivaci spořiče baterie je to ještě lepší!

Hardware, systém, funkce

Huawei Ascend W1 obsahuje plynulý systém Windows Phone 8, který pohání hardware nevelkého výkonu. Dvoujádrový procesor má takt 1,2 GHz, pomáhá 512 MB RAM. Jednoduše odladěnost platformy vyšší výkon nepotřebuje. Za dobu testování jsem neviděl zásek nebo nějaké kousnutí systému. S telefonem se připojíte v sítích 3G s nadstavbami, z moderních technologií nemá NFC, s přihlédnutím k ceně to asi nepřekvapí.

HuaweiAscendW1_displej_1HuaweiAscendW1_displej_2HuaweiAscendW1_displej_3HuaweiAscendW1_displej_4

Vnitřní paměť je asi největší slabina telefonu, oficiálních 4 GB totiž rázně zmenší systém. Pro uživatele tak zbývá necelých 2 GB, po instalaci pár aplikací a her mi zbylo 1 GB. Karta je tak nutností a microSDHC rovnou dokupte s telefonem. Na kartu tak rovnou ukládejte videa a fotky, také hudbu.

HuaweiAscendW1_displej_5HuaweiAscendW1_displej_6HuaweiAscendW1_displej_7HuaweiAscendW1_displej_8

Systém Windows Phone 8 nabízí tradiční pohodlí při ovládání prostřednictvím obrazovky s dlaždicemi různých velikostí, přizpůsobitelnou zamykací obrazovkou a menu s výpisem aplikací. Podržením tlačítka se šipkou se zobrazí naposledy spuštěné aplikace a můžete se hned přepnout.

HuaweiAscendW1_displej_9HuaweiAscendW1_displej_10HuaweiAscendW1_displej_11HuaweiAscendW1_displej_12

Některé neduhy stále zůstávají, například jednotná hlasitost pro zvonění, upozornění, hry, budíky apod. Naopak spolehlivě funguje Mass Storage, kdy se paměti mobilu a karty objeví ve Windows na počítači jako další disky. Snadno můžete kopírovat data bez nutnosti nějakého programu.

HuaweiAscendW1_displej_13HuaweiAscendW1_displej_14HuaweiAscendW1_displej_15HuaweiAscendW1_displej_16

Výrobce na rozdíl od takové Nokie nedává majitelům nějaké speciální aplikace. V menu Marketplace je jediná aplikace v sekci Huawei Selected. Na telefonu bez potíží lze hrát kvalitní hry atd.

Určitě nemám připomínek při telefonování, kvalita mikrofonu a reproduktoru je na vysoké úrovni. Docela v šoku můžete být ze síly projevu hlasitosti zvonění i při nastavení menší úrovně.

HuaweiAscendW1_displej_19HuaweiAscendW1_displej_18HuaweiAscendW1_displej_17

Huawei samozřejmě podporuje synchronizaci více účtů najednou, u kontaktů se vám tak ukazují statusy ze sociálních sítí. Snadno se přepnete na e-mailové schránky, data se sladí v kalendáři, vše je barevně odlišené a použitelné.

K poslechu hudby se telefon nehodí kvůli sluchátkům, ale po dokoupení jiných to není tak špatné. Zábavu zajistí fotoaparát s možností natočení HD videa. Jak vidíte na ukázkách, tak při pěkném počasí jde něco vyfotit a natočit. Aplikace fotoaparátu nenabízí nějaké extra funkce, kromě ISO, scény, vyvážení bílé a rozlišení neovlivníte nic. Další fotografie najdete v dřívějším článku.

Závěr

Huawei Ascend W1 dokazuje, že dobrý telefon nemusí stát mnoho. Obsahuje operační systém budoucnosti, nabízí rychlá data, plynulé ovládání. Zamrzí právě malá vnitřní paměť, naopak potěší dlouhá výdrž a také třeba hlasitost vyzvánění i kvalita hovorů.

Reklama